Akcja sztuki "Lidia z Białej. Zdarzyło się na Browarnej" dzieje się w okresie międzywojennym. Główną bohaterką spektaklu jest Lidia, podchodząca z Białej Podlaskiej. To osoba, która ma w sobie wiele rozterek. Jest zakochana w Żydzie, ale musi stanąć przed wyborem – wybrać miłość czy wyjazd do Warszawy. Chce zostać aktorką i bardzo w siebie wierzy. Drugim wątkiem jest druga wojna światowa, która może rozpocząć się w każdej chwili. Bohaterowie w swoich perypetiach bardzo przeżywają strach przez konfliktem. Wystawiona sztuka była pewnego rodzaju mieszanką teatru formy i ulicy.
Projekt "Chodź na Browarną" znalazł się w gronie 29 najwyżej ocenionych, które otrzymały dofinansowanie przez Narodowe Centrum Kultury. Młodzi artyści od paru miesięcy bardzo ciężko przygotowywali się do prezentacji spektaklu, co ostatecznie dało wyśmienity i profesjonalny efekt.
Potencjał młodych aktorów
– W projekcie uczestniczy młodzież bialskich szkół. Dla mnie to działanie priorytetowe, by przez kulturę uczyć młodych ludzi zarówno tradycji i historii oraz kreować ich wizję życia na przyszłość - mówi Mariusz Orzełowski, dyrektor BCK.
Również uczniowie w ciepłych słowach wypowiadali się na temat spektaklu, przy którym mieli okazję pracować. – Panowała świetna atmosfera, więc nie czuliśmy stresu, bo wszystko było bardzo dobre przygotowane. Zdobyliśmy też fantastyczne doświadczenie, gdyż mogliśmy zobaczyć na ile nas stać i poznać historię - mówi Adrianna Janusiewicz, aktorka.
Podczas przygotowań aktorzy spotykali się również z seniorami pamiętającymi dawne czasy, którzy opowiedzieli młodym aktorom różne przedwojenne historie. – To było na tyle przejmujące i ciekawe, że wszyscy słuchaliśmy z zapartym tchem. Mieliśmy gotowy scenariusz, aczkolwiek dodawaliśmy także coś od siebie, by pokazać nasze emocje – dodaje Janusiewicz.
Również Orzełowski w ciepłych słowach odnosił się do pracy uczniów na planie teatralnym. – Ważne jest podkreślenie faktu, iż wyłaniają się przed nami znakomici, przyszli aktorzy. Ja jako osoba z doświadczeniem teatralnym i aktorskim mogę stwierdzić po dwóch zdaniach, czy danej kreacji, że jakaś osoba może być aktorem – mówi dyrektor BCK. I dodaje, że w przyszłości planowane jest stworzenie studia teatralnego "Chodź Na Browarną" które w przyszłości może prężnie funkcjonować, wystawiając podobne sztuki.
Nietypowa sceneria
Scenariusz do sztuki napisał Radosław Plandowski, natomiast za reżyserię odpowiadał Jan Wawrzyniak Tuzin z Lublina. Jak sam przyznaje, praca nad spektaklem nie była łatwa. – Gra jest trudna dla młodych a nawet dla doświadczonych aktorów. Gramy dosyć nietypowo, bo publiczność znajdowała się w środku a my graliśmy w kilku lokacjach dookoła - mówił Tuzin.
Reżysera cieszył fakt, iż młodzież z pasją pracowała na planie. – Dla niektórych był to pierwszy kontakt ze sztuką – coś więcej niż szkolne kółko. Cieszyło mnie to, że niektórzy będą chcieli zdawać do szkoły teatralnej – podkreśla Wawrzyniak Tuzin.
Spektakl został przyjęty przez publiczność bardzo gorąco. – Bardzo podobała mi się gra młodzieży, ponieważ nie robiła czegoś na jakiś wzór, tylko tak jak czuła - mówiła seniorka Józefa Stanek.
Po długich podziękowaniach odbył się również specjalny koncert zespołu "Makabunda", który wykonał międzywojenne szlagiery w nowych aranżacjach.
Aktorzy i opiekunowie szkolni
Publiczne Gimnazjum nr 3: Weronika Brodacka, Karolina Dobrzyńska, Dominika Sidoruk, Julia Wawrzyniewicz (Dorota Galej-Mazur).
PG nr 4: Liliana Michalczuk, Anna Trocewicz, Szymon Kasprzyk, Jakub Lesiuk (Bartosz Prokop).
PG nr 5: Weronika Dawidziuk, Karolina Remblewska, Anna Styś (Mirosława Steckiewicz).
PG nr 6: Weronika Denisiuk, Katarzyna Golanko, Anna Kacik, Wiktoria Płandowska (Anna Jakubowska).
Zespół Szkół Zawodowych nr 1: Dominika Czarnecka, Wioleta Kosmatowicz, Weronika Tarkowska, Joanna Słowik.
ZSZ nr 2: Weronika Daniluk, Bartłomiej Pyndryk, Dariusz Nestorowicz, Szymon Rozmysł (Agnieszka Alikowska).
I Liceum Ogólnokształcące: Julia Ruszkowska, Iga Paderewska, Zuzanna Stańczuk, Wojciech Pietrow (Stefan Wrzosek).
II LO: Agata Orzechowska, Magdalena Kłusek, Adriana Janusiewicz, Bartłomiej Korpysz (Ewa Kwiatkowska).
III LO: Karol Markowski, Natalia Skrzyńska.
IV LO: Weronika Szymczuk, Gabriela Jarocka, Karolina Młynarczyk, Michał Skrzypczak (Beata Kuzko).
Napisz komentarz
Komentarze