Niedziela 25 czerwca upłynęła w Janowie Podlaskim pod znakiem Pikniku Historycznego. Wydarzenie to inicjatywa lokalnego ośrodka kultury, który co roku organizuje ciekawą letnią imprezę, na którą zaprasza nie tylko mieszkańców gminy, ale całego regionu. Wyjątkowo organizatorzy przenieśli miejsce pikniku ze stadionu, ze względu na jego remont, na tereny zielone przy ul. Wiejskiej.
Co w tym roku czekało na uczestników plenerowego wydarzenia?
– Podchodzimy do tematu w dość innowacyjny sposób. Udało się bowiem zorganizować przepiękne widowisko w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przygotowaliśmy też wystawę strojów historycznych, w tym m.in. rycerskich, mieszczańskich, ludowych z okresu od XIV wieku. Są też stroje, które były wykorzystane w filmach “1920 Bitwa Warszawska” oraz “Ogniem i mieczem”. Jest też wystawa rękodzieła. Piknik nie skupia się tylko wokół historii Janowa Podlaskiego, ale całego kraju. Jest to ogromne przedsięwzięcie, bo na scenie zaprezentuje się łącznie ponad 100 artystów – mówiła dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim, Renata Kaczmarek.
– Prócz koncertów przygotowaliśmy wiele innych atrakcji. Jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia na czołgu Leopard 2A5. Stoisko promocyjne ma też 23. Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej. Ogromne podziękowania dla Zakładów Mechanicznych z Tarnowa, które zorganizowały strzelnicę kontenerową. Jest też wesołe miasteczko z myślą o najmłodszych uczestnikach pikniku – wymieniała dyrektorka GOK.
Tego dnia na scenie zaprezentowało się kilka zespołów, a wydarzenie miało zdecydowanie również muzyczny charakter. Na początek swoim niezwykłym kunsztem oczarował publiczność Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. – Rzadko zdarzało się, że już na pierwszym koncercie mieliśmy zajęte wszystkie miejsca siedzące, a dziś właśnie tak było. Zespół wykonał przepiękne widowisko, które spotkało się z fantastycznym odzewem publiczności. Widownia, jak obserwowałam, doceniła nasz trud włożony w organizację tej imprezy, bo ludzi było bardzo dużo i świetnie się bawili – mówi Renata Kaczmarek.
W bloku koncertowym wystąpił lokalny zespół COTOTU?. W jego skład wchodzą utalentowani muzycy z naszego regionu: Piotr Kulicki (wokal, gitara), Tomasz Łukaszuk (bas, wokal), Wojciech Kołodziuk (perkusja) oraz Piotr Mincewicz (gitara).
Później publiczności zaprezentował się zespół Boogie Night. Następnie o gorącą atmosferę zadbał Future Folk. To polski zespół muzyczny, wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z gatunku drum'n'bass i dubstep z wpływami folku góralskiego.
Gwiazdą wieczoru był zespół Poparzeni Kawą Trzy. To polski zespół pop-rockowy oraz ska założony w 2005 roku, złożony przede wszystkim z dziennikarzy. W zespole grają m.in. Wojciech Jagielski i Jacek Kret, a autorem większości tekstów piosenek zespołu jest Rafał Bryndal. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Roman Osica – śpiew, saksofon; Krzysztof Zasada – gitara, wokal; Marian Hilla – saksofon tenorowy, wokal; Wojciech Jagielski – perkusja; Mariusz Gierszewski – gitara basowa; Piotr Sławiński – trąbka oraz Jacek Kret – puzon.
Nie zabrakło też pokazu sprzętu wojskowego, o który zadbała 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Sporo emocji wzbudził czołg Leopard 2A5. Uczestnicy pikniku mogli wejść na pojazd i zrobić sobie na nim zdjęcie oraz postrzelać w kontenerowej strzelnicy. Wydarzenie zakończyła potańcówka pod gołym niebem.
Piknik Historyczny w Janowie Podlaskim został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorami wydarzenia były Gmina Janów Podlaski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim. Sponsorami wydarzenia byli: – Dziękujemy też panu Kazimierzowi Mikołajczakowi, prezesowi zarządu Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego MIKA za udostępnienie terenu – podsumowuje dyrektor Renata Kaczmarek.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze