XI Forum Kobiet Gminy Międzyrzec Podlaski w tym roku odbyło się w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach. Spotkaniu, które miało miejsce 10 marca, towarzyszyło hasło przewodnie „Odważna na zmiany”.
Scena rodem z Hollywood
Jak przekazuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sylwia Hubica w tegorocznym Forum Kobiet wzięło udział ponad 250 uczestniczek. - Sala gimnastyczna szkoły podstawowej zamieniła się w scenę rodem z Hollywood, na której zaprezentowała się szeroka społeczność kobiet z terenu gminy Międzyrzec Podlaski oraz kobiet działających na rzecz gminy - mówi Sylwia Hubica. Gości przywitała dyrektor szkoły w Halasach Katarzyna Radzikowska, zaś całość uroczystości poprowadziły dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Magdalena Chodzińska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sylwia Hubica.
Aby tradycji stało się zadość, gospodarz uroczystości wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz wraz z przewodniczącym rady gminy Andrzejem Pietrukiem wręczyli wiązanki kwiatów kobietom zgromadzonym na sali, składając jednocześnie serdeczne życzenia. Do życzeń dołączyli się obecni na wydarzeniu goście: starosta bialski Mariusz Filipiuk, radny powiatu bialskiego Marek Sulima oraz radna sejmiku województwa lubelskiego Barbara Barszczewska.
- Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Międzyrzec Podlaski. Jak widzimy po zainteresowaniu kobiet jest ono potrzebne - mówił wójt Krzysztof Adamowicz. Dodał, że Forum Kobiet wyrosło z inicjatywy oddolnej Stowarzyszenia Aktywni Międzyrzec Podlaski, z myślą, żeby kobiety dały coś od siebie dla innych kobiet. - Przedsięwzięcie zawsze było oparte na otwartości, mógł przyjść na nie każdy. Od paru lat w czasie Forum doceniamy kobiety aktywne na terenie gminy, w kategorii Kobieta Przedsiębiorca, Kobieta Społecznik i Kobieta Kultury. To ważne, by dostrzegać zaangażowanie i pracę naszych pań. Myślę, że jest to mobilizujące nie tylko dla samego środowiska pań na terenie gminy, ale dla wszystkich mieszkańców - wskazał wójt Krzysztof Adamowicz.
Happeningi na wesoło
Sylwia Hubica przekazuje, że część artystyczna stanowiła happening, w którym elementy sztuki teatralnej łączyły się z elementami sztuki wizualnej. - Organizatorki wybrały sześć obszarów życia, w których zobrazowały zmiany, jakie zaszły na przełomie lat, w sposobie funkcjonowania i postrzegania kobiet. Były to następujące obszary: prowadzenie gospodarstwa domowego, świętowanie Dnia Kobiet, wybór męża, praca, uprawianie sportu oraz trudne życiowe sytuacje. Zestawiły przeszłość z teraźniejszością, ukazując bogactwo kinematografii obfitujące w wątki związane z kobietami - wyjaśnia dyrektor GOK. Dodaje, że uczestniczki i uczestnicy zapoznali się z kultowymi i niszowymi fragmentami filmów związanymi z powyższymi obszarami życia, zaś filmy przeplatane były scenami o zabarwieniu kabaretowym, ale także poważnym i wzruszającym. - W części artystycznej zaprezentowały się dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Halasach, nauczyciele i pracownicy tejże szkoły, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej wspólnie z przewodniczącym rady gminy Andrzejem Pietrukiem, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, kierowniczki referatów Urzędu Gminy Międzyrzec Podlaski, prezeska Międzyrzeckiej Spółdzielni Socjalnej Razem Elżbieta Chodzińska, dyrektorki szkół i przedszkola z terenu gminy, dyrektorki gminnych instytucji kultury, sołtyski gminnych wsi, Ewa Nasiłowska z zespołu ludowego Leśne Echo z Zaścianek, piłkarki z Akademii Piłkarskiej UKS „Dwójka”, Wiktoria i Oliwia Krasuskie, a także Zofia Michaluk – była uczennica szkoły podstawowej w Halasach w choreografii przygotowanej wspólnie ze szkołą tańca Move mi. W sumie na scenie gościliśmy blisko 40 wspaniałych kobiet, które z odwagą włączyły się w happening - informuje Sylwia Hubica.
Rozstrzygnięcie konkursu
Wskazuje, że kolejnym ważnym elementem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu Kobieta Aktywna Gminy Międzyrzec Podlaski 2024. Laureatką w kategorii Kobieta Przedsiębiorca 2024 została Renata Zalewska z Wysokiego. Laureatką w kategorii Kobieta Społecznik 2024 została Barbara Węgrzyniak z Tłuśćca. W tej kategorii przyznano cztery równorzędne wyróżnienia – otrzymały je Magdalena Lubochońska Jóźwik z Zaścianek, Teresa Kokoszkiewicz z Kożuszek, Lucyna Kondraciuk z Wysokiego oraz Janina Zaniewicz z Halas. Laureatką w kategorii Kobieta Kultury 2024 została Gabriela Dębowska z Wysokiego.
- Na zakończenie uroczystości odbyła się loteria z nagrodami przekazanymi przez sponsorów. Upominki otrzymały 42 kobiety, których losy z numerkiem okazały się szczęśliwymi. Po zakończeniu uczestniczki mogły nabyć wyjątkowe pamiątki z wydarzenia, a wśród nich do dyspozycji gości były stoiska z dekoracjami robionymi ręcznie przez Ewę Biernacką, z biżuterią Joanny Tworkowskiej, obrazami malarki Bożeny Iwaniuk i konsultacjami Agaty Chwedoruk - przekazuje Sylwia Hubica.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze