W przededniu Narodowego Święta Niepodległości w siedzibie Nadleśnictwa Międzyrzec nastąpiło symboliczne przekazanie Ognia Niepodległości. Z rąk zastępcy nadleśniczego Piotra Kowalczuka odebrał go Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza miasta. Przypomnijmy, Ogień Niepodległości jest zapalany przez harcerzy na grobach polskich legionistów w Kostiuchówce na Ukrainie, a następnie sztafetą dociera do Polski.
To symbol wolności Polski, który towarzyszył społeczności Międzyrzeca Podlaskiego podczas uroczystych obchodów 11 listopada i zapłonął przy pomniku Bohaterów Miasta.
Tego dnia uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Św. Mikołaja. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac Jana Pawła II pod pomnik Bohaterów Miasta, gdzie odczytano apel poległych oraz odśpiewano hymn państwowy w ramach akcji “Niepodległa do hymnu”.
– W 1918 roku tak naprawdę Polskę trzeba było zbudować na nowo, a wytyczenie granic zakończyło się dopiero 15 marca 1923 roku, a więc niemal 5 lat po ustaniu działań wojennych. Ludzie, którzy wzięli odpowiedzialność za Polskę, potrafili rozmawiać. Byli to m.in. Daszyński, Korfanty, Dmowski, Piłsudski czy Witos. Ci ludzie różnili się od siebie bardzo, być może nawet bardziej niż nasza obecna klasa polityczna. Ale czując ciężar odpowiedzialności i mając marzenia o wspólnym kraju, potrafili działać wspólnie – mówił zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczuk. – Tych pięciu mężów stanu i wszyscy, którzy stali za nimi, to nie byli wielcy ludzie, bo mówili wielkie słowa, oni dokonywali wielkich rzeczy. Przede wszystkim przyświecał im jeden cel, a była to miłość do Ojczyzny, do ziemi, do ludzi, do wartości, także do Boga. Miłość (...) nie polega na tym, żeby o niej mówić, tylko trzeba ją udowadniać codziennie małymi czynami, które pozwalają budować lepsze jutro – podkreślał wiceburmistrz i zwrócił się do zgromadzonych, prosząc, by wszyscy działali jako zjednoczona społeczność samorządowa. – To od nas zależy, w jakim kierunku będzie podążać Polska – zaznaczył.
Obchody w centrum miasta zakończył przepiękny i wzruszający występ Młodzieżowego Chóru Miasta pod przewodnictwem Cezarego Wocha, a także Orkiestry Dętej z Łukowa. Uroczystościom towarzyszył pokaz pojazdów wojskowych: rosomaka i przeciwlotniczego zestawu rakietowego.
Tradycyjnie też całe rodziny licznie wzięły udział w IX Rodzinnym Biegu Niepodległości, biegnąc, tym razem w deszczowej aurze, alejkami parku Potockich.
WARTO PRZECZYTAĆ:
Napisz komentarz
Komentarze