W tym roku gospodarzem uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Halasach. Był ku temu ważny powód, w tym roku bowiem placówka obchodzi 50-lecie istnienia, a spotkanie 13 października było również okazją do wspólnego świętowania jubileuszu.
Edukacja jest priorytetem
Gości powitała dyrektor szkoły Katarzyna Radzikowska, a następnie głos zabrał wójt Krzysztof Adamowicz. – Niezmiernie miło jest mi powitać wszystkich państwa w szkole, która za rok szkolny 2022/2023 została uznana za Edukacyjną Doskonałość (certyfikat przyznawany w ramach programu Samorządowy Lider Edukacji – przyp. red.). W tej szkole panuje piękny zwyczaj, że podczas uroczystości towarzyszą nauczycielom i dzieciom nie tylko rodzice, ale byli pracownicy placówki. Bardzo się cieszę, że jesteście z nami – mówił wójt. Dodał, że w tym roku Gminny Dzień Edukacji Narodowej wpisuje się w 250-letnią tradycję Komisji Edukacji Narodowej oraz w 50-lecie istnienia gminy w obecnym kształcie terytorialnym.
– Możemy się cieszyć z tego, że tworzymy wspólnotę ludzi życzliwych, ludzi pracujących na rzecz tej małej ojczyzny, ale również dbających o rozwój i przyszłość następnych pokoleń. To nauczyciele wyznaczają trendy edukacji, są mistrzami dla swoich uczniów. Doświadczeni własnym życiem, wykształceni przez naszych wspaniałych pedagogów, czerpiący garściami z doświadczeń teraźniejszości, każdy kształci ku przyszłości. Każdy z nas musi wyposażyć młode pokolenie w uniwersalne wartości, zasady i umiejętności, zwłaszcza budowania wspólnoty rodzinnej, gminnej, szkolnej, ale również wspólnoty państwowej – podkreślał Krzysztof Adamowicz.
Podziękował też nauczycielom za podejmowane inicjatywy, aktywność zawodową oraz za ogromne serca dla dzieci, wszystkim dyrektorom gminnych szkół i pracownikom oświaty, a także rodzicom uczniów. Zaznaczył, że w gminie Międzyrzec Podlaski edukacja jest dla władz samorządowych priorytetem.
Później ponownie przemawiała dyrektor Katarzyna Radzikowska, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.
– Przytoczę słowa patrona naszej szkoły, którymi kieruję się w życiu prywatnym i zawodowym – "Słowa nie powinny być większe od czynów". Praca i działanie szkoły w Halasach są podporządkowane zasadom zgodnym z tym cytatem. Angażujemy się w wiele projektów gminnych i rządowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, dążąc do rozwoju naszych uczniów, odkrywając ich mocne i słabe strony, wychowując w duchu umiłowania i poszanowania ojczyzny – podkreśliła dyrektor PSP w Halasach.
Dodała, że w tym roku placówka została wyróżniona Certyfikatem Edukacyjna Doskonałość i tym samym znalazła się w wąskim gronie 15 spośród 30 000 szkół z całej Polski. Następnie przypomniała krótko historię placówki.
Nagrody i wyróżnienia
Ważnym momentem spotkania było oczywiście wręczenie nagród zasłużonym nauczycielom oraz listów gratulacyjnych z okazji uzyskania kolejnych stopni awansu zawodowego.
Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostały nagrodzone Renata Kurenda (PSP w Rudnikach) oraz Aneta Pawłowska (dyrektorka przedszkola w Rzeczycy). Brązowy Medal za Długoletnią Służbę odebrała Karolina Kieruczenko (PSP w Halasach).
Z kolei Dorota Duda-Jaworska (PSP w Misiach) złożyła ślubowanie, związane z awansem na nauczyciela mianowanego. Zgodnie z tradycją, również wójt gminy wręczył nagrody dyrektorom szkół oraz pracownikom oświaty.
Uroczystość zgromadziła liczne grono gości, dyrektorów szkół, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników placówki, przyjaciół i partnerów szkoły oraz gminy. Spotkanie dopełniły przemówienia zaproszonych gości. Tego wyjątkowego dnia swoje talenty zaprezentowali uczniowie szkoły w Halasach w specjalnie przygotowanym programie artystycznym. Były wiersze, piosenki, scenki z życia szkoły oraz taniec. Całość wydarzenia zwieńczyła degustacja jubileuszowego tortu. Świeczki zdmuchnęli wszyscy dyrektorzy szkoły w Halasach obecni na uroczystości.
Historia szkoły w Halasach
Najpierw zajęcia dla dzieci w miejscowości Halasy odbywały się w drewnianym baraku, następnie w prywatnym lokalu, a od roku szkolnego 1965/1966 w budynku Państwowego Gospodarstwa Rolnego. 15 listopada 1973 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku, wyposażonym w 6 klas, pokoje dla nauczycieli, gabinet dyrektora, pomieszczenie gospodarcze, łazienki dla dzieci i personelu. Wybudowano też dom nauczyciela, w którym zamieszkały cztery rodziny. W 1993 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły. Do listopada zostały oddane do użytku dwie dodatkowe klasy oraz szatnia dla uczniów. W roku szkolnym 1998/99 pomieszczenie mieszkalne zostało zaadaptowane na salę komputerową z 10 stanowiskami. W 2002 roku oddano do użytku salę gimnastyczną, a szkoła otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Od 2016 r. stanowisko dyrektora pełni Katarzyna Radzikowska. Tę funkcję pełnili przed nią: Józef Maciejewicz, Edward Kępiński, Elżbieta Paluszkiewicz, Anna Muszyńska, Renata Rzewuska, Hanna Saczuk.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze