Z analiz wyborczych wynika, że preferencje wyborców już się ustabilizowały. Dlatego o tym, kto zdobędzie więcej głosów, zdecyduje raczej tzw. twardy elektorat. To osoby, które są pewne co do tego, kogo popierają. Muszą tylko pójść na wybory, żeby to wyrazić w głosowaniu.
Tak zresztą było podczas ostatnich głosowań. PiS udało się skuteczniej niż innym zmobilizować swoich zwolenników do głosowania.
Nie jest także tajemnicą, że PiS nie jest partią wielkomiejską. To ugrupowanie mające największe poparcie w mniejszych miejscowościach. A ich wspólną cechą jest to, że działają tam ochotnicze straże pożarne, które wszyscy lubią, cenią i szanują.
Wóz za głos
OSP to od dekad matecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tę sympatię chcą teraz odebrać PSL-owi politycy PiS. Stąd tak duże inwestycje w OSP, kupowanie nowych wozów strażackich.
„W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki” – takie były warunki konkursu w 2020, które ogłaszał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. I zaznaczył, że zakup 16 pojazdów finansuje jego resort.
Była także druga tura konkursu, w której samochodów było jeszcze więcej. Wozy trafiły do OSP z 49 gmin, a najwyższą frekwencje wówczas zanotowano w gminach:
- Klwów – 94,61 proc.,
- Szulborze Wielkie – 89,9 proc.,
- Słupie – 86,86 proc.
Bitwa o remizy
Teraz rząd ogłosił kolejny strażacki konkurs. Stawką jest remont remizy.
„W każdym powiecie (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzyma 1 milion złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej” – czytamy na stronie rządowej.
Tym razem za konkursem stoją Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz MSWiA.
– Zwracamy się do starostów, wójtów, burmistrzów i radnych z wszystkich opcji politycznych z prośbą o to, aby walczyć o jak najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu 15 października 2023 r. – zaapelowała minister Anna Moskwa. – Żeby zachęcić do udziału, przygotowaliśmy ogólnopolską akcję profrekwencyjną.
Inwestycje mają zostać zrealizowane w 2024 roku, a pieniądze ma zapewnić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Frekwencja w kolejnych wyborach
- 2020 – wybory prezydenckie II tura – 68,18 proc.,
- 2019 – wybory parlamentarne – 61,74 proc.,
- 2018 – wybory samorządowe – 48,83 proc.,
- 2015 – wybory parlamentarne – 50,92 proc.
PRZECZYTAJ:
- Dwa złota podwójnego prezydenta
- Ludzie z pasją: Kulinarne skarby naszych pradziadów
- Dr Gerard ze srebrnym wyróżnieniem Marka Lubelskie. Znamy listę pozostałych firm
- PRAWO: 800 plus też dla złodziei. Właśnie wchodzi w życie
- Znaleziska jak z Pompei w Janowie Podlaskim
- Biała Podlaska: Rzuciła się na partnera z nożem. Dlaczego to zrobiła?
Napisz komentarz
Komentarze