Jak podaje pismo “Perspektywy” ranking liceów ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2023 roku, na arkuszach standardowych i niestandardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.
Wysokie miejsce w rankingu
Wysokie miejsce w rankingu “Perspektyw” ma I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Jak mówi dyrektor Ireneusz Szubarczyk jest bardzo zadowolony z wyników rankingu. - Jesteśmy pierwszą szkołą w regionie. Cieszymy się, że mamy wyniki wyróżniające się na tle innych placówek edukacyjnych. Przyczyną dobrej oceny jest sposób nauczania przez wysoko wykwalifikowaną kadrę i sukcesy uczniów. Ważna jest też pomoc i motywowanie uczniów przez rodziców - wskazuje Ireneusz Szubarczyk.
Dodaje, że uczniowie biorą udział w konkursach i olimpiadach, które wygrywają.
- W rankingu brane są pod uwagę sukcesy w olimpiadach w 25 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych w 30 proc., matura z przedmiotów dodatkowych w 45 proc. Staramy się uczniów motywować do nauki, dobrze przygotowywać do egzaminów maturalnych. To ciągła praca, kilkuletnia - zaznacza. Wskazuje, że ranking to miarodajna ocena. - Zdobyliśmy srebrną tarczę czyli znak jakości. W kraju zajęliśmy 279 miejsce, a w rankingu wojewódzkim jesteśmy na 13 miejscu - informuje. Zauważa, że nauczyciele są zaangażowani i tworzą klimat do nauki, by uczeń czuł się dobrze w szkole. - Kiedy uczeń ma dobrą atmosferę, wie, że może zapytać, jak ma wątpliwości, swojego pedagoga, wtedy się rozwija - podkreśla dyrektor I LO.
Liczy się zdawalność matur
Jak wskazuje Ewa Grodzka dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim ranking “Perspektyw” pokazuje, że szkoła trzyma w dalszym ciągu wysoki poziom nauczania. - Świadczy też o tym, że uczniowie zdają dobrze maturę i dostają się na studia. Ważna jest systematyczna i rzetelna praca, zwracanie uwagi na indywidualizację zadawanych prac. Istotne jest też poświęcanie uwagi uczniom, nie tylko tym najzdolniejszym, ale też tym, którzy mają problemy w nauce - mówi Ewa Grodzka.
Dodaje, że w I LO jest prowadzona duża liczba zajęć przygotowujących do matury. - Są zajęcia wyrównawcze, ale nie tylko. Często nauczyciele pracują z uczniami po lekcjach społecznie. Liczy się też dobra atmosfera, która panuje w szkole, wynikająca z wyrozumiałości nauczycieli do uczniów i odwrotnie oraz wzajemnej życzliwości - przekazuje dyrektor I LO w Radzyniu Podlaskim.
Informuje też, że co roku wyniki matur są dokładnie analizowane i na tej podstawie są wypracowywane wnioski, które są wykorzystywane w następnych latach.
- Zdawalność matur utrzymuje się na wysokim poziomie, nigdy nie było niższej zdawalności niż 94 proc. W ubiegłym roku mieliśmy laureata olimpiad astronomicznej i fizycznej. Żeby zaistnieć w olimpiadzie uczeń musi mieć zaawansowaną wiedzę, gdyż nawet pierwszy etap znacznie wykracza poza program nauczania w liceum. Podwójnym laureatem był Wojciech Kukiełka, który był też po raz drugi stypendystą ministra edukacji. Obecnie Wojciech studiuje w Warszawie informatykę - mówi Ewa Grodzka.
Tarcza na wyciągnięcie ręki
Beata Tryniecka dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie przyznaje, że miała nadzieję na otrzymanie srebrnej tarczy. - Zabrakło nam 0,62 punktu, czyli niewiele. Mamy 526 miejsce, czyli o jeden stopień wyżej niż w tamtym roku. Będziemy starać się jeszcze bardziej. W województwie lubelskim mamy 22 miejsce, jak w zeszłym roku, ale w delegaturze Biała Podlaska, pod którą podlegamy byliśmy na 5 miejscu, a teraz jesteśmy na 3. Wyprzedza nas tylko I LO im. J. I. Kraszewskiego i katolickie liceum z Białej Podlaskiej. To dwie renomowane szkoły, do których przyjmowani są uczniowie z wysoką liczbą punktów - zauważa Beata Tryniecka. Dodaje, że parczewskie liceum przyjmuje uczniów z czterdziestoma kilkoma punktami, a uczniów ze świadectwem z paskiem jest niewielu.
- Żeby osiągnąć dobry wynik na maturze, to trzeba włożyć dużo pracy, tym bardziej cieszy trzecie miejsce. W okolicy jesteśmy najlepszym liceum - zaznacza. Wskazuje, że za sukcesem kryje się dobra kadra, która trzyma wysoki poziom, stawia wymagania i bardzo dobrze uczy. - Matur próbnych robimy bardzo dużo. Matura w zeszłym roku poszła nam bardzo dobrze. Mamy około 400 uczniów, wszyscy się znają, więc atmosfera jest dobra, a w szkole jest bezpiecznie - mówi Beata Tryniecka.
W rankingu liceów 2024 r. pisma “Perspektywy” I LO im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej zajęło 279 miejsce w Polsce. W rankingu w 2023 r. zajęło 248 miejsce, a w 2022 r. 208 miejsce. W tym roku szkoła otrzymała srebrną tarczę.
Z kolei Katolickie LO im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej otrzymało 465 miejsce i srebrną tarczę. W zeszłym roku miało 240 miejsce, a w 2022 r. 239 miejsce. Natomiast II LO im. Emilii Plater zajęło w rankingu liceów 2024 r. 741 miejsce i dostało brązową tarczę. W 2023 r. miało 790 miejsce, a w 2022 r. 840 miejsce.
I LO w Radzyniu Podlaskim w rankingu zajęło 623 miejsce i dostało brązową tarczę. W 2023 r. miało 566 miejsce, a w 2022 r. 612 miejsce. I LO im. Mikołaja Kopernika w Parczewie zajęło w tym roku 526 miejsce i dostało brązową tarczę. W zeszłym roku miało 527 miejsce, a w 2022 r. 498 miejsce. I LO w Łosicach zajęło 944 miejsce i dostało brązową tarczę. W 2023 r. Miało 834 miejsce, a w 2022 r. 821 miejsce.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze