Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:07
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Inwestycje za ponad 60 mln zł! Powiat bialski remontuje 22 km dróg

Obecnie na drogach powiatu bialskiego prowadzonych jest wiele ważnych inwestycji, wartych łącznie aż ponad 60 mln złotych. W remoncie są prawie 22 kilometry dróg, a jedną z największych modernizacji jest inwestycja w Czosnówce, gdzie powstaje nie tylko nowa nawierzchnia, ale również wyczekiwany chodnik i ścieżka rowerowa. Jeszcze w tym miesiącu ruszy natomiast przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi łączącej trasę E-30 z Portem Przeładunkowym Małaszewicze i linią kolejową E-20.
Inwestycje za ponad 60 mln zł! Powiat bialski remontuje 22 km dróg
Obecnie na drogach powiatu bialskiego prowadzone są inwestycje, warte łącznie ponad 60 mln złotych. W remoncie są 22 km dróg, w tym droga w Czosnówce

Autor: Klaudia Matejek

Źródło: Słowo Podlasia

Inwestycyjna ofensywa na drogach powiatu bialskiego trwa. W realizacji jest obecnie kilka bardzo ważnych dla mieszkańców regionu inwestycji.  

Kilometry dróg w remoncie 

To budowa i przebudowa drogi powiatowej nr 1122L Zahajki – Przechodzisko – Drelów, realizowana w ramach pozyskanych pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zadanie realizowane jest wspólnie z gminą Drelów. Kolejne zadanie to przebudowa drogi powiatowej nr 1055L Piszczac – Zahorów – droga powiatowa 1056L i drogi nr 1056L Kodeń – Tuczna – Bokinka Pańska – Łomazy, która realizowana jest przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (zadanie realizowane na terenie gminy Kodeń). To również rozbudowa drogi powiatowej nr 1068L Biała Podlaska (ul. Sidorska) – Ogrodniki – Piszczac w miejscowości Czosnówka, to zadanie prowadzone jest dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2023-2025 i realizowane jest wspólnie z gminą Biała Podlaska. Kolejna inwestycja to  budowa drogi powiatowej nr 1114L Sławacinek Nowy – Porosiuki – Sokule – Dołha – Sitno – Wysokie w miejscowości Sokule, które powiat bialski realizuje wspólnie z gminą Drelów. Do obecnie trwających inwestycji należy również rozbudowa drogi powiatowej nr 1010L Międzyrzec Podlaski (ul. Drohicka) – Zasiadki – granica województwa (Huszlew) oraz przebudowa drogi powiatowej nr 1008L Łuniew – Łukowisko – Manie – droga krajowa nr 2, czyli zadanie realizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2022-2024, przy współudziale gminy Międzyrzec Podlaski. 

Łączna wartość aktualnie prowadzonych przez powiat bialski inwestycji drogowych wynosi ponad 60 mln zł, a łączna długość remontowanych dróg to 21,8 km. 

– Oprócz “naszych zadań” realizowane są również inwestycje prowadzone przez gminy na drogach powiatowych w ramach pozyskanych środków zewnętrznych przez jednostki samorządowe – przekazuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej, Artur Rogulski.  

Najważniejsza inwestycja w Czosnówce 

– Niewątpliwie aktualnie najważniejszą, a tym samym najbardziej wymagającą inwestycją jest rozbudowa drogi powiatowej w miejscowości Czosnówka. To ze względu na rozmiar prac przewidzianych do wykonania – podkreśla dyrektor Rogulski. 

Dodaje, że inwestycja w Czosnówce obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni drogi z betonu asfaltowego, budowę chodników z kostki brukowej betonowej, wykonanie przejść dla pieszych wraz z azylami, budowę ścieżki pieszo-rowerowej z betonu asfaltowego, budowę zjazdów oraz zatok autobusowych, budowę kanału technologicznego, budowę kanalizacji deszczowej, oraz oraz budowę przęsła kompozytowego (jedynego w okolicy) kładki dla pieszych nad rzeką Rudka. 

SPRAWDŹ: Uwaga rowerzyści, straż miejska czeka z mandatami. Sprawdź od kiedy

Przypomnijmy, ta inwestycja była długo wyczekiwana przez mieszkańców miejscowości, którzy są bardzo zadowoleni, że w końcu ruszyła jej realizacja. 

- Bezpieczniejsze będą przede wszystkim dzieci, ale i inni piesi, którzy docierają na przystanek autobusowy - podkreśla Jarosław Abramowski, sołtys Czosnówki

 – Remont nawierzchni drogi to raz, ale nam przede wszystkim chodziło o budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż tej trasy. Do tej pory poruszanie się tamtędy było niebezpieczne zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Niejednokrotnie dochodziło do groźnych sytuacji na drodze. Bardzo się cieszymy, że w końcu się to zmieni, a poruszający się rowerami będą mogli bezpiecznie dotrzeć do Białej Podlaskiej do pracy, do szkoły, na zakupy. Bezpieczniejsze będą przede wszystkim dzieci, ale i inni piesi, którzy docierają na przystanek autobusowy. To duża inwestycja, fajnie, że jest w realizacji, że udało się powiatowi pozyskać na nią pieniądze i że oba samorządy – gmina Biała Podlaska i powiat bialski – partycypują w kosztach zadania. Można powiedzieć, że to strategiczna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Czosnówki, ale również dla mieszkańców ościennych miejscowości – podkreśla sołtys Czosnówki Jarosław Abramowski. – Jesteśmy bardzo wdzięczni wójtowi Wiesławowi Panasiukowi i staroście bialskiemu Mariuszowi Filipiukowi, że dotrzymali swojej przedwyborczej obietnicy i inwestycja w Czosnówce ruszyła w tej kadencji samorządu – przekazuje sołtys Czosnówki. Dodaje, że pomimo uciążliwości, które obecnie stwarzają prowadzone prace, mieszkańcy są niesamowicie zadowoleni, że inwestycja trwa. – Poza tym wykonawca zadbał o objazdy i tak zorganizował pracę, by modernizacja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców – mówi Jarosław Abramowski.

Jakie drogi są w planach powiatu? 

W najbliższym czasie, bo 25 października, zostanie otwarty przetarg, który wyłoni wykonawcę zadania “Budowa i rozbudowa drogi łączącej europejski szlak drogowy E-30 z Portem Małaszewicze i linią kolejową E-20” w formule zaprojektuj i wybuduj. To inwestycja realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zadanie realizowane będzie na terenie gmin Zalesie i Terespol, a jego wartość szacunkowa wynosi ok. 98 mln złotych – informuje Artur Rogulski. 

ZOBACZ: 122 km/h w terenie zabudowanym. Pędzili krajową dwójką jak na złamanie karku

Podkreśla, że oprócz tej potężnej inwestycji zostaną wykonane zadania, dla których powiat bialski pozyskał dofinansowanie. Będą to: budowa chodników przy drogach powiatowych nr 1001L w miejscowości Misie i Przychody w gminie Międzyrzec Podlaski), nr 1140L, czyli ul. Kościuszki w Międzyrzecu Podlaskim, nr 1139L, czyli ul. Siteńska w Międzyrzecu Podlaskim, nr 1018L w miejscowościach Sitnik i Łukowce w gminie Biała Podlaska, nr 1032L w Janowie Podlaskim. Wszystkie otrzymały dofinansowania w ramach programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg na 2023 r. Jak podkreśla dyrektor, to zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.  

Remontowana będzie droga powiatowa nr 1018L i nr 1019L w gminie Leśna Podlaska, a to zadanie otrzymało dotację w ramach programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg na 2024 r.  

Ruszy przebudowa drogi powiatowej nr 1055L w gminie Piszczac, którą powiat bialski realizować będzie przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, oraz rozbudowa drogi powiatowej nr 1111L w miejscowości Witoroż w gminie Drelów, współfinansowana z tego samego programu. – Ostateczna lista planowanych inwestycji, jakie zostaną objęte wykonaniem w najbliższym czasie będzie znana po spotkaniu Zarządu Powiatu – podsumowuje dyrektor ZDP w Białej Podlaskiej.  

PRZECZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama