Do łosickiej komendy policji zgłosiła się 45-letnia mieszkanka powiatu łosickiego, która została oszukana przez mężczyznę, poznanego w internecie. Ich znajomości zaczęła się we wrześniu 2023 r. na jednym z portali społecznościowych. Nieznajomy podawał się za żołnierza armii amerykańskiej, który przebywa na misji. Przez kilka miesięcy zdążył zdobyć zaufanie kobiety.
– Przekonał kobietę, że tam, gdzie jest nie ma dobrego zasięgu internetu i potrzebuje pieniędzy na dodatkowe doładowania, tylko po to, aby móc z nią dalej korespondować. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami, przekazując mężczyźnie kody o wartości 600 złotych. Dalsza wymiana wiadomości to kolejne kłamstwa "żołnierza", oszust poinformował kobietę, że wyśle do niej paczkę, zapewniając, że jest ona w pełni opłacona – relacjonuje mł. asp. Weronika Wujek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łosicach.
W przesyłce miały znajdować się bardzo ważne dokumenty, potrzebne do uzyskania urlopu. Oszust wskazał, że dzięki temu będą mogli się spotkać. Niestety, jak wmawiał kobiecie, przesyłka "utknęła" na granicy, bo zatrzymały ją służby.
W tym czasie z pokrzywdzoną skontaktował się mężczyzna, podający się za pracownika firmy kurierskiej, który przesłał kobiecie zdjęcia paczki i poinformował ją, że musi zapłacić 10 000 złotych, aby przesyłka mogła do niej dotrzeć, a jeśli tego nie zrobi paczka przepadnie. – Poznany przez internet żołnierz namawiał kobietę do zapłaty, w przeciwnym razie nie dostanie urlopu i nie będą mogli się spotkać. Kobieta uległa oszustowi i zapłaciła 4000 złotych. Gdy powiedziała, że nie ma więcej pieniędzy oszust, podający się za „amerykańskiego żołnierza” zaczął ją szantażować – relacjonuje dalej rzeczniczka łosickiej policji.
45-latka w końcu zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Niestety straciła łącznie 4600 złotych.
Policja przy tej okazji apeluje o ostrożność w nawiązywaniu nowych znajomości w internecie, zwłaszcza jeśli poznana osoba prosi o pieniądze. Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont, profili na różnych stronach internetowych. Budują swoją wirtualną "tożsamość”. Fałszywe zdjęcia domów, fałszywe informacje dotyczące codziennego życia. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze.
Napisz komentarz
Komentarze