Nowy budynek, nowy radiowóz
– To wielki dzień dla policji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, jak i samorządu dołożyliśmy wszelkich starań, żeby utworzyć ten posterunek policji. Budynek został zbudowany w systemie modułowym. Składa się z posterunku o powierzchni 150 mkw. i pomieszczenia garażowego. Jest to budynek nowoczesny niskoemisyjny, ogrzewany pompą ciepła. Będzie w nim służyło 8 policjantów. Wraz z otwarciem posterunku komendant wojewódzki ufundował funkcjonariuszom nowy radiowóz, który, mam nadzieję, będzie służył przez długie lata – mówi zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie młodszy inspektor Olgierd Oleksiak.
Budowa posterunku policji kosztowała 4 mln zł. Obiekt mieści się w miejscu, gdzie do niedawna był przystanek autobusowy.
– Stąd w latach 90. odjeżdżaliśmy do szkoły. A posterunek policji był w budynku, w którym obecnie mieści się urząd gminy. Posterunek zlikwidowano w 2000 r. Ja się w międzyczasie „przeniosłem” do urzędu gminy, z kolei posterunek wrócił do Piszczaca – opowiada wójt Kamil Kożuchowski.
Działkę pod budynek przekazała Gmina Piszczac, która dodatkowo partycypowała w kosztach wyposażenia obiektu, przekazując na ten cel 100 000 zł.
– Myślę, że to jest dobra inwestycja, biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych, typu wypadki, kolizje itp. – mówi wójt i dodaje, że jest to preludium do większego zdarzenia, jakim jest odzyskanie przez Piszczac praw miejskich. – 1 stycznia 2024 r. odzyskujemy prawa miejskie. Piszczac oficjalnie stanie się miastem. Mam nadzieję, że ten kroczek, który uczyniliśmy, czyli budowa nowoczesnego posterunku, będzie jednym z wielu we właściwym kierunku, czyli rozwoju naszej gminy – wyjawia.
Przekazali klucze, poświęcili budynek i samochód
Symboliczny klucz do budynku kierownikowi posterunku młodszemu aspirantowi Hubertowi Gawrylukowi przekazał młodszy inspektor Olgierd Oleksiak. Natomiast kluczyki do samochodu przekazali młodszy inspektor Olgierd Oleksiak i inspektor Wojciech Czapla, komendant Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Ważnym punktem uroczystości było również poświęcenie budynku i radiowozu. Dokonali tego ks. kanonik Michał Oleszczuk proboszcz parafii Piszczac, ks. Bogdan Zagórski, kapelan komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i ks. Marcin Gościk, prawosławny kapelan policji.
W trakcie wydarzenia, zastępca komendanta wojewódzkiego policji młodszy inspektor Olgierd Oleksiak oraz Włodzimierz Pietroń wręczyli pamiątkowe ryngrafy. Otrzymali je wójt Kamil Kożuchowski i prezes spółki Unihouse Marcin Gołębiewski, który reprezentował wykonawcę inwestycji.
Takie inwestycje są potrzebne
– Pełniąc służbę, byliśmy cały czas obecni w Piszczacu, ale cieszy mnie fakt, że do tej miejscowości powraca posterunek policji. Jesteśmy dzięki temu bliżej mieszkańców i to jest najważniejsze - mówi komendant Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, inspektor Wojciech Czapla.
Podkreśla, że budowa posterunku w Piszczacu była inwestycją oczekiwaną przez lokalne środowisko.
– Rozmawiamy z samorządami i wiemy, że jest taka potrzeba. Po Sławatyczach, budynek w Piszczacu jest kolejnym, który udało nam się zbudować. Mam nadzieję, że nie ostatnim. Tym bardziej, że od początku wojny w Ukrainie i konfliktu na granicy polsko-białoruskiej, mamy nowe zadania. Wspieramy działania straży granicznej i wojska, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego regionu. Dlatego liczy się każdy etat. Tym bardziej cieszy te osiem nowych w Piszczacu – podkreśla komendant.
Obecnie posterunek policji w Piszczacu obejmuje rejon gminy Piszczac.
– Noszę się jednak z zamiarem na przestrzeni pierwszych miesięcy nowego roku zmienić rozkaz organizacyjny, którym kolejne etaty komisariatu w Terespolu zasilą posterunek w Piszczacu, po to aby swoim zasięgiem działania posterunek ten mógł objąć sąsiednie gminy – mówi inspektor Wojciech Czapla.
Jak ważna jest obecnie dla mieszkańców bliskość policji podkreśla starosta bialski Mariusz Filipiuk.
– To dobrze, że policja jest coraz bliżej mieszkańców naszego regionu. Nowy posterunek przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa społeczności gminy Piszczac, jak również naszego pięknego powiatu bialskiego. Dzisiaj chciałem podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. A tym funkcjonariuszom, którzy będą tu pełnili służbę, życzę przede wszystkim, aby każda Wasza służba była bezpieczna, abyście zawsze szczęśliwie wracali do domów – mówił do policjantów starosta Mariusz Filipiuk.
To nie koniec tego typu inwestycji na terenie powiatu bialskiego. Jedną z kolejnym gmin, do której powróci posterunek policji, jest gmina Łomazy.
Napisz komentarz
Komentarze