– W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i na dwa dni przed 379. rocznicą konsekracji najstarszej radzyńskiej świątyni odbyła się promocja albumu pt. "Kościół Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim na starej fotografii". Wydarzenie odbyło się 9 listopada w holu urzędu miasta, gdzie od kilku tygodni prezentowana jest wystawa wybranych fotografii zawartych w albumie – informuje Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia "Podróżnik", inicjator wydawnictwa. – Album zawiera przeszło 100 zdjęć, przedstawiających kościół na przestrzeni XX wieku. Na okładce wydawnictwa znalazło się zdjęcie, przedstawiające ulicę Ostrowiecką w Radzyniu z widokiem na kościół Świętej Trójcy w latach 30. XX wieku, którego autorem jest Józef Karłowicz.
Pozostałe fotografie zaprezentowane w albumie pochodzą m.in. z archiwów: Marka Badykuły, Biblioteki Cyfrowej Politechniki Warszawskiej, Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Białej Podlaskiej, Pawła Boski, Civitas Radzinensis, Janusza Fijewskiego, Richarda Hamanna, Barbary Hermanowicz, Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk, Anny Jaworskiej z domu Matuszewskiej, Józefa Karłowicza, Leszka Kura, Roberta Mazurka, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Jacka Oniszczuka, Ryszarda Opolskiego, Marii Orębskiej, Tadeusza Orkisiewicza, Zofii Paskudzkiej, Mirosława Piaski, Zbigniewa Przyborowskiego, Radzyńskiego Ośrodka Kultury, Sanktuarium MBNP w Radzyniu, Marka Stecia, Andrzeja Szabrańskiego, Mariana Szwalbe, Adama Trochimiuka, Jerzego Wołowika, Barbary Wójcik, Andrzeja Wysokińskiego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu.
– Cieszę się, że album powstał. W ten sposób zachowana i udostępniona została ważna część historii miasta. Chodzi nie tylko o wygląd budynku, ale także życie parafii – udział parafian w ważnych uroczystościach, posługujących tu kapłanów. Wydawnictwo wpisuje się w historię miasta, zachęca do głębszego poznawania dziejów – mówił proboszcz najstarszej radzyńskiej parafii, ks. Krzysztof Pawelec.
Proboszcz poinformował przy okazji, że planowane jest odtworzenie witraży w świątyni. – Ksiądz Krzysztof Pawelec zaapelował do mieszkańców, którzy mają wiedzę na temat witraży w kościele, szczególne ich wyglądu, aby przekazali takie informacje do parafii – przekazuje Robert Mazurek.
Podczas prezentacji albumu, podziękowania za jego współtworzenie i sam album, otrzymali ofiarodawcy zdjęć w nim zamieszczonych. Wstęp do publikacji przygotował Robert Mazurek. Album powstał przy wsparciu Miasta Radzyń Podlaski oraz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.
Napisz komentarz
Komentarze