Na kartach kalendarza znalazły się zdjęcia najbardziej malowniczych elementów nadbużańskiej przyrody autorstwa Karola Zalewskiego, z zawodu leśnika, a prywatnie pasjonata fotografii, którego prace zdobywają nagrody na ogólnopolskich konkursach. O jego niesamowitym talencie piszemy na stronach 38 i 39.
Z kolei na stronach 32 i 33 wspominamy święta sprzed kilku dekad. Jak wyglądało wspólne kolędowanie, droga na pasterkę, wigilijny stół zastawiony tradycyjnymi potrawami i wielka radość z rodzinnego świętowania? Nie było bogato, ale radośnie i rodzinnie. Być może w tych zapiskach odnajdziecie też okruchy swoich dziecinnych lat, a z pewnością czytając te opowieści poczujecie ciepło rodzinnego ogniska.
Z kolei w egzotyczną podróż na Boże Narodzenie w Afryce zabierze Was ks. Stanisław Tymoszuk, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Rokitnie, który posługiwał na misjach w Czadzie przez osiem lat. Piszemy też o filmowej pasji pochodzącego z Łomaz Wojtka Andrzejuka, który pracuje z największymi gwiazdami polskiego kina. Dzielimy się też pomysłami na wigilijny stół, piszemy o świątecznych tradycjach międzyrzeckiej wsi i podsumowujemy naszą coroczną akcję Mikołaje Słowa Podlasia.
Jak co wtorek, nie mogło zabraknąć też artykułów, opisujących aktualne wydarzenia. Dlatego też, jeżeli chcecie być na bieżąco, zachęcamy do prenumeraty Słowa Podlasia. Wystarczy ją zgłosić u swojego listonosza, a urząd pocztowy wszystkim się zajmie. Można też zarejestrować prenumeratę na stronie www.poczyta.pl, a my zajmiemy się resztą!
Sami sprawdźcie, co czeka na Was w podwójnym, świątecznym wydaniu Słowa Podlasia:
- Jak co roku od wielu lat, tuż przed świętami Bożego Narodzenia do naszej redakcji spływają setki listów. To listy do naszych Mikołajów, którzy spełniają zawarte w nich życzenia. Myślicie, że chodzi o zabawki, gry czy inne wymarzone przez nadawców przedmioty, które chcieliby mieć? Oczywiście też, ale coraz częściej historie zawarte w listach przeczą temu, że chodzi tylko o zwykły prezent. Dostajemy listy, które u Mikołajów wywołują nie tylko uśmiech, ale często wzruszenie.
- Wspólne kolędowanie, obowiązkowa pasterka, śnieg po pachy i siarczysty mróz, wigilijny stół zastawiony tradycyjnymi potrawami i skromne prezenty, ale przede wszystkim wielka radość z rodzinnego świętowania. Tak święta Bożego Narodzenia swojego dzieciństwa wspominają seniorzy z naszego regionu. Być może w zapiskach z ich pamięci odnajdziecie też okruchy swoich dziecinnych lat, a z pewnością czytając te opowieści poczujecie ciepło rodzinnego ogniska i przeżyjecie sentymentalną podróż w przeszłość. A młodsi z Was dowiedzą się, jak wigilijny wieczór i święta spędzali ich dziadkowie lub rodzice.
- Z księdzem Stanisławem Tymoszukiem proboszczem parafii Trójcy Świętej w Rokitnie, który posługiwał na misjach w Czadzie przez osiem lat, o sytuacji materialnej mieszkańców tego państwa, religiach animistycznych, tradycyjnych potrawach i świątecznych zwyczajach rozmawia Anna Chodyka.
- Boże Narodzenie kojarzy się z zapachem choinki, ale przede wszystkim unoszącym się w domach zapachem świątecznych potraw. Mamy dla Was kilka propozycji dań na wigilijny stół. Swoimi przepisami dzieli się z Wami nasza redakcyjna koleżanka Paulina Chodyka-Łukaszuk.
- Co oznacza słowo "wigilia", co to były “święte wieczory”, jak wyglądały święta Bożego Narodzenia w domach Bojarów Międzyrzeckich oraz o najważniejszych tradycjach kolędniczych opowiada regionalistka oraz stypendystka ministerstwa kultury Angelika Magier.
- Z Damianem Sitkiewiczem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej o losach Stanisława Różyczki de Rosenwertha, ziemianina, właściciela majątku w Cieleśnicy, który wspierał Armię Krajową i ratował Żydów w czasie II wojny światowej, rozmawia Anna Chodyka.
- Wojtek Andrzejuk to z zamiłowania scenarzysta, aktor i reżyser z rock&rollowym pazurem. Pochodzi z Łomaz, a mieszka w Warszawie. Pracował z największymi gwiazdami polskiego kina, takimi jak Olaf Lubaszenko i Edward Linde-Lubaszenko, Cezary Pazura, Iza Miko, Piotr Gąsowski, Artur Dziurman, Przemek Sadowski, Ela Romanowska czy Sławomir Zapała.
- Przed nami kolejny już XXXVII Plebiscyt Sportowy Słowa Podlasia. Wybierzecie w nim państwo najpopularniejszych sportowców i trenerów w naszym regionie w mijającym roku 2023. Tradycyjnie w świątecznym wydaniu naszej gazety przedstawiamy kandydatów wybranych przez nas.
- Odczytano fragment ewangelii o narodzinach Jezusa, były życzenia, dwanaście potraw i wspólne kolędowanie. Nie zabrakło jasełek, pastorałek oraz wizyty świętego Mikołaja. Mieszkańcy gmin Łomazy i Rossosz spotkali się przy wigilijnych stołach, aby wspólnie zasiąść do wigilijnej wieczerzy.
- Na wniosek Bialskich Wodociągów i Kanalizacji "Wod-Kan" Wody Polskie zdecydowały o skróceniu trwania ustalonej w 2021 roku taryfy opłat za wodę i ścieki w mieście Biała Podlaska i zatwierdziły nowe, dużo wyższe stawki. Spółka wprowadziła je 14 grudnia.
- Dziewięć miesięcy trwa już proces w sprawie transportu tygrysów, które cztery lata temu utknęły na granicy w Koroszczynie. – Trudno nam się pogodzić z tym, że całą odpowiedzialnością za ten transport obarczana jest inspekcja weterynaryjna – przyznaje dziś Adam Szkodziński, pełnomocnik oskarżonych weterynarzy granicznych.
- Do 23 grudnia trwa akcja charytatywna na rzecz chorych Lenki Laszuk i Hanny Sęk. Do tego czasu można zakupić choinki przy dawnej mleczarni w Komarnie. Zysk z ich sprzedaży zasili leczenie dziewczynek.
Szanowni Państwo, jesteśmy blisko ważnych dla Was spraw już od ponad 40 lat. Bądźmy razem także w nadchodzącym wielkimi krokami 2024 roku. Trzymany przez Was w dłoniach świąteczny numer Słowa Podlasia jest ostatnim w tym roku. Kolejne Słowo trafi do Was we wtorek 2 stycznia, dlatego już dziś przyjmijcie od nas życzenia.
Już teraz życzymy Wam błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych radości, życzliwości i rodzinnego ciepła oraz wszelkiej pomyślności w 2024 roku!Podwójne, świąteczne Słowo Podlasia kupicie w wielu punktach sprzedaży w całym regionie oraz na www.eprasa.pl
Napisz komentarz
Komentarze