Na terenie niektórych z wymienionych w rozporządzeniu powiatach i miastach, wojewoda zakazał m.in. utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu oraz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków. Część pisma dotycząca powiatu łosickiego nakazuje jedynie utrzymywanie drobiu w zamknięciu. Należy także bezwzględne przestrzegać zasad bioasekuracji.
Głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków jest zarażone dzikie ptactwo. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego eksperci przypominają o podstawowych zasadach postępowania. Lekarze weterynarii zalecają m.in. zabezpieczenie paszy dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich, nie pojenie skrzydlatego inwentarza wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki, czy stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Choroba atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Narażone są przede wszystkim kury, indyki i kaczki.
Napisz komentarz
Komentarze