Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim została ponownie otwarta po gruntownym remoncie.
Nowa, większa przestrzeń
Teraz jest tu większa przestrzeń nie tylko na książki, ale również specjalnie wydzielone strefy dla ludzi w różnym wieku, a także dział regionalny. Modernizacja rozpoczęła się w 2022 roku.
– Dzięki pracownikom urzędu miasta z wydziału strategii i rozwoju pozyskaliśmy fundusze z Instytutu Książki w wysokości ponad 502 tys. złotych. Miasto dołożyło z budżetu prawie 300 tys. zł. Jako biblioteka współpracujemy ze wszystkimi szkołami, przedszkolami, żłobkiem, stowarzyszeniami. Bardzo ważną jest dla nas działalność regionalna, więc cieszymy się, że członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim dzielą się z nami swoimi skarbami. Współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, który jest dla nas bardzo ważną instytucją i staramy się naszą działalnością wspierać osoby z niepełnosprawnością – wymieniała dyrektorka MBP w Międzyrzecu Podlaskim Halina Bugajewska, dziękując też pracownicom biblioteki za zaangażowanie w remont i ich codzienną pracę.
Przypomnijmy, miejska biblioteka przeszła remont za sprawą dofinansowania w kwocie ponad pół miliona złotych, jakie miasto Międzyrzec Podlaski pozyskało z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 "Infrastruktura Bibliotek 2021-2025". Natomiast całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 700 tys. zł. W ramach modernizacji została zwiększona powierzchnia biblioteki o aż 152 m2.
Teen-teka i Skarbiec Regionu
Wydzielone zostały strefy dla młodzieży i seniorów oraz utworzona sala animacji dla dzieci. Jest ona wyposażona m.in. w telewizor multimedialny i podłogę interaktywną. Dodatkowo najmłodsi czytelnicy mają do dyspozycji kącik zabaw, przygotowany zgodnie z duchem Metody Montessori.
- Bialski oddział ITD w nowej siedzibie. Można zwiększyć obsadę
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Konferencja "Podatki, ubezpieczenia, przedsiębiorczość". Rozmawiają o ważnych tematach gospodarczych
- Remont na Podleśnej nadal nie ruszył, a miał się zakończyć w tym roku
Powiększony został także obszar przechowywania zbiorów bibliotecznych, pojawił się trezor biblioteczny, czyli urządzenie umożliwiające całodobowy zwrot książek. Prace przeprowadzono na trzech poziomach budynku.
Powstały Pracownia Wyobraźni, Przystań Książki, Teen-teka oraz Skarbiec Regionu, w którym jest strefa ze zbiorami regionalnymi, czytelnia, czytelnia komputerowa oraz specjalnie wydzielona strefa dla seniorów. Z kolei w Teen-tece na ścianach wykonanych m.in. z płyt OSB znajduje się relaksujący chrobotek, a jedną z integralnych części tej przestrzeni jest neon z napisem Teen-teka.
Oprócz bogatego księgozbioru, młodzież otrzymała do dyspozycji strefę gier komputerowych, strefę gier planszowych, konsolę Sony PlayStation, a także kącik relaksu. W bibliotece wygospodarowano także kącik cichej pracy dla czytelników.
Remont doceniają czytelniczki, które z niecierpliwością czekały na ponowne otwarcie miejskiej biblioteki.
– Wraz z córkami bardzo często korzystamy z biblioteki, jesteśmy tu co najmniej raz w tygodniu. Korzystamy głównie ze zbiorów dla dzieci, może trochę mniej z literatury dla dorosłych. Z niecierpliwością czekałyśmy na ponowne otwarcie placówki. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem nowych wnętrz. Teraz pewnie będziemy przychodziły jeszcze częściej – przyznaje Magdalena Mikos. – Bardzo mi się podoba to, jak teraz wygląda biblioteka. Jest bardzo przejrzyście, łatwiej znaleźć książki, widać jak są one poukładane na regałach. Tak naprawdę podoba mi się wszystko i teraz jeszcze chętniej będę tu przychodzić – podkreśla córka pani Magdaleny, Daria, która najczęściej czyta książki fantastyczne i przygodowe.
Biblioteka ma 75 lat
Spotkanie 7 października było też okazją do świętowania 75-lecia międzyrzeckiej biblioteki. – Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej był wykonany 21 października 1948 roku. To jest początek naszej biblioteki powojennej, ale protoplastką placówki jest Biblioteka Polskiej Macierzy Szkolnej, która powstała w 1906 roku. Ona funkcjonowała do 11 listopada 1939 r., a prowadziła ją Jadwiga Weka, której po zamknięciu biblioteki udało się ukryć część księgozbioru przed Niemcami i po wojnie przekazała go na poczet utworzenia nowej biblioteki. W związku z tym w naszych zbiorach nadal mamy książki jeszcze XIX-wieczne, które stanowią dla nas cymelia i przechowujemy je w specjalnym miejscu – przypominała historię Halina Bugajewska. – Nasza biblioteka na początku zajmowała 36 mkw., w tej chwili jest to 360 mkw. Mieściła się na początku przy ul. Kościuszki, następnie znajdowała się przy ul. Łukowskiej w pomieszczeniach szkoły parafialnej, gdzie funkcjonowała do 1981 roku. Następnie, jak został wybudowany ten wielki budynek domu kultury, została tu przeniesiona. Swego czasu biblioteka miała dwie filie, które mieściły się przy ul. Leśnej i ul. Partyzantów. W tej chwili jesteśmy jedyną placówką w mieście – mówiła.
Dodatkowo sobota w międzyrzeckiej książnicy obfitowała w wydarzenia w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Były więc spotkanie i warsztaty z inicjatorem akcji "Przeczytam 52 książki w roku" Marcinem Gnatem. Nie zabrakło dobrej zabawy przy grach planszowych, a na koniec odbyła się projekcja filmu "Zaułek koszmarów" w kinie Sława, na który bezpłatne mogły wejść osoby w piżamach.
Napisz komentarz
Komentarze