Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 05:52
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwsza umowa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 już została podpisana. Na jej podstawie prawie 107,5 mln złotych zasili budżet Państwowej Straży Pożarnej. Pieniądze pomogą rozwiązać naglącą kwestię dostosowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zawsze pierwsi na miejscu zdarzenia

Rozbudowująca się infrastruktura drogowa i mieszkaniowa, nowo powstające przedsiębiorstwa, wzrastająca liczba ludzi, samochodów, w tym aut elektrycznych, oraz bardzo duże zmiany klimatyczne powodują, że nie tylko rośnie liczba zdarzeń wymagających interwencji służb, ale także spada poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Kluczowe dla poprawy tego stanu jest właściwe przygotowanie służb ratowniczych, zwłaszcza straży pożarnej. To strażacy podejmują najwięcej działań ratowniczych, ratowniczo-gaśniczych czy minimalizujących negatywne skutki zdarzeń. 

Straż pożarna jest zawsze pierwsza na miejscu zdarzenia i dziś jest pierwsza po wykorzystanie środków unijnych – mówił Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbrygadier Grzegorz Alinowski. – Postanowiliśmy zastosować innowacyjne rozwiązania przy suszach hydrologicznych – będziemy pozyskiwać dla OSP w każdym powiecie ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją przewozu wody pitnej. 

Umowa pozwalająca na szybkie wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej podpisana została 31 marca 2023 roku. – Jest to pierwsza umowa w Polsce, gdzie będziemy w ramach nowej perspektywy wydawać pieniądze z Funduszy Europejskich przeznaczonych na realizację programów regionalnych. Jej realizacja potrwa do końca 2025 roku. Sprzęt do realizacji zadań związanych ze zmianami klimatu i klęskami żywiołowymi jest nieodzowny. Tego sprzętu będzie bardzo dużo i mam nadzieję, że to będzie wpływało na ochronę naszego środowiska i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców – podkreśla marszałek Jarosław Stawiarski.

Zwiększenie bezpieczeństwa regionu i Unii Europejskiej

Realizacja projektu „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych” oszacowana została na ponad 130,5 mln zł, z czego prawie 107,5 mln zł pochodzić będzie z Funduszy Europejskich. Te pieniądze pozwolą wzmocnić przez zakup sprzętu zarówno jednostki Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej wchodzące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Lepszy sprzęt i zaplecze techniczne z pewnością pozytywnie przyczyni się do poprawy:

  • poczucia bezpieczeństwa mieszkańców regionu;
  • efektywności prowadzonych działań ratowniczych;
  • zwiększenia możliwości zapobiegania klęskom żywiołowym;
  • systemu ochrony obszarów przygranicznych RP i strefy Schengen;
  • bezpieczeństwa ekologicznego na obszarach Natura 2000 i innych obszarach chronionych i cennych przyrodniczo. 
Niezbędny sprzęt i narzędzia

Aby osiągnąć zakładane cele, strażacy zamierzają doposażyć swoje jednostki w setki sztuk niezbędnego sprzętu i urządzeń. Będą to m.in. pojazdy ratowniczo-gaśnicze, samochody z drabinami mechanicznymi, łodzie, quady, wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań ewakuacyjnych oraz długoterminowych. Jedną z ważniejszych cech planowanych uzupełnień jest to, że wśród tego sprzętu ważne miejsce zajmują narzędzia do likwidowania skutków nawałnic i silnych wiatrów. Strażacy planują również rozbudowę własnego systemu monitorowania i ostrzegania przed zagrożeniami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Aleks22Treść komentarza: Zobaczcie ile zarabiaja ludzie prezydenta w radach nadzorczych miejskich spolek. To jakis zart, zwlaszcza jak spolka ma strate na poziomie 1.5 mln rocznie, z czego polowa to jest koszt rady nadzorczej w takiej spolce.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 14:58Źródło komentarza: Jest wniosek o maksymalne wynagrodzenie dla prezydentaAutor komentarza: Króluj nam ChrysteTreść komentarza: Ej tam co roku gorzej , dlaczego ? Co roku w bialskim powiecie rozwala się od 4-6 motocyklistów . Prawie zawsze śmierć następuje w wyniku nadmiernej prędkości . Gdyby tymi swoimi mótorkami jeżdzili 40-50 km na godzinę to by żyli a jeżdżą ponad 100 km na godzinę i łamią przepisy drogowe bo na drogach powiatu można jeżdzić max 90 km na godzinę . A życie ma się tylko jedno więć może warto zwolnić i jeżdzić 40-50 km na godzinę . Króluj na Chryste zawsze i wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:49Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Co roku jest gorzej z organizacją tej wspaniałej imprezy.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:53Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: TrfTreść komentarza: PRYMASKI - prosze pamietac o feminatywach. To nowoczesne wyksztalcone srodowisko...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:29Źródło komentarza: Biała Podlaska: Justyna Gorczyca zastępcą prezydentaAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brzegowa? Po zapaszku poznasz. Może i jamę tam wykopać (zbiornik kontrolny zrzutu, już wiele razy by był przydatny) Mogą być odporne zwierza w tej wodzie, jakby co. Niekoniecznie małże. Bełkot o ekologii i zielonym i odnawialnych (nie ma energii odnawialnej, chyba, że czegoś z Fizyki mnie nie douczono). Kapiele dla Morsów. Morsy? To tak jak z Monitoringiem w sklepach. Z czasem i zaczął się przydawać: skąd O N Y wiedzieli.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 08:31Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzem
Reklama
Reklama