Gdy w maju ubiegłego roku powiat bialski z rządowego programu Polski Ład otrzymał dotację (20 mln zł) na budowę nowej siedziby, władze powiatu miały już w głowie wizję inwestycji na styku ulic Narutowicza i Al. Tysiąclecia (obecnie parking przy starostwie). – Cała inwestycja w nową siedzibę to 40 mln zł w kosztorysie. Jesteśmy przygotowani na to, żeby budynek w stanie surowym wybudować za te pieniądze, które otrzymaliśmy. Obecna siedziba będzie funkcjonować do czasu, aż wybudujemy nowy budynek i się przeprowadzimy – mówił wówczas Mariusz Filipiuk, starosta bialski.
Trudny start inwestycji
Zaraz po otrzymaniu dotacji ruszyły spotkania robocze, by ustalić szczegóły wdrożenia prac. Starosta nie ukrywał, że władze powiatu chcą jak najszybciej rozpisać przetarg na inwestycję. – Chcemy, by powstała w systemie zaprojektuj-wybuduj. Zależy mam na tym, by fizycznie budowa ruszyła jeszcze w tym roku – podkreślał Mariusz Filipiuk.
Do końca listopada 2022 roku firma zewnętrzna miała czas na stworzenie planu funkcjonalno-projektowego, który miał być podstawą do tego, by ogłosić przetarg w formule zaprojektuj-wybuduj. Wówczas też, w rozmowie ze Słowem Podlasia starosta zaznaczał, że samorząd związany jest terminami. – Wynika to z otrzymanego dofinansowania. Inwestycja powinna się zacząć w przeciągu 9 miesięcy od sygnowania otrzymania promesy – mówił jesienią ubiegłego roku starosta. Rok 2022 minął, a przetarg na nową siedzibę nie został ogłoszony.
Wynikało to z problemów z miejskim planem zagospodarowania w tym miejscu, gdzie nowy budynek powiatu zaplanowano. Linia planowanej zabudowy wchodziła bowiem na działkę miasta. Przy takiej kolizji inwestycji nie można było realizować.
Mimo tego, że przez kolejne miesiące trwało „prostowanie” kwestii związanych z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, w marcu powiat ogłosił przetarg na budowlaną inwestycję, by nie stracić przyznanego dofinansowania.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Zrewitalizowano centrum Kodnia - wyremontowano ulice i plac
- Budują im miasteczko rowerowe. Jak idą prace?
- Park handlowy Karuzela Bialska rusza już za tydzień!
- BO 2024. Do wyboru tężnia, wybieg dla psów lub… kamera termowizyjna
- Powołali nową radę społeczną. Radny: "Chcę zobaczyć sprawozdanie"
Przetarg. Z czerwca zrobił się wrzesień
W pierwszej wersji przetargu, jego rozstrzygnięcie miało nastąpić z końcem czerwca. Tak się nie stało, a data kolejnych otwarć ofert zaczęła się przesuwać najpierw na 28 lipca, później na 28 sierpnia, a ostatnio na 29 września.
O sytuację związaną z przygotowaniami do realizacji inwestycji pytał ostatnio na sesji rady powiatu radny Wojciech Mitura. – Chciałbym zapytać o stan prac i przygotowań do budowy nowego budynku. Na jakim etapie są kwestie przetargowe i czy pozyskana na realizację inwestycji dotacja jest niezagrożona – chciał wiedzieć radny.
– Na tę chwilę odpowiadamy na szereg pytań oferentów – stwierdził wicestarosta Janusz Skólimowski, dodając, że zainteresowane projektem są duże firmy. – Z powodu dodatkowych wielu pytań proces związany z otwarciem ofert się wydłuża. Nie ma jednak zagrożenia dla utraty pozyskanych przez powiat środków zewnętrznych.
Jak czytamy w ofercie przetargowej: „zamówienie dotyczy budowy budynku o przeznaczeniu społeczno-kulturalnym na potrzeby mieszkańców powiatu bialskiego w formule zaprojektuj i wybuduj. Realizacja projektu pozwoli na powstanie nowoczesnej, dostosowanej do potrzeb użytkowników i klientów (mieszkańców powiatu bialskiego) infrastruktury publicznej, zapewniającej wysoki poziom świadczonych usług. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie w pełni dostępny i funkcjonalny”.
Napisz komentarz
Komentarze