Przypomnijmy. W połowie grudnia marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Komorski podpisał umowy z LGD wyłonionymi w konkursie na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju na lata 2023 – 2027. „Po przeprowadzonej ocenie zostały wybrane 22 Strategie, w tym 19 z poprzedniego okresu programowania i 3, które będą realizowane przez nowe LGD, tj. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Silne Biłgorajskie”, Lokalna Grupa Działania „Miś” (obejmuje powiat radzyński), Lokalna Grupa Działania Ziemi Łukowskiej.” – głosił komunikat urzędu marszałkowskiego o podpisaniu umów z wybranymi LGD-ami.
Miś kontra Zapiecek
LGD Miś został zarejestrowany w KRS w sierpniu 2022 roku. Od tego czasu na terenie powiatu działają dwie lokalne grupy, bo w 2008 roku działalność rozpoczynała LGD Zapiecek. Dotychczas właśnie z Zapieckiem współpracowały samorządy powiatu i stowarzyszenia działające na jego terenie. W zarządzie LGD Miś prezesem został wójt gminy Komarówka Podlaska a wiceprezesem wicestarosta radzyński Michał Zając (klub PiS). Właśnie ten drugi przedłożył w grudniu ubiegłego roku, na sesji rady powiatu wniosek dotyczący wystąpienia powiatu radzyńskiego z LGD Zapiecek i przystąpienie do LGD Miś. - Nie należy tego tematu wprowadzać pod obrady jako wrzutki. Mój wniosek to nie wprowadzanie tego do porządku – apelował wiceprzewodniczący rady powiatu, Zbigniew Smółko i zwracał uwagę na to, że radni nie mają nawet podstawowych informacji na temat struktury i celów LGD Miś. - Nie wiem na przykład czy wicestarosta Zając nie powinien się wyłączyć z tego głosowania , bo ja nie wiem w tym momencie, czy nie jest członkiem zarządu LGD Miś – dowodził radny.
Większość radnych nie mała jednak wówczas takich dylematów. Oprócz wicestarosty Zająca, nikt też nie przyznał, że jest związany z LGD Miś, do którego wolą radnych klubu PiS wyrażoną w głosowaniach, powiat radzyński przystąpił. Dziś okazuje się, że aż czterech radnych zagłosowało w swoim interesie, bo jak wykazał wojewoda lubelski – w trakcie głosowania byli członkami Misia.
Wojewoda unieważnia
Z końcem stycznia wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał postanowienie nadzorcze w sprawie unieważnienia dwóch uchwał rady powiatu radzyńskiego: w sprawie wystąpienia powiatu ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” oraz w sprawie przystąpienia powiatu do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Miś”. Uzasadnienie wojewody jest jednoznaczne „ W ocenie organu nadzoru przedmiotowe uchwały podjęte zostały z istotnym naruszeniem art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym. Zgodnie z tym przepisem, radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego.”
O co dokładnie chodzi? Nadzór wojewody prześledził dokumenty z grudniowej sesji, związane z głosowaniami, oraz zapisy KRS dotyczące Misia.
„ Z treści imiennych wykazów głosowań z obrad sesji Rady Powiatu Radzyńskiego z dnia 28 grudnia 2023 r., zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Radzyńskiego wynika, iż radni Jerzy Bednarczyk, Grzegorz Kowalczyk, Robert Mazurek oraz Michał Zając głosowali za podjęciem uchwały w sprawie wystąpienia Powiatu Radzyńskiego ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” oraz uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Radzyńskiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Miś”."
Czemu dla wojewody głosowanie tych czterech radnych jest tak istotne? Bo z danym pozyskanych w KRS wynika, że wszyscy czterej związani są z LGD Miś. „ (…)w zarządzie Stowarzyszenia zasiada radny Michał Zając, pełniąc w nim funkcję wiceprezesa, natomiast radny Grzegorz Kowalczyk pełni funkcję członka komisji rewizyjnej Stowarzyszenia. Z informacji przekazanych organowi nadzoru wynika również, iż radni Jerzy Bednarczyk oraz Robert Mazurek pełnią funkcję członków Rady Stowarzyszenia.” – poinformował wojewoda w uzasadnieniu unieważnienia uchwał.
Wojewoda lubelski jednocześnie, jednoznacznie stwierdza, że: „ (…) radni Rady Powiatu Radzyńskiego, będący jednocześnie członkami organów Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Miś”, mieli interes prawny, by głosować nad uchwałą w sprawie wystąpienia Powiatu Radzyńskiego ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” oraz uchwałą w sprawie przystąpienia Powiatu Radzyńskiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Miś”.” - stwierdza wojewoda i podkreśla: "(...) udział radnych, będących jednocześnie członkami organów Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Miś” w powyższych głosowaniach miał decydujący wpływ na ich wynik, tj. na przyjęcie przedmiotowych uchwał."
Odpowiedź na decyzję wydaną przez wojewodę będzie błyskawiczna, bo rada powiatu zbierze się 9 lutego. W trakcie obrad będzie głosować powtórnie przystąpienie do LGD Miś. W programie posiedzenia rady nie ma natomiast punktu dotyczącego głosowania nad wystąpieniem z LGD Zapiecek, a taką uchwałę w grudniu radni przyjęli, a wojewoda ją unieważnił.
Napisz komentarz
Komentarze