Dlaczego zdecydował się Pan na udział w wyborach?
Kandyduję na prezydenta Białej Podlaskiej bo wierzę, że nasze miasto zasługuje na rzetelnie pracującego gospodarza i współpracę ponad podziałami. Konkretne problemy mieszkańców rozwiążemy tylko przez konkretne działania. Mój program jest kontraktem z bialczanami – gwarantuję, że się z niego wywiążę i uczciwie rozliczę każdy dzień mojej pracy.
Uważa Pan, może być dobrym prezydentem Białej Podlaskiej?
Szanowni mieszkańcy Białej Podlaskiej, swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta argumentuję efektywnością, zaangażowaniem, wiarygodnością w działaniach. Moje hasło, z którym wychodzę do Państwa ,,Konkrety dla Białej” jest proste i czytelne a mój program zawiera bardzo dużo profitów dla mieszkańców. Zauważam potrzebę wielu zmian w naszym mieście, by ludziom żyło się godniej. W życiu kieruję się fundamentalnymi zasadami uczciwości, pracowitości, pokory oraz życzliwości względem drugiego człowieka.
Jestem osobą, która chce budować lepszą przyszłość naszego miasta w zgodzie z tradycją patriotyczną i wartościami katolickimi. Na ile mnie Państwo znacie to jestem człowiekiem pracy, który dużo wymaga zarówno od innych jak i od siebie. Moje wieloletnie doświadczenie w samorządzie na pewno przyczyni się do sprawnej realizacji obietnic wyborczych.
Co chce Pan zrobić dla miasta? Jaki jest program wyborczy?
Łatwo się rozpływać w teorii, ogólnikach, ja wychodzę do państwa z konkretami dla Białej. Mój program wyborczy oparty jest na trzech filarach: Pierwszy to tańsze życie – Stop Fali Podwyżek. Gospodarka komunalna ma służyć ludziom, a nie łataniu dziur w budżecie. Dlatego w ciągu najbliższych pięciu lat nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę i wywóz śmieci. Zobowiązuję się do obniżenia stawek za wodę i ścieki. Ubytki w systemie gospodarowania odpadami zostaną naprawione, uszczelnimy ten system.
Wprowadzimy bialską kartę mieszkańca, ponieważ jak wiemy najważniejsza jest wspólnota. Chcemy wyróżnić naszych mieszkańców. Dać im pakiet korzyści wynikających z tego, że każdy kto płaci podatki w naszym mieście zyska prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej. Poprawimy jakość życia pod względem ekonomicznym, społecznym i kulturowym. Wzmocnimy tożsamość lokalną, przekonamy mieszkańców, że jest to prawidłowy kierunek i będziemy promować bezpłatną komunikację miejską. Przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu, w połączeniu z walką o czyste powietrze.
Zminimalizujemy opłaty targowe na targowiskach miejskich, aby ożywić handel np., na tzw. babskim rynku. Bialska Karta Mieszkańca będzie również uprawniała do tańszych biletów na wszystkie wydarzenia kulturalne i rabatów na miejskiej stacji paliw.
Drugi filar stanowią Inwestycje. Cała Biała z dostępem do wodociągów. Nie ma żadnego powodu, żeby mieszkańcy białej Podlaskiej w XXI wieku wciąż żyli jak w wieku XIX. Dlatego doprowadzimy sieć wodociągową i kanalizacyjną do wszystkich miejsc w naszym mieście.
Porządne ulice zamiast dróg gruntowych. Zainwestujemy w ulice, które wymagają tego najbardziej np: Grabarska, Łowiecka, Mieszczańska, Ceglana, dokończymy Żwirki i Wigury. Przyśpieszymy i dokończymy obecne inwestycje drogowe. Mam na myśli ulicę Sidorską. Powstanie kolejna miejska stacja paliw. Głównym powodem tej decyzji jest chęć zapewnienia mieszkańcom naszego miasta tańszego paliwa. W takich miastach, jak m.in. Płock, Tarnów, Kraków, Rzeszów, Ostrołęka czy Stalowa Wola okazało się, że jest to skuteczna metoda, która zapewnia niemałe wpływy do budżetu. To będą dodatkowe dochody, poza działalnością podstawową naszych spółek. Dzięki tym wpływom możemy świadczyć mieszkańcom usługi z działalności podstawowej po niższych cenach.
Miejski Program - Mieszkanie za remont. Program ten będzie polegał na współpracy osoby potrzebującej mieszkania z gminą. Ten kto na własny koszt wyremontuje gminne mieszkanie komunalne, może następnie wynająć lokal na preferencyjnych zasadach.
Zbudujemy Miejskie kąpielisko i łowisko dla wędkarzy. Zależy nam na tym, żeby Biała Podlaska była miejscem tętniącym życiem z przestrzenią dla rodzin.
Trzeci filar to czyste powietrze w Białej Podlaskiej. Wprowadzę miejską strategię odejścia od paliw kopalnych – węgiel. Proces wytwarzania ciepła w oparciu o przyjazne technologie sprzyjające środowisku. Obecny proces produkcji ciepła jest bardzo kosztowny i powinien być zmieniony ponieważ ma znaczny wpływ na cenę ciepła za które płacą mieszkańcy.
Bialczanie chcą oddychać pełną piersią, dlatego konsekwentnie postawimy na „zielone” rozwiązania. Nowe lub rewitalizowane osiedla projektowane będą z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Przyśpieszymy tzw. wymianę „ kopciuchów” i będziemy rozwijać programy, które wyeliminują smog z naszego miasta. Chcemy, żeby mieszkańcy Białej Podlaskiej mieli czynny udział w planowaniu zielonego ładu przestrzennego. Jesteśmy dumni z naszego miasta i chcemy, żeby było ono jeszcze lepszym miejscem do życia. Dlatego zatrzymamy tzw. „betonozę” gdyż większe obszary zieleni stanowią płuca każdego miasta.
Jaki zespół chciałby Pan zbudować wokół siebie? Kto znalazł się na listach komitetu?
Realizacja mojego programu wyborczego będzie odbywać się ponad podziałami. Najważniejsi są dla mnie mieszkańcy. Postawiłem sobie jasny cel, mam wizję rozwoju miasta która przede wszystkim będzie służyła lokalnej wspólnocie. Dlatego na listach mojego komitetu znajdują się osoby które wspólnie ze mną będą realizować wyznaczone zadania.
Jak pańskim zdaniem będzie wyglądała kampania wyborcza?
Chciałbym zaapelować do kontrkandydatów o uczciwą i merytoryczną kampanię wyborczą. Uważam, że poziom debaty publicznej w Polsce jest coraz trudniejszy do zaakceptowania. Często polityka w Polsce to obrzucanie błotem innych osób. Chciałbym, aby dyskusja podczas kampanii była poważną merytoryczną debatą o problemach miasta i mieszkańców, a nie serią epitetów skierowanych przeciwko innym osobom w dodatku odnoszącym się do ich życia prywatnego.
Jak ocenia Pan pracę obecnie urzędującego prezydenta Michała Litwiniuka?
O jakości życia w mieście w dużej mierze decydują koszty utrzymania a o kosztach utrzymania decydują władze miasta i miejskie spółki. To one ustalają stawki niektórych podatków i opłat, które musimy płacić. Widzimy, że obecne zarządzanie to dramatyczne szukanie przychodów. Zamiast ich szukać w sposób przedsiębiorczy, to wybiera się drogę na skróty po raz kolejny sięgając po pieniądze podatników. Czy efektywne zarządzanie to drenowanie kieszeni mieszkańców?
Prezydent jest organem wykonawczym i realizuje zadania inwestycyjne, które podjęła rada miasta i które powinny być realizowane na czas. Dzisiaj wygląda to zupełnie odwrotnie, co przekłada się na nieuzyskanie absolutorium przez trzy kolejne lata. Propozycje inwestycyjne klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości nigdy nie zostały wprowadzone do budżetu, a hasło wyborcze z ostatniej kampanii prezydenta Michała Litwiniuka ,,Łączy nas Biała Podlaska’’ jest tylko chwytem marketingowym.
Czym chce Pan przekonać wyborców do siebie?
Szanowni Państwo moja idea samorządności jaką zaprezentowałem w programie wyborczym opiera się na aktywizacji społeczności lokalnej oraz racjonalizacji działania władz publicznych, zmierzających do polepszenia warunków socjalno -bytowych, infrastrukturalnych i społecznych. Moja wizja jest oparta na lepszym zrozumieniu i wsparciu lokalnych potrzeb. Prezydent musi znać Białą Podlaską, żyć wśród mieszkańców naszego miasta i gwarantować rzetelne wykonanie powierzonych mu przez wyborców zadań. Uważam, że prezydent nie może robić z urzędu teatru, zajmować się tylko sobą i wykorzystywać stanowisko do gierek politycznych. Biała Podlaska potrzebuje prezydenta, dla którego sensem życia jest ciężka praca a nie zabawa.
Nasze miasto zasługuje na gospodarza ceniącego współpracę, szanującego innych i odważnie broniącego wspólnoty. Biała Podlaska potrzebuje prezydenta, który przywróci rozwojowy impet, nadzieję na lepsze jutro i dumę z tego kim jesteśmy.
Napisz komentarz
Komentarze