To, jak w tym roku przygotowała dożynki gmina Międzyrzec Podlaski, z pewnością zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach. Przygotowania trwały od kilku tygodni. Przy drogach, prowadzących do Zasiadek, czyli miejscowości, która była gospodarzem święta plonów, stały ciekawie przystrojone “rzeźby” z bel słomy. Organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskimz/s w Wysokim, Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz gmina Międzyrzec Podlaski.
Na wysokości zadania stanęła też cała społeczność Zasiadek, bo teren został niesamowicie przygotowany, stanął tam nie tylko polowy ołtarz, ale również ogromna scena, do tego było mnóstwo miejsca do zabawy i na stoiska.
Piękne wieńce i rekordowa liczba stoisk
Tradycją jest, że święto plonów rozpoczyna msza święta. Nie inaczej było i tym razem, a nabożeństwo, w którym licznie i z zaangażowaniem uczestniczyli mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych, odbyło się na dożynkowym placu w Zasiadkach.
Po mszy, mieszkańców i gości powitali dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim Sylwia Hubica i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Misiach Zenon Domański. Odśpiewano też hymn państwowy. – Witam przepiękny korowód dożynkowy! Tak jak podczas żniw rolnicy trudzili się, aby zebrać wszystkie kłosy, tak i przy wykonywaniu wieńca pieczołowicie dobierając kłos do kłosa, przygotowali to swoiste wotum wdzięczności Bogu za łaskę plonów oraz urodzaj – mówiła Sylwia Hubica.
Jako pierwsi swój dożynkowy wieniec zaprezentowali gospodarze, czyli mieszkańcy Zasiadek, a później kolejne miejscowości: Bereza, Krzewica, Manie, Pościsze, Przychody, Rogoźnica, Rogoźniczka, Rzeczyca, Tłuściec, Wysokie, Zaścianki oraz Żabce.
Zaraz potem starostowie dożynek, czyli Hanna Jaroszuk oraz Andrzej Wasiluk, staropolskim zwyczajem przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce wójta gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza, przewodniczącego rady gminy Andrzeja Pietruka oraz księdza Andrzeja Szymoniuka.
Tego dnia odbyły się konkursy: na wieniec dożynkowy nowoczesny i tradycyjny, na stoisko promujące wieś i na najlepszy chleb dożynkowy. Do konkursu na wieniec dożynkowy współczesny wpłynęło 7 zgłoszeń, a na wieniec dożynkowy tradycyjny 6 zgłoszeń. W konkursie na najlepszy chleb wpłynęło 14 zgłoszeń, zaś w konkursie na stoisko promujące wieś wpłynęła rekordowa liczba 16 zgłoszeń.
Wyjątkowe bogate stoisko zaprezentowała miejscowość Sitno.
– Przygotowaliśmy mnóstwo pyszności, a do tego dzieci prezentują również tradycyjne prace: dziewczynki lepią pierogi, jeden chłopczyk rzeźbi w drzewie dłutem, a drugi jest kowalem. Z potraw mamy tradycyjny bigos, swojski chleb i smalczyk, są pierogi z kapustą, z ziemniakami i kaszą gryczaną, pyzy z soczewicą, są też ażurki, czyli zapieczone ciasto naleśnikowe z kurczakiem i rukolą, racuszki, pączki, domowe ciasto oraz siteński sękacz, a także swojska wędlina. Mamy także nasz specjał, czyli "wodę rozmowną z miętą", zwany Duchem Sitna, jest też lemoniada i domowy kompot. Oczywiście wszystko własnej produkcji. W przygotowania zaangażowanych było wielu mieszkańców naszej miejscowości, a trwały one około dwóch dni – wymieniała Elwira Warpas, mieszkanka Sitna.
Zasłużeni rolnicy z odznaczeniami
Dożynki to przede wszystkim święto rolników, dlatego były okazją do wyróżnienia tych najbardziej zasłużonych z terenu gminy Międzyrzec Podlaski. Odznaczenia "Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali: Justyna Barczuk z Zasiadek, Daniela Jóźwik z Zasiadek, Łukasz Makaruk z Tłuśćca, Henryka Mikołajczuk z Zasiadek, Henryk Rypiński z Zasiadek oraz Elżbieta Semeniuk z Zasiadek.
Następnie przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy. Później fantastyczne choreografie wykonała Gminna Grupa Taneczna, którą prowadzi instruktorka Iwona Basara-Teofilska.
Prócz nich wystąpili też: Dziecięcy Zespół Ludowy "Hreczka", Zespół Ludowy Leśne Echo z Zaścianek, Julia Tomczak, Antonina Jóźwik, Koło Gospodyń Wiejskich Żabczanki z Żabiec wraz z dziećmi z Żabiec, Zespół ludowy Ale Baby z Berezy, Zespół Ludowy Echo z Przychód, Nikola Jóźwik, Adrianna Michaluk, Ewelina Matejko, Zespół Ludowy Jutrzenka z Rogoźnicy, Zespół Ludowy Sami Swoi z Tłuśćca, Grupa "Pod Niebem" oraz Wiktoria i Dominika Bułhak.
Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursów. W komisji, oceniającej stoiska były: Maria Szmytko, Marta Cybulska-Demczuk oraz Justyna Kołodziejczuk. Wieńce oceniały: Stanisława Chmielewska, Elżbieta Demczuk oraz Aniela Halczuk. Wyniki są następujące: najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy: I miejsce Bereza, II miejsce Żabce, III miejsce Rogoźnica; najpiękniejszy współczesny wieniec dożynkowy: I miejsce Wysokie, II miejsce Tłuściec, III miejsce Krzewica; najlepszy chleb dożynkowy: I miejsce Misie, II miejsce Kożuszki, III miejsce Manie; najładniejsze stoisko promujące wieś: I miejsce Zasiadki, II miejsce Sitno, III miejsce Bereza.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Odczytano inskrypcje z macew znalezionych w powiecie bialskim
- Zostań wystawcą na Jarmarku Michałowym
- Powiat bialski: Ponad 50 interwencji strażaków po wieczornych burzach
Po występach lokalnych artystów nadszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy w fantastyczny nastrój wprowadził publiczność DJ Tribbs, który gra wszystkim dobrze znane przeboje w swoich nowoczesnych aranżacjach.
Wspaniały koncert zagrał też zespół Zazula. To polsko-ukraińska grupa indie folkowa, specjalizująca się w technice śpiewu białego, łącząca tradycyjny folk z elementami współczesnych gatunków rozrywkowych, takich jak rock, funk czy muzyka elektroniczna.
Następnie sceną zawładnęła Racisova, czyli wschodząca gwiazda disco polo, a na zakończenie zagrał Jorrgus, czyli to polski zespół muzyczny, pochodzący z Białegostoku, grający muzykę disco polo i dance. Publiczność bawiła się pod sceną do późnych godzin nocnych.
Napisz komentarz
Komentarze