- W treści porozumienia obie strony podejmują wspólne działania na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagowania wiedzy politechnicznej i z zakresu wojskowości oraz przygotowania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki i gospodarki oraz polskiego społeczeństwa – przekazuje dyrektor ALO, Agnieszka Kulicka.
Na czym będzie polegać współpraca?
Wskazuje, że w ramach współpracy WAT deklaruje: objęcie liceum patronatem naukowym, prowadzenie przez nauczycieli akademickich zajęć pokazowych w liceum oraz współpracę z nauczycielami liceum, w tym udzielanie konsultacji i pomoc w doborze treści programowych zajęć. - Podejmie się też współorganizowania konkursów i imprez o charakterze popularno-naukowym dla uczniów liceum (olimpiady, sesje, festiwale nauki, dni otwarte itp.) oraz współorganizowania imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych oraz spotkań kulturalno-historycznych. Dodatkowo uczniowie klas maturalnych będą zapraszani do udziału w pracach uczelnianych kół naukowych, a także zostanie utworzone na stronie internetowej WAT połączenie ze stroną liceum. Poza tym dostarczana będzie prasa wydawana przez WAT oraz publikacje o charakterze naukowym, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym w liceum – mówi Agnieszka Kulicka.
Co oferuje liceum?
Informuje, że w ramach współpracy liceum deklaruje: propagowanie wśród uczniów oferty studiów na WAT, współudział w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów (olimpiady, festiwale nauki, dni otwarte itp.), zapraszanie studentów do udziału w spotkaniach naukowych, kulturalnych i imprezach patriotycznych organizowanych na terenie liceum. – Ważne będzie też wyeksponowanie na terenie liceum informacji o współpracy z WAT, a także umieszczenie tej informacji w dokumentach i materiałach promocyjnych oraz utworzenie na stronie internetowej liceum informacji o WAT oraz połączeń ze stroną internetową WAT – przekazuje dyrektor ALO.
Jak informuje Agnieszka Kulicka dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, WAT jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Służy Siłom Zbrojnym, nauce, gospodarce i społeczeństwu poprzez kształcenie podchorążych i studentów, rozwój kadry badawczej i dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych, a w szczególność w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. – Uczelnia przygotowuje przyszłe kadry inżynierskie, przekazuje wiedzę, kształtuje umiejętności i doskonali kompetencje na najwyższym poziomie, ucząc jednocześnie patriotyzmu i odpowiedzialności ojczyznę – wskazuje Agnieszka Kulicka.
Dodaje, że z kolei ALO realizuje zadania edukacyjne i wychowawcze w duchu kontynuacji historycznego dziedzictwa ludzkości i wartości humanistycznych, tolerancji światopoglądowe i poszanowania godności człowieka, kształtuje osobowość i światopogląd uczniów przygotowując ich do uczestnictwa w życiu społeczeństwa demokratycznego, a także dba o unowocześnienie treści, metod i form kształcenia.
Zauważa, że strony deklarują gotowość do udziału w uroczystościach organizowanych przez WAT i liceum ponadto będą prowadzone zajęcia z uczniami na terenie liceum lub w obiektach WAT. - Dla naszej społeczności szkolnej to ogromne wyróżnienie, a zarazem szansa na podjęcie studiów przez naszych licealistów na prestiżowej uczelni kształcącej kadry inżynierów na najwyższym poziomie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jesteśmy jedną spośród dziewięciu szkół w Polsce, które w tym roku podpisały porozumienie z WAT – podsumowuje dyrektor Agnieszka Kulicka.
Napisz komentarz
Komentarze