Po raz kolejny Międzyrzec Podlaski dołącza do akcji Operacja Czysta Rzeka. - Jak co roku spotkamy się, żeby posprzątać cenne dla ekosystemu i międzyrzeckiej społeczności tereny zielone. Do naszego sztabu zapisują się już pierwsi wolontariusze - mówi zastępca burmistrza i lider akcji Paweł Łysańczuk. Dodaje, że organizatorzy chcą zaangażować jak najwięcej ludzi, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego i są gotowi podjąć konkretne działanie. - W sobotę - 13 kwietnia od godz. 10:00 będziemy sprzątać brzegi Krzny i w miarę możliwości jej koryto. Zbiórka - na promenadzie Zamczysko – przekazuje Paweł Łysańczuk.
Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników przyrody i wszystkich, którym dobro ekosystemu i krajobrazu leży na sercu. Formularz rejestracyjny dostępny jest na operacjarzeka.pl.
- Wspólnie zadbajmy o naszą okolicę! Zapewniamy rękawiczki i worki na śmieci. W planach jest też ognisko. Do zobaczenia nad rzeką! Tylko zarejestrowani uczestnicy otrzymają koszulkę - zaznacza Paweł Łysańczuk.
Początki akcji Operacja Czysta Rzeka sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu “Kraina Bugu” narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów.
- Dzięki zaufaniu i wsparciu pierwszych partnerów udało nam się rozpocząć pierwszą edycję, której efekty szybko przerosły nasze oczekiwania – w ciągu kilku dni okazało się, że potrzeba oddolnych działań na rzecz środowiska naturalnego występuje również w wielu innych miejscach. Jednodniowa inicjatywa nad Bugiem błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy - informują organizatorzy.
Dodają, że w piątej edycji zrealizowanej w 2023 roku założono 510 sztabów, odbyło się 671 akcji, w których uczestniczyło 20 648 osób uprzątając z łona natury 375 ton odpadów. Przekazują, że podczas jubileuszowej edycji uruchomiono także program edukacyjny dla szkół podstawowych “Rok nad Rzeką”, w ramach którego uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody, poznawali rodzaje odpadów oraz ich szkodliwość, ale również zasady segregacji i wtórnego wykorzystania.
Wystartował ponadto program “Przystań Czysta Rzeka”. Pierwszą odsłonę miał także wideo podcast “Temat Rzeka”, czyli ekologiczne rozmowy edukacyjne, nie tylko na temat rzeki.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze