Na skwerze przy ul. Wojska Polskiego planowana jest budowa wirtualnej ławeczki, upamiętniającej burmistrza Terespola – Andrzeja Baja, który pełnił swoją funkcję w latach 1935-1939r. – W tym okresie miasto rozwijało się intensywnie – wiele ulic zostało wyłożonych brukiem, dzięki przedłużeniu sieci elektrycznej z Brześcia powstało przy nich oświetlenie elektryczne, wybudowano hale targowe, nowoczesną rzeźnię – przekazuje burmistrz Jacek Danieluk.
Wskazuje, że budowa ławeczki prawie w całości zostanie sfinansowana z funduszy, pochodzących z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Uroczyste otwarcie ławeczki zaplanowane jest na 13 sierpnia w trakcie corocznego festynu "Niedziela w Terespolu".
Jak przypomina burmistrz Jacek Danieluk, 13 lipca 2022 r. z funduszy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dokonano demontażu pomnika Armii Radzieckiej, zlokalizowanego przy ul. Wojska Polskiego na skwerze im. gen. dyw. Franciszka Krajowskiego.
- Nominowany do Oskara aktor będzie kręcił film w Lubelskiem!
- Młodzież wisznickiego liceum znów wyjedzie do Grecji
- Lekarz specjalista będzie czekał na pacjenta w sieci
– Andrzej Baj urodził się w 1894 r. w Dołhobrodach nad Bugiem. W czasie I wojny światowej po ucieczce z armii carskiej organizował struktury Polskiej Organizacji Wojskowej, a od 1916 r. za zgodą władz austriackich kierował polską szkołą w Dołhobrodach. W 1918 r. uczestniczył w rozbrajaniu Austriaków na terenie powiatu włodawskiego – przypomina burmistrz Jacek Danieluk.
Dodaje, że w 1919 r. Andrzej Baj jako ochotnik wstąpił do armii polskiej, kiedy kraj był zagrożony wojną z bolszewikami. Przekazuje też, że 3 lipca 1919 r. dawny burmistrz walczył w bitwie pod Horodyszczem, gdzie został ranny. – W sierpniu 1920 r. brał udział w wysadzeniu mostu na Bugu pod Sławatyczami, co zatrzymało na jakiś czas oddziały Armii Czerwonej. Za czyny męstwa i odwagi wykazane w bojach toczonych w latach 1918-1921 – czterokrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Był jednym z założycieli Armii Krajowej – mówi Jacek Danieluk. Wyjaśnia, że po wybuchu II wojny światowej, jego poprzednik tworzył struktury organizacji niepodległościowej – Służba Zwycięstwu Polski. – Andrzej Baj zmarł w 1969 roku w Warszawie i spoczywa na Starych Powązkach jako Andrzej Bay-Wilski – podsumowuje Jacek Danieluk.
Napisz komentarz
Komentarze