– Zintegrowany system wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu z jednego źródła energii pierwotnej to efektywne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie większości energii zawartej w paliwie do różnych celów, zamiast marnować ją, jak ma to miejsce w przypadku oddzielnych systemów wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu – wyjaśnia Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy SM Spomlek.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Europejski Fundusz Spójności kwotą 5 mln zł. Dzięki inwestycji zakład zwiększył moc energetyczną i cieplną, co ma się przełożyć na mniejsze zużycie surowców i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
– Instalacja składa się z kilku kluczowych elementów, w tym wysokosprawnego agregatu kogeneracyjnego, agregatu absorpcyjnego, wieży chłodniczej, zbiornika buforowego oraz stacji transformatorowo-rozdzielczej. Zgodnie z planami, spodziewane efekty końcowe inwestycji są niezwykle obiecujące. Po zakończeniu prac nasz zakład zyska dodatkową zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej o łącznej mocy około 2,126 MW. W rezultacie osiągnięta zostanie wyższa efektywność wykorzystania energii pierwotnej, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisyjności w wyniku produkcji wykorzystywanej energii elektrycznej z urządzenia zasilanego gazem ziemnym – wyjaśnia Paweł Gaca, prezes SM Spomlek.
Jak podkreślają przedstawiciele zakładu, nowa inwestycja nie tylko zrównoważy produkcję energii. – To dowód na zaangażowanie Spomleku w rozwój energetyki, opartej na efektywnym wykorzystaniu zasobów. Dzięki trigeneracji, zakład będzie mógł funkcjonować bardziej ekologicznie, z mniejszym wpływem na środowisko. Instalacja Spomleku stanowi inspirację dla innych podmiotów przemysłowych, dążących do osiągnięcia podobnych celów – dodaje Aneta Mostowiec.
Napisz komentarz
Komentarze