Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 12:24
Reklama
Reklama

Upadłość za upadłością. Polacy coraz szybciej bankrutują

Jest źle, a może być jeszcze gorzej. Rok 2023 był rekordowy pod względem upadłości konsumenckich w Polsce.
Upadłość za upadłością. Polacy coraz szybciej bankrutują
W zeszłym roku ogłoszono upadłość aż 21 tys. konsumentów

Autor: Canva

W ubiegłym roku – jak podał „Puls Biznesu” – ogłoszono upadłość aż 21 tys. konsumentów, co znacznie przewyższa dane z lat poprzednich.  

Reklama

Łącznie, od początku istnienia tej procedury, zbankrutowało już blisko 100 tys. obywateli. Średnia wieku osób ogłaszających upadłość to 49 lat.

Co to jest upadłość konsumencka?

Polega na uznaniu jakiejś osoby za niewypłacalną. Czyli taką, która jest niezdolna do terminowego regulowania zobowiązań – np. rat kredytowych – przez co najmniej 3 miesiące. 

Upadłość konsumencką ogłasza sąd. Jest to równoznaczne z publicznym ujawnieniem danych identyfikujących niewypłacalnego dłużnika. Umorzenie długów w postępowaniu upadłościowym następuje dopiero po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli.

Problem narasta

Upadłość konsumencka jest postrzegana jako jedyna szansa dla osób, które znalazły się w spirali zadłużenia. W związku z tym, że wśród konsumentów rośnie świadomość prawna dotycząca upadłości konsumenckiej, to i liczba takich upadłości wzrasta. 

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), podkreśla, że choć obserwujemy kolejny rekord, to w skali całego społeczeństwa liczba upadłości nie jest jeszcze alarmująco wysoka. 

– Po prostu osoby, które z różnych przyczyn wpadły w spiralę zadłużenia, dostają możliwość ogłoszenia upadłości, która jest dla nich ratunkiem – mówi Nowrotek.

Koszty życia rosną dużo szybciej niż pensje 

Wzrost kosztów życia, paliwa i energii ma bezpośredni wpływ na zdolność do spłaty długów. I choć od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna wynosi już 4242 zł brutto, to i tak jest to dużo za mało, żeby zrekompensować wysokie ceny w sklepach. 

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chwyta się ostatniej deski ratunku w postaci ogłoszenia upadłości. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: donekTreść komentarza: A CZY ELWIRA --- WYSTAWIŁA MANDAT I NIE TYLKO ...... ?????Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:33Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: G.wiecieTreść komentarza: Tak jest w policji kto nie ma układów nie pojdzie na oficera będzie popychem dla oficerów będzie rypał i szlifował krawężniki aż do emerytury i tylko aspiranta dostanie max.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 09:22Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: ZbyszekTreść komentarza: Nieprawdą jest, że ta dziewczyna spadła z konia na zajęciach praktycznych. Pisanie takich informacji jest okłamywaniem czytelników. Stała się tragedia i trzeba takie zbiórki nagłaśniać ale podając prawdziwe informacjeData dodania komentarza: 29.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Tragiczny wypadek przerwał marzenia KlaudiiAutor komentarza: TrdTreść komentarza: Jesli zas chodzi o wyksztalcenie to rowniez zdarza sie, ze wyksztalcenie wyzsze (licencjat, magisterium) maja rowniez aspiranci. I nie wszyscy z nich zostana oficerami. To zalezy od wolnych etatow i ukladow.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 07:00Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: TrdTreść komentarza: Stanowiska kierownicze w policji moga zajmowac takze aspiranci, a zatem nie oficerowie. Kluczowa jest grupa zaszeregowania. Nie wszyscy oficerowie w policji sa "dyrektorami i kierownikami", czesto, szczegolnie w korpusie oficerow mlodszych np w pionach kryninalno-operacyjnych sluza na etatach detektywow.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 06:56Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płot
ReklamaAdvertisement
Reklama