Koncerty są skierowane do uczniów i odbędą się w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Wisznicach i Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.
Jak informuje Marcin Bochenek kierownik ZPiT Podlasie, cykl najbliższych koncertów Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” jest tematycznie związany jest ze zbliżającym się ostatnim tygodniem karnawału. - Utrzymany w zabawnym, edukacyjnym charakterze spektakl jest odniesieniem do podlaskich zapustów - okresu, któremu dawniej towarzyszyły liczne zabawy i „wieczornice”, na których kobiety opowiadały tzw. gadki i powiastki, a młodzież „stroiła żarty”. Zapusty na Podlasiu tzw. „tydzień maślany - na głos skrzypiec i bębenka” był pretekstem do tańca, a zabawy te trwały do samego rana - mówi Marcin Bochenek.
Dodaje, że tańce i zabawy w edukacyjnych opracowaniach z humorem będą ciekawą dawką folkloru. - Koncert będzie miał charakter interaktywny, nie zabraknie energii, kolorowych, tradycyjnych strojów oraz zabaw i konkursów, a także tańców z sąsiednich regionów - przekazuje.
Organizatorami są AWF filia w Białej Podlaskiej, Zespół Pieśni i Tańca “Podlasie”. Współpraca: Urząd Miasta Biała Podlaska, Urząd Gminy Wisznice.
Jak przypomina Marcin Bochenek, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska posiada bogate tradycje i na stałe wpisał się w historię regionu. Od wielu lat z dumą prezentuje folklor Podlasia w kraju i za granicą, biorąc udział w wielu koncertach i wydarzeniach. - Od 1970 roku „Podlasie” uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół łączy tradycję i współczesność, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych elementów. W swoim bogatym repertuarze posiada polskie tańce narodowe, a także tańce wielu regionów kraju z uwzględnieniem rodzimego folkloru Podlasia - mówi Marcin Bochenek. Dodaje, że nowatorskim przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w zespołach folklorystycznych jest połączenie folkloru i jazzu. Dokonania te wspólnie z Bialskim Jazz Trio tancerze prezentują podczas licznych koncertów, a także programów telewizyjnych. Wskazuje, że tylko w ostatnich latach tancerze uczestniczyli w międzynarodowych festiwalach Ameryki Południowej, Północnej, południowo-wschodniej Azji i Europy. Występowali m.in. w Argentynie, Paragwaju, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji, Grecji oraz Holandii. Zaznacza, że wyzwaniem dla zespołu są planowane podróże, koncerty, a także nietypowe programy artystyczne oraz premiery. - W najbliższych miesiącach widzowie będą mogli zobaczyć kolejne projekty: zapowiadane „Zapusty na Podlasiu”, spektakle: „Kinematograf na Bielanach”, „Tryptyk Podlaski”, cykl koncertów dla najmłodszych realizowanych od ponad 30 lat pod hasłem: „Edukacyjne Spotkania z Folklorem”, a także najnowszy spektakl „Alegoria Podlaskie”, kolejny już „flirt” folkloru i jazzu, z udziałem Bialskiego Jazz Trio. W roku 2024 Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF będzie uczestniczył w trzech prestiżowych festiwalach folklorystycznych: World Folkfest Utah, Magic Valley Folk Festival Idaho w Stanach Zjednoczonych oraz Nan Ying International Folklore Festival Tainan w Tajwanie. Wszystkie wydarzenia w najbliższych dwóch latach będą miały szczególne znaczenie z uwagi na zbliżający się jubileusz 55-lecia - przekazuje kierownik ZPiT Podlasie.
WARTO PRZECZYTAĆ:
- Piotr Kowieski zabiera nas w świat na granicy snu i jawy
- Likwidacja prac domowych. Jak Polacy oceniają ten pomysł?
- Biała Podlaska: Wraca temat budynku pod dom kultury
- Każdy pies z czipem. Tego chcą posłowie. Co dalej?
Napisz komentarz
Komentarze