Przypomnijmy, celem prestiżowego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", jest odkrywanie polskich smaków, ich identyfikacja, dokumentacja i zachowanie lokalnych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie. Organizatorzy pragną również zachęcić rolników i właścicieli lokalnych firm – obiektów agroturystycznych, turystycznych i gastronomicznych – do czerpania z bogatej spuścizny kulinarnej Lubelszczyzny i wykorzystania jej do wytwarzania certyfikowanej tradycyjnej żywności wysokiej jakości.
Przedmiotem konkursu są żywnościowe produkty regionalne, czyli surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw. Regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu, z którego pochodzą. Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.
Nasze gospodynie potrafią gotować!
XXII edycja ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów" na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną odbyła się 6 sierpnia w Janowcu.
Podczas zmagań fantastycznie zaprezentowały się panie z powiatu bialskiego.
W kategorii "Najlepsza potrawa regionalna" II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Łobaczewie Małym za zupę zalewajkę kresową oraz krąpielniki nadziewane kurkami. III miejsce w tej samej kategorii zajęła natomiast Pracownia Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, działająca w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, za zupę ogórkową na żeberkach oraz bliny żytnie na zakwasie z zasmażką.
W kategorii “Najlepszy regionalny produkt żywnościowy” pochodzenia zwierzęcego I nagrodę komisja przyznała Marcie Stefaniuk z KGW w Łobaczewie Małym za suma w zalewie octowej (podkategoria produkty i przetwory z ryb). Wyróżnienie w tej kategorii, otrzymała Paulina Pietrusik “Frykasy z Kodnia” za ozorki wieprzowe.
W kategorii wyroby cukiernicze I nagrodę otrzymała Jolanta Gawryluk z KGW w Łobaczewie Małym za szczodraki, a wyróżnienie Paulina Pietrusik za pokrzywę do zupy.
W kategorii napoje regionalne (podkategoria napoje bezalkoholowe) I nagroda trafiła do Urszuli Nowickiej z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach za kompot wigilijny z suszonych owoców.
Natomiast w kategorii inne produkty regionalne I nagroda powędrowała do Pauliny Pietrusik za kiełbasę domową z kaszy jęczmiennej ze słoniną, a wyróżnienie otrzymała Jadwiga Prokopiuk za paprykę faszerowaną kapustą kiszoną.
Powalczą o "Perłę 2023"
Organizatorem kulinarnych zmagań jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, która w trakcie konkursu przyznała nominacje do nagrody "Perła 2023" produktom nagrodzonym we wcześniejszych edycjach. Spośród nominowanych Kapituła Krajowa Konkursu wybierze produkty, które będą odznaczone statuetką "Perła 2023".
W tym przypadku sukcesem również mogą pochwalić się panie z naszego regionu, bo nominację do tej prestiżowej nagrody otrzymały: Danuta i Paulina Pietrusik i ich „Frykasy z Kodnia” za danie frykas kodeński – pasztet wątróbkowy, Jolanta Gawryluk z KGW w Łobaczewie Małym i jej grzyby po wiejsku oraz Urszula Nowicka z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach i jej danie kołacz z jagłami.
– Nasze specjały tatarskie, Kresów Wschodnich i kuchni żydowskiej cieszyły się zainteresowaniem turystów. W konkursie zajęłyśmy dwa pierwsze miejsca w kategorii produkt regionalny za szczodraki i suma w zalewie octowej. Nasze koło otrzymało również wyróżnienie za paprykę faszerowaną kiszoną kapustą, drugie miejsce w kategorii "gastronomia" za zupę zalewajkę kresową i krąpielniki oraz nominację do "Perły 2023" za grzyby po wiejsku. Wspaniała atmosfera, wspaniali ludzie i wspaniały zespół. Dziękujemy organizatorom! – przekazują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łobaczewie Małym.
Krajowy Finał XXII edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów" odbędzie się 30 września podczas Międzynarodowych Targów Smaki Regionów w Poznaniu.
Dodajmy, że od 2007 roku oficjalnym partnerem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” jest Związek Województw RP. Marszałkowie województw wspierają rywalizację finansowo i co roku obejmują patronatami konkurs. Od pierwszej edycji patronat honorowy nad konkursem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi.
CZYTAJ TAKŻE:
- Bociany odlatują już z Polski. Robią to w ustalonej kolejności
- W Sosnówce posmakujesz kuchni regionalnej. Sprawdź kiedy
- 5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Znamy harmonogram wydarzeń
- Wojsko ruszyło w rajd. Chcą uczcić pamięć weteranów
Napisz komentarz
Komentarze