Pod koniec grudnia radny Stanisław Zalewski zainteresował się stanem wykonania prac na terenie byłego SKR w Turowie, miejscowości reprezentowanej przez radnego.
– Chciałbym się dowiedzieć jakie pani wójt przeznaczyła środki na remont bazy kółka rolniczego w Turowie. W roku 2023 nie zostały prace wykonane. Pani nie wykazywała w sprawozdaniach stanu tej inwestycje. Chciałbym dać pani szansę, by przed wyborami mogła pani wykonać te inwestycję. Mamy 101 dni do wyborów, więc chciałbym, żeby pani tą inwestycję wykonała przed wyborami – argumentował wniesienie pod obrady dodatkowego projektu uchwały. Chodziło o ustalenie wydatków niewygasających z końcem 2023 roku.
Priorytety radnych
Wójt Anna Mróz przypominała radnym, ze niejednokrotnie byli informowani o sytuacji związanej z remontem bazy po SKR w Turowie.
– Radny Zalewski przedstawił ochoczo projekt uchwały ściągnięty z internetu jakiegoś samorządu. Państwo i tak zagłosujecie za, ja bym tylko chciała powiedzieć, że pierwszy raz to się zdarza. Pan Zalewski chce przed wyborami powiedzieć, że nie został SKR w Turowie wyremontowany do końca. Ja bym chciała zapytać radnego, jaki cel ma ta uchwała. Chodzi o to, żeby po raz kolejny wybrzmiało wypowiadane przez pana stwierdzenie „żeby usadzić panią wójt jakimś paragrafem”. Czy tego dotyczy związanie mnie jakimś terminem na realizację tego przedsięwzięcia? – dopytywała Anna Mróz.
Radnym przedstawiała natomiast sytuację związaną z pracami na terenie byłego SKR. – Kosztorys został zrobiony na trzy etapy: na rozbiórkę części budynku, na remont części pozostałej i remont ogrodzenia. W momencie, gdy chcieliśmy zrobić wycinkę drzew, by wyremontować ogrodzenie, to okazało się, że drzewa, płot i część działki należą do powiatu. Trzeba było przeprowadzić całą procedurę w porozumieniu z powiatem. Ta procedura została zakończona. Powiat ma wykonać wycinkę a wówczas my wykonamy ogrodzenie. Gruz z wyburzonej części budynku został zmielony i jest do wywiezienia – relacjonowała przebieg prac wójt Mróz.
Część radnych nie rozumiała, skąd pośpiech w kwestii tej akurat inwestycji.
– Myślę, że na teren Turowa i tak poszły duże pieniądze – stwierdził radny Sławomir Prokopiak przypominając o inwestycji w halę sportową. – Jeśli się ta inwestycja przeciągnie, to chyba nic się nie stanie. Natomiast skoro to taki priorytet, to co będzie w tym budynku?
Uwaga radnego spotkała się z ostrą reakcją radnego Piotra Czerwińskiego, również reprezentanta Turowa. – Każda wieś ma swoje potrzeby. My reprezentujemy z radnym Zalewskim jedną z największych wsi i jeśli jest pomysł, żeby zrobić porządek z SKR, to czemu nie. Pieniądze na to rada przewidziała, rada sołecka jest za ta inwestycją. Ja nie rozumiem panie Sławku, czemu pan się wtrąca w dyskusję co jest potrzebne dla Turowa. Każda wieś ma swoją autonomię, ja się w sprawy Grabowca nie wtrącam – kwitował Czerwiński.
Brak przedstawienia pomysłu na adaptację wyremontowanego budynku SKR powodował jednak kolejne pytania radnych. Leszek Jóźwiak dziwił się pospiechowi. – W kwestii przedszkola sprawa się wałkowała się 2 lata, bo to dach nie taki, bo to plan nie taki i wam to nie przeszkadzało. A w kwestii SKR wrzucacie uchwałę i chcecie już wykonania. Takie mamy priorytety? – dziwił się radny. – Dla mnie to nie jest priorytet, nie przychylę się do wniosku pana Zalewskiego. Są ważniejsze sprawy do zrealizowania.
Uchwała wiąże wójta
Agnieszka Fijałek-Ładna, skarbnik gminy tłumaczyła natomiast radnym jakie są konsekwencje ustanowienia wydatków niewygasających.
– Generalnie wydatki niezrealizowane w przypisanym roku budżetowym wygasają z jego upływem. Żeby tak się nie stało, powinny one być wyodrębnione na wydzielonym koncie i z tego konta realizowane po ukończeniu roku. Wówczas terminem ich wykorzystania, opisanym w ustawie jest koniec czerwca kolejnego roku – wyjaśniała skarbnik i proponowała inne rozwiązanie. – Przy SKR można nanieś c zmiany w budżecie 2024. Można to zadanie wpisać jako zadanie wieloletnie, bo zaczęło się w 2023 i jest chęć, by je realizować nadal. Wówczas należy je wpisać do wykazu przedsięwzięć, a nie tworzyć wydatków niewygasających.
Wątpliwości co do tworzenia wydatków niewygasających miał też mecenas Stanisław Jędrzejkowski.
– Według mnie najlepiej ująć tą inwestycję w nowym budżecie. Ustawa mówi wyraźnie, że środki niewykonalne muszą być na subkoncie i muszą być wydane do 30 czerwca. Natomiast jeśli zapisane będą w budżecie, to macie państwo cały rok na realizację przedsięwzięcia. Weźcie pod uwagę procedury zamówień publicznych – przestrzegał radnych.
Skarbnik proponowała jeszcze inne rozwiązanie, które nie będzie ograniczać tak drastycznie terminu realizacji inwestycji. - Można jeszcze szerzej, czyli w pisać zadanie do Wieloletniego Planu Finansowego, wówczas czas realizacji może być rozciągnięty poza dany rok budżetowy do trzech lat – wyjaśniała skarbnik.
O tym jednak w ogóle nie mogło być mowy, bo wnioskodawcy chodziło o taki zapis, który maksymalnie skróci termin realizacji.
– Ja bym obstawał jednak, żeby był zapis o wydatkach niewygasających i skoro należy je skonsumować do końca czerwca, to ja bym się do tego przychylił. Nie będę wnioskował jak wcześniej sugerowałem, że do końca marca – stwierdził Stanisław Zalewski.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wydatków niewygasających z upływem roku 2023 został przyjęty do porządku obrad, a później przegłosowany przez radnych opozycji, którzy mają większość. Modernizacja terenu po SKR w Turowie ma się odbyć do końca czerwca, a w budżecie przeznaczono na nią 247 tys. 540 zł.
Napisz komentarz
Komentarze