– Nie po to wydawaliśmy bez mała 4 mln zł, by wrócić do tego, co było na tym placu. Rynek jest własnością wszystkich mieszkańców, to jest plac publiczny. To miejsce spotkań mieszkańców i byłoby źle, moim zdaniem, gdyby ten plac został zastawiony – mówił w grudniu ubiegłego roku burmistrz Jerzy Rębek, gdy kwestię możliwości parkowania aut w północnej części Rynku podnosił radny Mariusz Szczygieł.
– Powinniśmy umożliwić wjazd samochodów od strony apteki przy Rynku, Donice należy przesunąć w głąb. Ludzie się przyzwyczaili do tego, że tam można wjechać. Nic innego nie wymyślimy, mieszkańcy są przyzwyczajeni, że tam można wjechać. Należy wydzielić plac donicami, ale też dać miejsce parkującym – twierdził wówczas radny.
Po pół roku funkcjonowania placu w jego nowej, rekreacyjnej funkcji, radny powrócił do tematu.
– Prosiłbym, żeby przesunąć donice od północnej strony, by można tam było wjeżdżać i objeżdżać ten rynek, co ułatwiłoby życie mieszkańcom. Tam ten kawałek terenu nie jest wykorzystany zupełnie, czasem jeden rower tam stoi – stwierdził Mariusz Szczygieł.
Jednak burmistrz w sprawie udostępnienia dla aut wjazdu na północną część Rynku mówi stanowcze „nie”. – Nie wpuszczę samochodów na Rynek, nie będzie tam żadnego parkingu. To nie jest miejsce do parkowania, tylko miejsce rekreacyjne – mówi twardo Jerzy Rębek. – Konsultowałem to zresztą z komendantem radzyńskiej policji, tam nie może być kolejnego skrzyżowania, a wjazd na Rynek byłby kolejnym skrzyżowaniem. O parkingu na rynku natomiast nie ma mowy. Być może w przyszłości, jak powstaną tam placówki handlowe, to trzeba będzie pomyśleć o dojeździe do nich, ale na parking na Rynku nie pozwolę.
Przypomnieć warto, że w roku 2017 radni podczas jednej z sesji zdecydowali o zmianie nazwy ul. Rynek na pl. Rynek. Warto o tym mówić w kontekście obecnych wciąż powracających sporów o parkowanie na tym placu. Tamtejsza zmiana bowiem nie była tylko kwestią nomenklatury. Na pl. Rynek, w przeciwieństwie do ul. Rynek, nie można swobodnie parkować.
Modernizacja placu Rynek zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku. W ramach prac, oprócz zagospodarowania zielenią i wymiany nawierzchni, przebudowana została kanalizacja deszczowa, powstała fontanna i nowe oświetlenie. Inwestycja jest częścią przedsięwzięcia związanego z rewitalizacją centrum miasta w skład której wchodzi modernizacja korpusu głównego pałacu Potockich wraz z dziedzińcem i modernizacja odcinka ul. Jana Pawła II.
- Dwa dni Festiwalu Nauki w Akademii Bialskiej
- Gmina Konstantynów zaprasza na Piknik Rodzinny
- Varius Manx i Róże Europy zagrają na festiwalu "Kultura bez Granic"
- Zlot samochodów elektrycznych i rodzinny piknik już w tę niedzielę
- Przed nami warsztaty wykończeniowe. Nie może Cię tam zabraknąć!
Napisz komentarz
Komentarze