W listopadzie ubiegłego roku lek. med. Andrzej Żaczek poinformował dyrekcję Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łosicach, że planuje rezygnację z funkcji ordynatora tamtejszego oddziału pediatrii. Powodem miały być problemy zdrowotne. Jego umowa ze szpitalem wygasła w styczniu 2023 roku, jednak wieloletni lekarz zgodził się przesunąć datę swojego przejścia na emeryturę, ponieważ łosicki szpital nie mógł znaleźć dla niego zastępcy. Ostatecznie, po kilku miesiącach bezowocnych prób osadzenia wakatu po doktorze, dr Żaczek odszedł ze stanowiska. Oddział pediatrii musiał zawiesić swoją działalność, a około 10. hospitalizowanych tam małych pacjentów zostało przeniesionych do szpitali w Siemiatyczach i Siedlcach. Po długich tygodniach poszukiwań już tego lata będą mogli wrócić do Łosic.
ZOBACZ: Zenek na scenie! Tak się bawiła gmina Sarnaki [GALERIA ZDJĘĆ]
Od 17 sierpnia oddział pediatryczny SP ZOZ wznowi swoją działalność. Nową ordynator zostanie lek. med. Magdalena Dylewska – specjalistka I i II stopnia pediatrii z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Poza pracą w białostockich i warszawskich placówkach zdrowia była nauczycielką akademicką na swojej macierzystej uczelni – Akademii Medycznej w Białymstoku. Jak informuje dyrektorka szpitala w Łosicach Grażyna Podlipniak-Sobczyńska: umowa o pracę z nową pediatrą została podpisana już w lipcu.
SPRAWDŹ: Ludzkie szczątki pod asfaltem. Co kryje jedna z ulic w Parczewie?
Z problemem braku pediatrów boryka się cała polska ochrona zdrowia, w szczególności ta w małych miejscowościach, gdzie płace są znacznie niższe. Na studiach medycznych specjalizacja ta jest znacznie rzadziej wybierana ze względu na swoją trudność i wymagania z szerokiego zakresu wiedzy. Z powodu braku lekarzy zamykane są kolejne oddziały medycyny dziecięcej i zaczyna brakować miejsc, gdzie mogliby się szkolić młodzi medycy. Ponadto statystycznie to dzieci częściej zabierane są do lekarzy, niż sami dorośli decydują o tym, by zbadać o własne zdrowie. Pediatrzy są więc bardziej oblegani niż specjaliści innych dziedzin medycyny, a zapotrzebowanie na ich usługi w placówkach zdrowia jest najwyższe. Szpital w Łosicach zmagał się z dodatkową trudnością, ponieważ etat koordynatora oddziału mógł zająć tylko specjalista pediatrii z uzyskanym II stopniem.
PRZECZYTAJ: Tragiczny finał jazdy crossem. Kierowca jednośladu nie żyje
Łosicka pediatria liczy sobie 12 łóżek. Oddział był kilka lat temu remontowany i jest dobrze doposażony w sprzęt diagnostyczny, w czym duży udział miała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dotąd hospitalizowano tam dziecięcych pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego, moczowego, pokarmowego oraz układu krążenia. W tym zakresie prowadzono diagnostykę mającą do dyspozycji: aparat echokardiograficzny, EKG, aparat Holterowski, USG, RTG, endoskopy oraz nowoczesne laboratorium analityczne i bakteriologiczne.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze