Jak zauważa Agnieszka Gruszecka-Sędłak, koordynator Fundacji Dr Clown Oddział Regionalny Lubelszczyzna, na co dzień clown kojarzy się z wygłupami, śmiechem i rozrywką. – Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że są miejsca, w których spełnia bardzo wymagające i odpowiedzialne zadania. Mowa tu o Fundacji Dr Clown i jej wolontariuszach – wskazuje Agnieszka Gruszecka-Sędłak.
Dodaje, że wolontariusze Fundacji Dr Clown odwiedzają szpitale i placówki specjalne w całej Polsce. W Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim można ich spotkać w szpitalu powiatowym SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
Ważne zadanie – poprawić samopoczucie
– Tak, wiele osób kojarzy nas z clownami, które można spotkać w cyrku. Owszem, chodzimy w kolorowych strojach i wywołujemy uśmiech – to nasze główne zadanie. Jednak nie możemy zapomnieć, że pracujemy w szpitalach, domach pomocy społecznej czy placówkach specjalnych, a to nie zawsze jest łatwe środowisko pracy – mówi Agnieszka Gruszecka-Sędłak koordynatorka Regionalna Fundacji Dr Clown.
Wskazuje, że zadaniem wolontariuszy jest poprawić samopoczucie małych i tych większych pacjentów. Zgodnie z powiedzeniem „śmiech to zdrowie” wolontariusze idą tam, gdzie do śmiechu czasem brakuje powodów.
Fundacja Dr Clown rozpoczęła właśnie rekrutację wolontariuszy w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim. Kto może zostać Doktorem Clownem? Koordynator wyjaśnia, by działać w szpitalu, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych (lub wykonać je w najbliższym czasie), a także mieć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do bycia wolontariuszem. Ponadto ważna jest dyspozycyjność – minimum 2 godziny w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Zadbajmy o psychę! Zbiórka na konsultacje psychiatryczne dla osób z SM
- Remontu mostu na razie nie będzie. Poszło o barierki
- Antonina Rabczuk przeżyła wiek. Urodziny świętowała z mieszkańcami wsi [VIDEO]
– Po odpowiednim przeszkoleniu wolontariusz tworzy postać Doktora Clowna, która jest narzędziem naszej pracy. Kompletuje strój i opanowuje elementy sztuki cyrkowej i iluzji. Następnie razem z zespołem wyrusza do szpitala, gdzie następuje praktyczna część wdrożenia. Wolontariusz nigdy nie chodzi sam. Wizyty w szpitalach i placówkach odbywają się w duetach, a Doktorzy Clowni ze sobą współpracują – tłumaczy.
Zostań Doktorem Clownem i zmieniaj świat na lepsze!
Co można robić jako Doktor Clown? Jak przyznaje koordynator, można realizować program „terapii śmiechem”, rozdawać uśmiechy, podtrzymywać na duchu i dawać radość tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Można również prowadzić akcje społeczne, edukacyjne i promocyjne. Działać na wielu polach, dzięki wykorzystaniu w pełni swojego potencjału i umiejętności w dobrej sprawie. To też okazja, by poznawać wielu ciekawych, pełnych pasji ludzi oraz uczestniczyć w wartościowych i pasjonujących szkoleniach (artystycznych, psychologiczno-pedagogicznych, medialnych).
– Wypełnij formularz online https://forms.gle/5Y9VPq5PGUKuipRW9. Podaj w nim m.in. swoje dane kontaktowe, wskaż najbliższy oddział fundacji, w którym chcesz pomagać. Po otrzymaniu twojego formularza, skontaktuje się z tobą koordynator odpowiedniego regionu, by umówić się na spotkanie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.drclown.pl lub facebookowym profilu fundacji – przekazuje koordynator.
Napisz komentarz
Komentarze