Od kilku lat Elżbieta Dzikowska podróżuje po Polsce. Swoje wojaże relacjonuje w serii "Polska znana i mniej znana". W ostatnim, ósmym tomie serii znalazł się rozdział, poświęcony Radzyniowi Podlaskiemu i okolicom.
Podróżniczka była tutaj w ostatnich latach m.in. jako gość 16. edycji Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami. Później otwierała wystawę swoich fotografii. Wspominała swoje bardzo bliskie związki z tym terenem. Lata swego dzieciństwa i wczesnej młodości spędziła bowiem w Międzyrzecu Podlaskim gdzie się urodziła, wówczas leżącym w granicach powiatu radzyńskiego.
– Gdy mieszkałam w Międzyrzecu Podlaskim, to Radzyń był dla mnie największym i najciekawszym miastem, jakie znałam. Do Radzynia jechało się jak na wyprawę. Dziś dopiero się dowiedziałam, że Międzyrzec jest w powiecie bialskim, a do dziś się czułam obywatelką powiatu radzyńskiego i Radzynia Podlaskiego – wspominała rok temu, podczas wernisażu jej wystawy w galerii Oranżeria, Elżbieta Dzikowska. – Gdy mieszkałam w Międzyrzecu, trudno mi było sobie wyobrazić, że będę podróżować dalej niż do Radzynia.
Ze świata w rodzinne strony
Przez lata podróżowała jednak znacznie dalej. – Chciałam studiować dziennikarstwo i architekturę, historię sztuki – opowiadała podczas wernisażu podróżniczka, która wykształcenie zdobyła na kierunku sinologia i historia sztuki. W 1957 roku odwiedziła Chiny, później, jako szefowa działu Ameryki Łacińskiej w piśmie "Kontynenty" zwiedziła Meksyk. To był początek jej podróżniczego życia. Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała około 300 filmów ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła cieszący się dużym zainteresowaniem podróżniczy program telewizyjny "Pieprz i wanilia".
W ostatnich latach jej pasją stało się zwiedzanie własnego kraju. Gdy w 2022 roku odwiedzała Radzyń Podlaski, była w trakcie przemierzania szlaku renesansu lubelskiego. Mówiła, że szczególnie skupia się na sakralnej architekturze drewnianej.
Pokłosiem jej eksploracji tej części kraju stał się rozdział w najnowszym tomie serii "Polska znana i mniej znana", poświęcony terenom powiatu radzyńskiego.
– Elżbieta Dzikowska książkową podróż rozpoczyna na Skwerze Podróżników w Radzyniu, gdzie w 2016 roku odsłoniła swoją tabliczkę wspólną z Tonym Halikiem. Następnie udaje się do pobliskiego kościoła Świętej Trójcy. Podczas wizyty na naszych terenach zawitała też w Czemiernikach, Przegalinach Dużych, Kolembrodach, Ostrówkach i Bezwoli – wylicza Robert Mazurek, organizator Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami, który towarzyszył podróżniczce podczas zwiedzania Radzynia i powiatu radzyńskiego.
Pierwsza honorowa obywatelka powiatu
Warto przypomnieć, że w czerwcu 2022 roku Elżbieta Dzikowska otrzymała tytuł "Honorowego obywatela powiatu radzyńskiego". Uhonorowanie towarzyszyło otwarciu wystawy jej fotografii "Uśmiech świata". Stało się to po tym, jak w kwietniu 2022 roku rada powiatu radzyńskiego przyjęła uchwałę o ustanowieniu takiego tytułu. Miesiąc później Elżbiecie Dzikowskiej przekazano list intencyjny informujący o tym, że władze powiatu radzyńskiego chcą ją wyróżnić tytułem, który właśnie został ustanowiony. Podróżniczka wyraziła zgodę, a kapituła nadawania tytułu zatwierdziła przyznanie go Elżbiecie Dzikowskiej. 30 maja przyznanie tytułu potwierdziła uchwałą rada powiatu.
Zadowolenia z tego, że pierwszym adresatem tytułu "Honorowego obywatela powiatu radzyńskiego" jest Elżbieta Dzikowska, nie krył starosta Szczepan Niebrzegowski. – Dla mnie, młodego człowieka, otworzyliście okno na świat i pokazaliście, że podróże, spotkania z ludźmi sprawiają wielką radość – mówił o filmach Dzikowskiej i Halika podczas wręczania tytułu podróżniczce, starosta Niebrzegowski.
Dziś Elżbieta Dzikowska, po objechaniu całego świata i zdokumentowaniu jego najdalszych zakątków, pokazuje tereny najbliższe jej dzieciństwu i młodości. – Jestem przekonany, że najnowsza publikacja podróżniczki przyczyni się do promocji terenów powiatu i miasta Radzyń Podlaski – mówi Robert Mazurek.
Napisz komentarz
Komentarze