Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:30
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy ma już 95 lat

W tym roku 95-lecie istnienia świętuje jednostka OSP Rzeczyca. Kilka dni temu odbyły się uroczystości, związane z jubileuszem. Były okazją do przypomnienia historii jednostki oraz wręczenia honorowych odznaczeń.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy ma już 95 lat
W tym roku 95-lecie istnienia świętuje jednostka OSP Rzeczyca. Kilka dni temu odbyły się uroczystości, związane z jubileuszem

Źródło: UG Międzyrzec Podlaski

Uroczystości, związane z obchodami 95-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy odbyły się w sobotę 9 września.  

Jubileuszowe uroczystości 

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, którą sprawował ks. Roman Sawczuk. W nabożeństwie czynnie uczestniczyli druhowie rzeczyckiej OSP: dh Kacper Kozos wygłosił pierwsze czytanie, a modlitwę wiernych poprowadził dh Hubert Orłowski. 

Po mszy przyszedł czas na dalszą część uroczystości. Odśpiewano państwowy hymn i wzniesiono biało-czerwoną flagę na maszt. Prezes OSP Rzeczyca dh Paweł Orłowski powitał zgromadzonych gości, a następnie głos zabrał wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, który podkreślił, że strażacy ochotnicy cieszą się zaufaniem społecznym i zasługują na wdzięczność za swoje poświęcenie, są też filarem bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Wspomniał też o ważnej roli rodzin strażaków, które przyjmują na siebie spory ciężar oraz młodzieżowych drużyn pożarniczych. 

Od 2019 roku przy jednostce funkcjonuje młodzieżowa drużyna pożarnicza, która ma 41 członków (fot. UG Międzyrzec Podlaski)

Następnie dh Emilia Kaszyńska przypomniała historię OSP Rzeczyca. 

Początki OSP Rzeczyca 

Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy została założona w 1928 roku. Jej założycielami byli: Jakub Woliński, Józef Zachariasz, Franciszek Męczyński, Stanisław Siedlanowski, Franciszek Borkowicz oraz Stanisław Brodawka. W 1936 roku druhowie podjęli decyzję o budowie drewnianej strażnicy. Wybuch II wojny światowej co prawda zahamował działalność straży, ale już w 1945 roku strażacy reaktywowali jednostkę i wznowili działalność statutową.  

W 1956 roku zapadła decyzja o budowie nowej murowanej strażnicy. Prace trwały dwa lata, a w budowę zaangażowała się cała lokalna społeczność. W 1961 roku naczelnikiem OSP został Mieczysław Ostapiuk. Dzięki jego staraniom jednostka OSP otrzymała z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej samochód gaśniczy, a z Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Radzyniu Podlaskim motopompę M800. Druh Ostapiuk był też założycielem żeńskiej drużyny pożarniczej, którą prowadziła drużynowa Halina Byczuk. W 1968 roku funkcję naczelnika objął Czesław Kurenda.  

Włączenie do KSRG 

Na początku lat 70. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych przekazała OSP Rzeczyca samochód gaśniczy marki Star 25, natomiast w latach 80. jednostka rozbudowała swoją strażnicę o magazyn paliw i pomieszczenia socjalne dla kierowcy. W 1993 roku powołano nowy zarząd rzeczyckiej OSP. Funkcję prezesa powierzono Stanisławowi Kurendzie. W 1995 roku rozpoczęła się kolejna rozbudowa strażnicy – dobudowano salę widowiskową o powierzchni 100m2. W 1996 roku funkcję naczelnika objął Andrzej Ostapiuk. Uroczystość 70-lecia jednostki odbyła się 20 września 1998 roku. Rok później ochotnicy zakupili piłę spalinową oraz pompę pływającą. Warto dodać, że w latach 90. OSP Rzeczyca prowadziła szeroką działalność kulturalno-rozrywkową, co zwiększało dochody jednostki, dzięki którym zakupiono samochód marki Star 200, który 21 października 2000 roku został uroczyście przekazany do użytku. W 2001 roku w czynie społecznym po raz kolejny wyremontowano i odnowiono strażnicę. 

Obecnie OSP Rzeczyca liczy 40 strażaków ochotników (fot. UG Międzyrzec Podlaski)

Decyzją komendanta głównego PSP z dnia 23 kwietnia 2002 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.  

Kolejne sprzęty w użytku strażaków 

W 2002 roku jednostka OSP liczyła 31 członków, posiadała samochód gaśniczy Star 200, 2 motopompy, pompę pływającą oraz inny sprzęt ratowniczo-gaśniczy niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych. W skład zarządu wchodzili: prezes Stanisław Kurenda, wiceprezes Zenon Ostapowicz, naczelnik Andrzej Ostapiuk, sekretarz Czesław Stefaniuk oraz skarbnik Dariusz Kurowski. Uroczystość 75-lecia OSP w Rzeczycy odbyła się 29 maja 2003 roku. Wtedy też odznaczono 14 druhów srebrnymi medalami, 3 druhów brązowymi oraz 6 druhów odznaką “Strażak Wzorowy”. Sztandar jednostki został natomiast odznaczony złotym medalem “Za zasługi dla pożarnictwa”. W roku 2008 odbyła się uroczystość 80-lecia OSP w Rzeczycy. Liczba druhów wynosiła 23. Jednostka z dotacji kupiła i założyła alarm, wzywający do akcji oraz radiotelefon.  

Jesienią 2010 roku Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej przekazało Gminie Międzyrzec Podlaski, a wójt Roman Michaluk, OSP w Rzeczycy samochód marki Mercedes. Dodatkowo, z dotacji KSRG zakupiono agregat prądotwórczy, hełmy i węże.  

4 maja 2013 roku w Drelowie nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu bojowego marki Man. Natomiast już listopadzie rozpoczęto budowę garażu i remont sali. W roku 2018 jednostka odchodziła 90-lecie. Wybrano nowy zarząd w składzie: prezes Stanisław Kurenda, naczelnik Karol Pietruszka, zastępca naczelnika Paweł Orłowski, sekretarz Kazimierz Siedlanowski, skarbnik Dariusz Kurowski.  

MDP i akcje na terenie całego województwa 

Od 2019 roku przy jednostce funkcjonuje młodzieżowa drużyna pożarnicza, która ma 41 członków. Najpierw funkcję opiekunów MDP pełnili Paweł Orłowski oraz Karol Pietruszka, a od roku funkcję przejęła druhna Emilia Kaszyńska. 1 lutego 2021 roku zmarł wieloletni prezes rzeczyckiej jednostki Stanisław Kurenda. 

Obecnie OSP Rzeczyca liczy 40 strażaków ochotników, a skład zarząd wygląda następująco: prezes Paweł Orłowski, sekretarz Sylwia Damięcka, naczelnik Karol Pietruszka, zastępca naczelnika Kazimierz Siedlanowski, gospodarz straży Andrzej Kurenda, skarbnik Piotr Krupski, dowódca MDP Emilia Kaszyńska i Monika Brodawka z pomocą Julii Brodawki oraz Aleksandry Gąsior.  

Drużyna MDP bierze udział w ćwiczeniach sportowo-pożarniczych na szczeblach gminnych, powiatowych oraz krajowych z wieloma sukcesami. Obecnie jednostka OSP bierze czynny udział w akcjach ratowniczych na terenie powiatu bialskiego oraz na terenie powiatów sąsiadujących. Jako jedyna w gminie i jedyna z czterech z powiatu bialskiego jest wciągnięta w struktury Lubelskiej Brygady Obwodowej, z racji czego może być dysponowana do dużych zdarzeń na terenie całego województwa.  

Jubileusz był także okazją do wręczenia honorowych odznaczeń. Podczas uroczystości odznakę "Strażak Wzorowy" (fot. UG Międzyrzec Podlaski)

Jubileusz był także okazją do wręczenia honorowych odznaczeń. Podczas uroczystości odznakę "Strażak Wzorowy" z rąk  komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej st.bryg. mgr inż. Artura Tomczuka oraz wójta Krzysztofa Adamowicza otrzymały osoby, które przez lata oddawały się pracy na rzecz lokalnej społeczności. To: druhna Emilia Kaszyńska, druh Mariusz Kaszyński, druh Grzegorz Sójka, druh Dariusz Daniluk, druhna Bernadeta Katarzyna Przygodzka oraz druh Kacper Kozos. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama