Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od tego czasu czytano m.in. "Lalkę", "Moralność pani Dulskiej" oraz "Quo Vadis".
Już po raz trzeci w akcję włączyli się uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.
Przypomnijmy, że w tym roku uczestnicy akcji sięgają po powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Utwór powstawał w latach 1886-1887, a w formie książki ukazał się w 1888 roku. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Młodzież z janowskiej szkoły z wielkim zaangażowaniem wzięła udział w akcji, wcielając się w poszczególnych bohaterów "Nad Niemnem". Marta Hornowska wystąpiła jako Justyna Orzelska, Kamil Fusiarz jako Jan Bohatyrowicz, Martyna Koczkodaj jako Maria Kirłowa, Karol Górski jako Teofil Różyc, Marek Kiryluk jako Bolesław Kirło, Wiktoria Niedzielska jako Emilia Korczyńska, Kacper Górski jako Benedykt Korczyński i narrator, narratorami byli też: Paweł Kamiński, Patrycja Protasiuk oraz Milena Tarasiuk. Akcję przygotowała młodzież przy wsparciu nauczycieli zespołu humanistycznego. Fragmenty "Nad Niemnem" młodzi ludzie czytali w urokliwej scenerii Pałacu Cieleśnica.
– Dziękujemy paniom Barbarze i Natalii Chwesiuk za gościnę w pełnych sielskiego klimatu progach Pałacu Cieleśnica. W pamiętających czar minionych lat wnętrzach pałacu oraz w parku czuliśmy się jak w nadniemeńskim Korczynie. Dziękujemy również uczniom, którzy wzięli udział w akcji i wcielili się w bohaterów powieści Orzeszkowej – przekazuje Urszula Majewska-Chilkiewicz, nauczycielka ZS w Janowie Podlaskim.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze