W tym roku gospodarzem Dnia Działacza Kultury Powiatu Bialskiego był Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim. 15 czerwca w sali widowiskowej zebrali się przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, stowarzyszeń, a wreszcie ci w tym dniu najważniejsi – twórcy kultury, którzy w tym dniu otrzymali nagrody i wyróżnienia za swoją działalność.
To okazja, by podziękować
Uroczystość poprowadziła dyrektor wydziału spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Barbara Kociubińska-Koza. – Polska eseistka i historyk sztuki Barbara Toruńczyk powiedziała, że "kultury nie uprawia się zrywami, wtedy, kiedy ktoś orzeknie, że już można. Fundamentem kultury jest uporczywość wysiłku twórczego i żaden internet tego nie zmieni ani od tego nie uwolni". Dzień Działacza Kultury jest po to, by podziękować wszystkim tym, którzy uporczywie pracują na rzecz kultury i wspierają tych, którzy tę kulturę tworzą – mówiła na wstępie, po czym powitała wszystkich gości.
– Każdego roku na terenie naszego powiatu organizujemy takie wydarzenie. To jest bardzo dobra okazja, by spotkać się i podziękować ludziom, którzy pracują na rzecz kultury i w sposób ponadprzeciętny angażują się w działalność kulturalną. Nie ulega żadnej wątpliwości, że powiat bialski kulturą stoi. To mnóstwo instytucji kultury, którym dziś za ich pracę mamy okazję podziękować. Dziękujemy również samorządom gminnym, które w sposób bardzo mocno zaangażowany inwestują w kulturę, wspierają twórców ludowych, ale oczywiście kwintesencją tego wydarzenia są młodzi ludzie, uczniowie naszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nagrody są podziękowaniem za ich trud, ale też takim powerem do działania, żeby chciało im się chcieć. Jestem pełen uznania dla wszystkich twórców i działaczy. To są społecznicy, którzy robią to wszystko z wielką pasją i zaangażowaniem, robią to, bo kochają tę ludowość – podkreślał z kolei starosta Mariusz Filipiuk.
Dodał, że bardzo cieszy go widok zwłaszcza dzieci i młodych ludzi, którzy występują na różnego rodzaju wydarzeniach, są członkami zespołów ludowych. – To przykład przekazywania miłości do naszej kultury z pokolenia na pokolenie – mówił starosta.
Tego dnia najważniejsi byli laureaci, którzy odebrali następujące nagrody i wyróżnienia: Nagrody Starosty Bialskiego Bialskie Talenty 2022; nagrodę Samorząd Gminny Przyjazny Kulturze, Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wyróżnieni zostali też najlepsi sportowcy, którzy odebrali z rąk starosty stypendia i dyplomy.
Nagrodę specjalną otrzymała natomiast Krystyna Taranko, wieloletnia dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalesiu, która łącznie pracowała tam 38 lat jako jedyny pracownik i kierownik.
Nasze gminy kulturą stoją
Samorządem, który zwyciężył w konkursie "Samorząd Przyjazny Kulturze" jest gmina Łomazy.
– To już drugi raz, kiedy udało nam się zdobyć tę nagrodę. To wyróżnienie, które dedykuję wszystkim osobom, które pracują w kulturze w naszej gminie, dyrektorom ośrodka kultury i biblioteki, pracownikom urzędu, ale również organizacjom pozarządowym, których na terenie gminy Łomazy, łącznie z kołami gospodyń wiejskich, stowarzyszeniami, jednostkami OSP mamy około 30. Do tego działa 8 zespołów śpiewaczych. One wszystkie aktywnie działają w sferze kultury oraz sportu. Promują naszą gminę, kultywują tradycje regionu. Procentuje to tym, że w kulturalnym kalendarzu gminy Łomazy jest mnóstwo ciekawych wydarzeń, które proponujemy naszym mieszkańcom. Ta aktywność dzisiaj została doceniona – podkreśla Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.
Dodaje, że prócz cyklicznych wydarzeń z okazji różnych świąt, w łomaskiej gminie funkcjonuje od niedawna kino, a od ponad dwóch lat działa tu też klub seniora. – Gmina wspiera działalność organizacji pozarządowych, które mogą pozyskać dofinansowanie na swoje działania w ramach konkursu na upowszechnianie kultury. Do tego inwestujemy w świetlice, gdzie tak naprawdę te działania kulturalne się odbywają – wyjaśnia łomaski wójt.
Kilka statuetek i dyplomów trafiło do przedstawicieli gminy Konstantynów. Laureatką nagrody Bialski Talent 2022 została Aniela Juszkiewicz, która w ubiegłym roku wraz ze Zdzisławem Marczukiem zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nagrody im. J. I. Kraszewskiego trafiły do depozytariuszki tkactwa pereborów Joanny Szpury oraz do dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Beaty Łyczewskiej, a stypendium sportowe otrzymał Mikołaj Kociubiński. – Nasza gmina jest dziś szczególnie wyróżniona. Wydaje nam się, że robimy tyle, ile możemy dla kultury powiatu. Reprezentujemy przecież powiat na arenie ogólnopolskiej. Mamy nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy, będziemy dalej się rozwijać i kolejne osoby z naszej gminy będą zdobywały nagrody – mówi Ilona Niewęgłowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie. Przy okazji zaprasza na jedną z największych imprez tego sezonu w naszym regionie – "Bal szlachecki w Kozieradach", który zaplanowano na 9 lipca w parku przy pałacu Platerów w Konstantynowie.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że jedną z najaktywniej działających w naszym regionie instytucji jest Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. – W skład naszego ośrodka kultury wchodzi 8 klubów kultury i w każdym z nich jest pracownia rękodzieła. Wszystkie działają bardzo prężnie w ciągu roku, również w wakacje. Obecnie prowadzimy akcję "Lato", z której skorzysta ok. 150 dzieci. Współpracujemy z kołami gospodyń wiejskich, których na terenie gminy Biała Podlaska jest już 12. Oczywiście są też zespoły śpiewacze, taneczne, wokalno-muzyczne, jest też kapela podwórkowa oraz zespół obrzędowo-śpiewaczy, który wystąpi w najbliższą niedzielę Stoczku Łukowskim na przeglądzie teatrów obrzędowych. Łącznie takich zespołów mamy prawie 20 – wymienia dyrektor GOK w Białej Podlaskiej Agnieszka Borodijuk.
Twórcy kultury, talenty, sportowcy
W tym roku laureatami Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego zostali: Beata Łyczewska, Joanna Szpura, Urszula Jaworska, Piotr Kulicki, Wojciech Prokopiuk oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim.
– Jest mi bardzo przyjemnie, że moje działania zostały docenione. Zdaję sobie sprawę, że w naszym środowisku jest wiele osób, które działają na rzecz kultury i swoich środowisk i też wiedzą, jak trudna i czasem niewdzięczna jest to praca. Nie jest to też działanie jednorazowe, bo to się robi od wielu lat i często ma się wrażenie, że gdzieś to przemyka niezauważone, więc takie wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne – podkreśla Beata Łyczewska, dyrektor GBP im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej.
Wymienia też działania, jakie w ostatnim czasie zrealizowała konstantynowska biblioteka. To akcje "Mała książka, wielki człowiek", "Cała Polska czyta dzieciom", ale też m.in. dwuletni projekt "Z biblioteką w tysiące podróży w nieznane", który wymagał dużo pracy nie tylko pracowników książnicy w Konstantynowie, ale też zaangażowania lokalnego środowiska i bibliotekarzy z okolicznych instytucji. Prócz tego, Beata Łyczewska wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej m.in. od 2010 roku wydaje "Rocznik konstantynowski", od 7 lat organizuje "Bieg Tropem Wilczym" oraz od 10 lat wycieczkę rowerową z okazji Dnia Flagi.
Laureatką nagrody im. Kraszewskiego w tym roku została również Joanna Szpura.
– Z kulturą zdecydowanie jest mi po drodze. Współpracuję od lat z Nadbużańskim Uniwersytetem Ludowym w Husince. Uczyłam się tkactwa pod okiem mistrzyni Stanisławy Kowalewskiej z Holeszowa i Magdaleny Papakul z Mordów. Zostałam depozytariuszem tkactwa. To oznacza, że mam chronić naukę tkania pereborów, by to nasze dziedzictwo nie zaginęło. Poprzez m.in. zbieranie literatury, archiwizowanie dokumentacji, naukę tkania. Niebawem otwieram swoją pracownię tkacką – przekazuje Joanna Szpura. Dodaje, że nagroda jest dla niej dużym wyróżnieniem i jest bardzo wdzięczna dyrektor Ilonie Niewęgłowskiej, która nominowała właśnie ją do wyróżnienia.
Pozostali laureaci to Wojciech Prokopiuk – z zamiłowania filmowiec, fotograf, historyk, znawca tematu Powstania Warszawskiego, współzałożyciel Terespolskiego Studia Filmowego; Piotr Kulicki – muzyk multiinstrumentalista, instruktor janowskiego ośrodka kultury oraz opiekun kilku zespołów muzycznych, w tym swojej największej dumy – Meritum, jest też nauczycielem śpiewu i gry na instrumentach; Urszula Jaworska – poetka, na koncie ma 3 wydane tomiki wierszy, jest członkinią Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Dobrynianki", aktywnie działa społecznie, w 2020 roku wojewoda lubelski uhonorował ją Złotym Krzyżem Zasługi. Z kolei Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim edukuje obecnie ok. 80 osób w klasach: skrzypiec, akordeonu, fortepianu, saksofonu, fletu poprzecznego. Placówka aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta, organizując m.in. koncerty dla mieszkańców czy biorąc udział w różnych wydarzeniach. Dyrektorem szkoły jest Janusz Samociuk.
Laureatami nagrody Bialskie Talenty w tym roku zostali: w dziedzinie nauki Cezary Paweł Cap, w dziedzinie kultury Natalia Grzechnik i Aniela Juszkiewicz, w dziedzinie sportu Oliver Jabkiewicz i Mikołaj Kociubiński. Wyróżnienia natomiast trafiły do: Dominiki Bułhak, Wiktorii Bułhak, Kamila Pulika, Hanny Jakubiuk, Bartosza Majczyny, Karola Majczyny oraz Blanki Najdyhor.
W trakcie obchodów Dnia Działacza Kultury Powiatu Bialskiego starosta wręczył stypendia sportowcom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w roku 2022. Na liście stypendystów znaleźli się: Oliver Jabkiewicz, Łukasz Bogusz, Bartosz Majczyna, Michał Pietruszka, Filip Pocztarski, Wiktoria Krasuska, Nikola Olichwierowicz oraz Mariusz Ferens.
Oficjalną część uroczystości zakończył koncert zespołów muzycznych, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim pod kierownictwem tegorocznego laureata Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego Piotra Kulickiego. Usłyszeliśmy zachwycające wykonania m.in. utworów "Zacznij od Bacha", "Co mi Panie dasz?" oraz "Dni, których nie znamy".
Napisz komentarz
Komentarze