31 maja Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radzyniu Podlaskim Leszek Golecki wydał stosowne rozporządzenie.
– Wyznacza się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków, obejmującą w gminie Czemierniki miejscowość Stoczek, w tym Skruda oraz część miejscowości Kuraszew, położonej na południe od drogi wojewódzkiej 814 w gminie Wohyń – informuje Leszek Golecki.
Przypomnijmy, jakie zasady obowiązują w strefie zakażenia ptasią grypą. Hodowców drobiu (w tym przyzagrodowego) obejmują wzmożone zasady bioasekuracji m.in. nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie, w sposób ograniczający kontakt z dzikimi ptakami oraz uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach. Hodowcy muszą wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków, wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa lub zastosować inne rozwiązania techniczne, pozwalające na oczyszczanie i odkażanie obuwia. Muszą też pamiętać o zabezpieczeniu wody, paszy i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami. – Posiadaczowi zwierząt nakazuje się również niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie – wymienia Leszek Golecki.
- Zdenerwowała się na byłego partnera. Podpaliła jego dom
- Potrącił 12-letniego rowerzystę i uciekł
- Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Pratulinie
- Ona oczarowała jury! Patrycja Jarocka zawalczy o koronę Miss Polski
W strefie objętej zakażeniem nie można natomiast organizować targów, wystaw itp., nie można wypuszczać ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego; nie należy przemieszczać ptaków dzikich oraz produktów pochodzących od tych ptaków; wywozić i rozrzucać ściółki i nawozów naturalnych z gospodarstw, gdzie utrzymywany jest drób oraz poić drobiu wodą, pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, chyba że zostanie ona poddana specjalnej obróbce. Szczegółowo wszystkie zasady opisano w rozporządzeniu, które dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Radzyniu Podlaskim oraz Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
– Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków dzikich ptaków. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do Azji i Afryki. Potencjał zoonotyczny tzn. stopień zagrożenia dla zdrowia człowieka wirusów grypy ptaków, występujących w ostatnich latach w Europie jest niski, ale obserwowane są pewne oznaki wskazujące na stopniowy wzrost poziomu adaptacji dla ssaków – informowała nas z kolei Renata Izdebska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej po tym, jak na początku maja w okolicach żwirowni w Berezie (gm. Międzyrzec Podlaski) i międzyrzeckich jeziorek wykryto ognisko ptasiej grypy. Padło tam co najmniej kilkaset mew.
Napisz komentarz
Komentarze