Wojewódzki konkurs „Polonista Roku 2023” odbywa się nieprzerwanie od piętnastu lat i jest organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Białej Podlaskiej. - Głównym celem konkursu jest inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej, a także rozbudzanie wśród uczniów szkół podstawowych dążenia do zdrowej rywalizacji opartej na wiedzy i umiejętnościach – mówiła w trakcie uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Aleksandra Dopierała.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział prawie trzystu uczestników z dwudziestu szkół województwa lubelskiego. W etapie finałowym, który odbył się 1 marca tego roku uczestniczyły sześćdziesiąt cztery osoby.
- Hasłem konkursu było motto Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. W kategorii klas trzecich i czwartych wyłoniono osiemnastu laureatów. W grupie klas piątych i szóstych jedenastu. Zdobywcy nagrody „Polonista Roku 2023” udzielili aż 70 proc. poprawnych odpowiedzi. Na przestrzeni piętnastu lat w konkursie wzięło udział ok. pięć tysięcy sto osób – poinformowała Aleksandra Dopierała.
Wskazała, że rzesza uczniów zgłębiała tajniki języka polskiego i rozwijała swoje zainteresowania polonistyczne i prezentowała swoje umiejętności. Komisja konkursowa na przestrzeni piętnastu lat wyłoniła dwustu sześćdziesięciu pięciu laureatów.
Zachęcanie do poznawania kultury
Wiesława Stefaniuk jest polonistką w Szkole Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej. – Na konkursie padły pytania z zakresu literatury i nauki o języku. Uczniowie musieli się wykazać umiejętnościami językowymi i znajomością lektur, które były również spoza programu nauczania. Przygotowując się głównie opieraliśmy się na testach z poprzednich lat. Ważna była też intuicja – mówiła Wiesława Stefaniuk.
Dodała, że chcąc zachęcić uczniów do nauki języka polskiego należy prowadzić interesująco lekcje, ale też wychodzić na spektakle, wystawy. – Myślę, że to też jest element zachęcający do poznawania polskiej kultury. Wyjeżdżamy do teatru do Warszawy i Lublina. Chodzi o to by uczeń nie kojarzył języka polskiego jedynie z pisaniem wypracowań, a o to by nauka była przyjemnością. Obserwuję, co uczniów interesuje, wprowadzam nowe lektury, a z niektórych rezygnuję, tak by ucznia jak najbardziej zainteresować przedmiotem. Język polski jest trudnym przedmiotem, który wymaga od uczniów by wiele czytali – przekazywała polonistka. Wyjaśniła, że konkurs był dwuetapowy, pierwszy etap to były eliminacje szkolne, ci którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów przeszli do finału, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2.
By z pasją czytali lektury
Agnieszka Pawluczuk polonistka w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej, wyjaśnia, że
przygotowania do konkursu zaczynają się już na początku roku szkolnego. – Jeśli widzę u ucznia potencjał, to zaczynam z tym uczniem pracować poza lekcjami. Spotykamy się popołudniami, wtedy zachęcam do czytania literatury dodatkowej. Myślę, że zaangażowanie uczniów w naukę języka polskiego może wynikać też z tego, jakie jest podejście do literatury w ich rodzinnych domach. Obecnie jest niewielka liczba osób, które z pasją czytają lektury, ale zachęcamy uczniów do polubienia języka polskiego poprzez organizowanie wyjazdów do teatrów, wyjść do kina – wskazuje Agnieszka Pawluczuk. Dodaje, że poziom konkursu jest bardzo wysoki.
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Daria powalczy o koronę Polskiej Miss. To dziewczyna z Łosic
- Majowy Piknik Rodzinny, czyli bialska zabawa w parku Radziwiłłów
Wojewódzki Konkurs ,,Polonista Roku 2023” został objęty patronatem honorowym: kuratora oświaty w Lublinie - Teresy Misiuk, prezydenta Białej Podlaskiej -Michała Litwiniuka, starosty bialskiego - Mariusza Filipiuka.
Patronat merytoryczny nad przebiegiem konkursu od piętnastu lat sprawuje pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie, dr hab. Dorota Piekarczyk. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez radę rodziców Szkoły Podstawowej nr 2. Merytoryczną organizacją konkursu zajęły się: Anna Kaliszczuk, Anna Szkodzińska, Wiesława Wieliczuk, Iwona Sacharuk.
Oprawę artystyczną przedsięwzięcia współtworzyli uczniowie z klasy V c oraz recytatorzy z klasy II b pod kierunkiem Anny Kaliszczuk, Beaty Senczyk, Agnieszki Kosińskiej. Dekorację wykonała Marzena Majchrzak.
Napisz komentarz
Komentarze