Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 16:49
Reklama
Reklama

Boomerskie Słowo Roku 2023. Już wiadomo, co śmieszy młodych

13 października. Tego dnia został rozstrzygnięty plebiscyt z przymrużeniem oka. Na Boomerskie Słowo Roku 2023. Które wygrało?
Boomerskie Słowo Roku 2023. Już wiadomo, co śmieszy młodych
13 października. Tego dnia został rozstrzygnięty plebiscyt z przymrużeniem oka. Na Boomerskie Słowo Roku 2023. Które wygrało?

Źródło: iStock

O ten zaszczytny tytuł ubiegało się 21 kandydatów. Wśród nich m.in. klawo, wihajster, pannica, serwus. Zwycięzcę poznaliśmy nie dość, że 13, to jeszcze w piątek. 

Reklama

Kto to jest boomer?

To – jak podaje polszczyzna.pl – slangowe określenie ludzi starszych co najmniej o pokolenie od obecnej młodzieży. Wyraża ironię. 

Tak nazwana osoba często nie zna tego słowa, zatem można w ten sposób obrazić kogoś bez jego wiedzy. 

Boomerzy (lub boomers) na ogół cechują się niezrozumieniem współczesnego świata, zachodzących w nim zmian i nowej technologii. Nie podążają za najnowszymi trendami, wolą swoją dawną rzeczywistość, do której są przyzwyczajeni. 

Często nie kryją się też z tęsknotą za przeszłością (kiedy sami byli młodzi; bo za naszych czasów).

Zaczęło się rok temu

Boomerskie Słowo Roku po raz pierwszy zostało wybrane w 2022. Wtedy stała za nim agencja badawcza SW Research. W tym roku plebiscyt zorganizował Piotr Iskra i portal Iskry Wiedzy we współpracy z serwisami Joe Monster i Demotywatory.

Ten quasi-konkurs to żartobliwa odpowiedź na popularne słowa i wyrażenia używane przez boomerów, uznawane dziś za przestarzałe lub dalekie współczesnej polszczyźnie. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Jakie słowo wygrało plebiscyt?

Zwycięzcę ogłoszono w piątek 13 października. Boomerskim Słowem Roku 2023 został zwrot „proszę ja ciebie”. Ta propozycja zebrała 14,4 proc. głosów. Internauci uznali, że dzisiejsza młodzież z pewnością nie używa tego zwrotu.

To – jak zauważyli organizatorzy – „zwrot mówiący o tym, że używająca go osoba na pewno nie należy do młodzieży, a nawet jeśli, to najpewniej wykorzystuje ten zwrot prześmiewczo. Najgorsze jest to, że jak się z czegoś śmiejemy i zaczynamy tego używać w sposób prześmiewczy, to w końcu – no właśnie – zaczynamy tego po prostu używać”.

Drugie miejsce zajęło słowo „facetka”, które zdobyło 10,78 proc. głosów internautów. 

„To dla nas niemałe zaskoczenie, bo myśleliśmy, że tego słowa używało się tylko w podstawówce jakieś 30 lat temu, a jednak dojrzali, a nawet przejrzali już ludzie z jakiegoś względu nadal go używają! Dlaczego? Po co? W jakich sytuacjach?” – komentują organizatorzy.

Na trzecim miejscu znalazł się – uwielbiany przez starsze pokolenia – zwrot „za moich czasów”. Wskazało go 9,16 proc. głosujących.

„Tutaj nie trzeba nic dodawać. Za naszych czasów nie było takich plebiscytów” – żartują organizatorzy.

A oto ranking plebiscytu Boomerskie Słowo Roku 2023:

1. proszę ja ciebie - 14,44 proc., 

2. facetka - 10,87 proc., 

3. za moich czasów - 9,16 proc., 

4. klawo - 7,40 proc., 

5. wihajster - 6,74 proc., 

6. pannica - 6,39 proc., 

7. serwus - 4,68 proc., 

8. pekaes - 4,38 proc., 

9. prywatka - 4,28 proc., 

10. git - 4,23 proc., 

11. ten teges - 4,18 proc., 

12. kaszana - 3,27 proc., 

13. sień - 3,07 proc., 

14. dyskoteka - 2,67 proc., 

15. wiocha - 2,52 proc., 

16. synek - 2,42 proc., 

17. essa - 2,11 proc., 

18. w dechę - 2,11 proc., 

19. saturator - 2,01 proc., 

20. wapniak - 1,91 proc., 

21. boomer - 1,16 proc.

News4Media/fot. iStock

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózwaTreść komentarza: Nie byli to żadni oficerowie. Byli to zwykli funkcjonariusze bardzo niską rangą , do takich spraw jak wypadki nie jeżdżą oficerowie a jak jeżdżą to w skrajnych przypadkach . Tak jak w cywilnych pracach są dyrektorzy i kierownicy do rządzenie a pachołki i parobki do wykonywania poleceń tak i w policji . Są oficerowie ( inspektor , komisarz ) do rządzenia czyli dyrektorzy i kierownicy . Są i funkcjonariuszy niscy rangą ( posterunkowi , sierżanci , aspiranci ) do wykonywania poleceń czyli zwykłe robole i parobki . Tak było jest i będzie są ci wysocy , wykształceni i rządzą są i ci niscy , nie wykształceni i rypią :-)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: chudy rójTreść komentarza: No to weźmie dużo więcej czy weźmie tyle, na ile rzeczoznawca wyceni? Kolejny geniusz.. :DData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Maszyna za miliony złotych poszła z dymem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Zamiast budować fabryki rozwijać firmy to najlepiej żyć z nierządu wybierz władze awładza cię załatwi musisz zrobić zrzutkę na solidne pensje i premię a za pracą jedź do Warszawy albo za granicę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:18Źródło komentarza: Parkowanie po nowemu i drożej. Nawet w najmniejszych miastachAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Zgadzam się z tobą.Facet powyżej ma kompleks,nie tylko w temacie stopni służbowych. PS.do ,,Byłyby funkcjonariusz,,może to dobrze że ci z niskim stopniem uderzyli w płot,bo gdyby to były ,,oficery'' to mogliby strzelac z granatnika,co wg ciebie lepsze? 😊Data dodania komentarza: 28.04.2025, 09:52Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: ciekawyTreść komentarza: Skąd ja to znam?. Jak cię wyproszą drzwiami to wracaj oknemData dodania komentarza: 28.04.2025, 05:34Źródło komentarza: Biała Podlaska. Okradł kolegę, bo się z nim pokłócił
Reklama
Reklama