Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:43
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Koncerty, wystawy, apele pamięci. 11 listopada w naszym regionie

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Patriotyczne uroczystości odbędą się tego dnia w całym naszym regionie. Będą koncerty, wystawy, apele pamięci, zawody sportowe, a nawet gry terenowe. Zebraliśmy dla Was program wydarzeń, organizowanych w miastach i gminach południowego Podlasia.
Koncerty, wystawy, apele pamięci. 11 listopada w naszym regionie
11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Patriotyczne uroczystości odbędą się tego dnia w całym naszym regionie

Źródło: Archiwum Słowa Podlasia

W Białej Podlaskiej mieszkańcy miasta będą świętować 10 i 11 listopada. 10 listopada o godz. 17:00 w Bialskiej Galerii Fotografii przy ul. Krótkiej 1 odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej z XVII Międzynarodowych Jesiennych Warsztatów Fotograficznych pt. "Struktury". O godz. 18:00 w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej 41 zaplanowano montaż słowno-muzyczny pt. "Drogi do wolności" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Białej Podlaskiej.

Z kolei 11 listopada o godz. 9:00 rozpocznie się rajd rowerowy z TKKF "Krzna" – Bialski Szlak Niepodległościowy. O godz. 9:30 w Bialskim Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11 odbędzie się turniej szachowy z okazji Dnia Niepodległości. O godz. 10:00 w kościele pw. Narodzenia NMP odprawiona zostanie msza za ojczyznę. O godz. 11:00 uczestnicy uroczystości przemaszerują na pl. Wolności. W czasie uroczystości głównych zaplanowano: podniesienie flagi państwowej, hymn państwowy, wystąpienie prezydenta miasta, apel pamięci i salwę honorową, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje, złożenie kwiatów pod tablicą, poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, sygnał "Śpij kolego".

Gmina Biała Podlaska

Gmina Biała Podlaska świętuje Dzień Niepodległości już 10 listopada. W Klubie Kultury w Perkowicach odbędzie się o godz. 18:00 "Wieczór pieśni patriotycznych". Zagrają zespoły: Kalina, Barwinek i Macierz. Z kolei 11 listopada o godz. 12:00 w kościele w Sworach odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę, po niej odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem, a potem zespół "Białynia" zagra koncert w Klubie Kultury w Sworach.  

PRZECZYTAJ TEŻ:

Gmina Janów Podlaski

W Janowie Podlaskim 11 listopada o godz. 9:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, w bazylice mniejszej pw. św. Trójcy. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami Bohaterów Walk o Niepodległość, kolejno przewidziany jest apel poległych oraz pokaz musztry w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza. O godz. 18:00 zaplanowano koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu COTOTU w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim. Wstęp wolny.

Gmina Łomazy

W gminie Łomazy obchody Święta Niepodległości organizują wójt gminy Łomazy, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach. Po mszy orszak w asyście Orkiestry Dętej OSP Łomazy wyruszy pod pomnik przy hali Zespołu Placówek Oświatowych, gdzie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. Po części oficjalnej będzie miała miejsce część artystyczna w hali ZPO. Podczas wydarzenia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o gminie Łomazy.

Międzyrzec Podlaski

W Międzyrzecu Podlaskim 11 listopada odbędzie się IX Rodzinny Bieg Niepodległości. Rejestracja zaplanowana jest o godz. 14:00 w parku Potockich. Start biegu o godz. 14:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Dla pierwszych zapisanych 100 dzieci do lat 12 wręczone zostaną koszulki, a dla pierwszych 150 uczestników – medal. Zgłoszenia: [email protected] lub tel. 83 371 64 20.

Gmina Międzyrzec Podlaski

W gminie Międzyrzec Podlaski uroczystości 11 listopada zaczną się o godz. 16:00 mszą święta w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Krzewicy. O godz. 16:45 przewidziany jest "Marsz świateł" spod kościoła w Krzewicy. O godz. 17:00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy odbędzie się uroczyste wręczenie aktów nadania tytułów Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski. O godz. 18:00 przewidziana jest część artystyczna "Wieczór z patriotyzmem w Krzewicy".

Parczew

Na wspólne obchody rocznicy odzyskania niepodległości zapraszają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Władysława Jagiełły w Parczewie. 10 listopada o godz. 17:00 odbędzie się wieczór muzyczny "Polska żyje w nas". W programie występy uczniów oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. W trakcie spotkania będą zbierane pieniądze na leczenie jednego z uczniów, Mikołaja Stolarczyka z klasy 0c.

Gmina Piszczac

W gminie Piszczac wspólne świętowanie rozpocznie się o godz. 9:00 mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu. O godz. 10:15 nastąpi wciągnięcie flagi na maszt przy urzędzie gminy oraz uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. O godz. 10:30 nastąpi przemarsz pod pomnik na skwerku, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze. Zaplanowano też wystąpienia okolicznościowe. W godz. 11:00-13:00 odbędzie się piknik patriotyczny, podczas którego nastąpi prezentacja sprzętu i degustacja grochówki wojskowej, a także ciepłych napojów. Zaplanowano też śpiewanie pieśni patriotycznych i widowisko "Dla Niepodległej" w wykonaniu Teatru Ognia Antidotum. W trakcie pikniku będzie też stoisko młodego patrioty z popcornem, watą cukrową, malowaniem twarzy w narodowe barwy.

Gmina Rossosz

Obchody rozpoczną się o godz. 9:00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława B.M. w Rossoszu. O godz. 10:00 nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem bohaterów walk o niepodległość Polski. Następnie w programie przewidziano przemarsz do Gminnego Ośrodka Kultury w Rossoszu, gdzie odbędzie się część artystyczna w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Rossoszu, Janusza Pruniewicza i chóru "Presto" z Zespołu Placówek Oświatowych w Rossoszu. Na godz. 12:00 zaplanowano modlitwę na starym cmentarzu unicko-katolickim.

Gmina Sosnówka

Obchody odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 11:00 uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. Narodzenia N.M.P. w Motwicy. Na godz. 12:30 na placu pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Sosnówce będzie miało miejsce okolicznościowe przemówienie wójta oraz złożenie kwiatów. Dalsza część uroczystości odbędzie się o godz. 12:30 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce. Zaplanowano część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Motwicy i Szkoły Podstawowej w Sosnówce.

Gmina Wisznice

Świętowanie rozpocznie się o godz. 10:00 zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji przy Szkole Podstawowej w Wisznicach. O godz. 10:15 nastąpi przemarsz pod pomnik, o godz. 10:30 złożenie wieńców, wystąpienia okolicznościowe i program artystyczny. O godz. 11:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Wisznicach. O godz. 12:30 będzie miał miejsce uroczysty koncert pieśni patriotycznych w Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

Terespol

W Terespolu 11 listopada o godz. 10:00 w kościele pw. św. Trójcy zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Po niej, o godz. 11:00, planowany jest przemarsz pod pomnik Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny. O godz.11:15 nastąpi złożenie kwiatów przez delegacje, odbędą się też okolicznościowe przemówienia władz miasta i zaproszonych gości. O godz. 12:00 w Prochowni odbędzie się odsłonięcie wystawy pt. "Historia kościoła pw. św. Trójcy w Terespolu, w fotografii w latach 1906-2023". Kolejno planowany jest koncert chóru Echo Polesia, a po nim koncert zespołu harmonijkowego Echo Południowego Podlasia. Na zakończenie uczestnicy zostaną poczęstowani bigosem. O godz. 12:30 w parku miejskim naprzeciwko Galerii Smaków odbędzie się gra terenowa pn. "Zostań kadetem i razem walczmy o niepodległość Polski".

Gmina Terespol

W gminie Terespol 11 listopada msza w intencji ojczyzny odbędzie się o godz. 14:00 w kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Koroszczynie. O godz. 15:00 na placu przy pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie będzie miało miejsce odśpiewanie hymnu narodowego oraz złożenie kwiatów. O godz. 15:30 w świetlicy wiejskiej w Koroszczynie zaplanowano widowisko patriotyczne pt. "Wolność jest w nas!" w wykonaniu grupy Białe Anioły. Zaprezentowana zostanie też wystawa "Powstanie Styczniowe na południowym Podlasiu w 160. rocznicę wybuchu". Odbędzie się też wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu. Dodatkowo przewidziany jest poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet Koroszczyn.

Gmina Zalesie

Wspólne świętowanie rozpocznie się o godz. 16:00 na placu przy pomniku upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości. Tam nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu. Zaplanowano też przemówienia i złożenie kwiatów. O godz. 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zalesiu odbędzie się koncert "Viva Polonia". Wystąpią: Dorota Szostak-Gąska – mezzosopran, Jakub Gąska – tenor, Jaś Gąska – śpiew, Jolanta Skorek-MÜnch – fortepian oraz Stefan MÜnch – słowo o muzyce. W programie muzyka polska i pieśni patriotyczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama