Nagrodę im. Grzegorza Białkowskiego dla Nauczycieli Fizyki profesor Leszek Szalast odebrał podczas Zjazdu Fizyków Polskich, odbywającego się w Gdańsku w pierwszym tygodniu września.
"Zjazd w Gdańsku, był okazją do spotkania naukowców z różnych gałęzi fizyki i dziedzin pokrewnych, nauczycieli fizyki, przedstawicieli przemysłu i instytucji finansujących badania naukowe i ich wdrożenia, studentów, uczniów i amatorów – pasjonatów fizyki. Podniosłą częścią uroczystego otwarcia zjazdu było wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Fizycznego dla wyróżniających się pracowników naukowych, a także nauczycieli" – informuje rodzima placówka profesora, I LO w Radzyniu Podlaskim, na swoim facebookowym profilu.
W trakcie zjazdu był czas na uhonorowanie pracy fizyków z całego kraju, nie tylko naukowców. Przyznano tam bowiem nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego: za rozprawę doktorską im. Zygmunta Florentego Wróblewskiego, za pracę magisterską im. Arkadiusza Piekary, Popularyzację Fizyki i Medal im. Krzysztofa Ernsta, za najlepszą pracę magisterską z optyki lub fotoniki, Nagrodę Naukową PTF im. Wojciecha Rubinowicza, medal im. Mariana Smoluchowskiego oraz właśnie nagrodę dla Wyróżniających się Nauczycieli i Medal im. Grzegorza Białkowskiego.
"Nagroda PTF im. Grzegorza Białkowskiego dla Nauczycieli Fizyki jest przyznawana za wybitną działalność dydaktyczną i wychowawczą nauczycielom fizyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz wychowawcom w placówkach oświatowo-wychowawczych i kształcenia ustawicznego. Nagroda honoruje ponadstandardowe wyniki nauczania fizyki, autorstwo podręczników, autorstwo opracowań metodycznych, wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania" – informuje I LO w Radzyniu Podlaskim.
W tym roku uhonorowano tym wyróżnieniem trzech fizyków. Laureatami Nagrody PTF im. Grzegorza Białkowskiego za 2023 rok zostali dwaj nauczyciele z Warszawy i Gdyni oraz właśnie prof. Leszek Szalast.
– To wielki zaszczyt i duże wyróżnienie stanąć w tak dostojnym gronie poprzedników, laureatów nagrody, którzy swoje życie poświęcili dla innych, nauczając. To są nazwiska na ogół mało znane, bo mozolna praca nie jest krzykliwa i chyba nawet nie lubi błysków fleszy i nadmiernego rozgłosu – mówił po odebraniu nagrody Leszek Szalast. – Chciałem też podziękować mojemu nauczycielowi, doktorowi Waldemarowi Berejowi z UMCS w Lublinie, który zawsze mnie wspierał w pracy zawodowej, bez jego zaangażowania nie udałoby mi się sięgnąć po laury, które zawsze wydawały mi się poza moim zasięgiem.
Profesor Leszek Szalast w swojej karierze zawodowej doczekał się wielu olimpijczyków w dziedzinie fizyki i nauk astronomicznych, oraz laureatów konkursów fizycznych. W 2018 roku otrzymał tytuł Honorowego Profesora Oświaty, przyznany przez ministra edukacji narodowej. O wyjątkowości tego tytułu świadczyć może fakt, że do 2017 roku MEN nadał go 173 nauczycielom w Polsce.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Nasze samorządy z umowami i czekami na remonty dróg
- Pieniądze dla powiatowego szpitala. 100 tys. zł od PGE Dystrybucja
- Ruszyła inwestycja na 10 ha. Karuzela Bialska już się kręci
Grzegorz Białkowski (1932-1989) kierował Zakładem Fizyki Teoretycznej Wielkich Energii Uniwersytetu Warszawskiego. Gościnnie prowadził wykłady na uczelniach włoskich, niemieckich, radzieckich, amerykańskich, francuskich, szwajcarskich i innych. Był autorem licznych publikacji z dziedziny fizyki, w tym prac popularnonaukowych, podręczników i monografii. Wydał również kilka tomów poetyckich.
Napisz komentarz
Komentarze