Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:58
Reklama
Reklama

WYWIAD SŁOWA: Trzy pytania o dopłaty dla rolników

Od 15 marca można się ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. O tym, jakie zaszły zmiany w płatnościach bezpośrednich, w tym związane z Zielonym Ładem, do kiedy i jak złożyć wniosek o płatności z Pawłem Stefaniukiem, kierownikiem Biura Powiatowego w Białej Podlaskiej Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozmawia Justyna Lesiuk-Klujewska.
Reklama
WYWIAD SŁOWA: Trzy pytania o dopłaty dla rolników
- Wszystkich zainteresowanych dopłatami i potrzebujących wsparcia w wypełnianiu wniosków, zapraszam do siedziby Biura Powiatowego ARiMR przy ulicy Piłsudskiego 38 w Białej Podlaskiej - mówi Paweł Stefaniuk, kierownik jednostki ARiMR w Białej Podlaskiej

Autor: nadesłane

ARiMR w Białej Podlaskiej prowadzi cykl szkoleń dla rolników. Czego one dotyczą?

Reklama

Szkolenia prowadzimy wspólnie z pracownikami Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego we wszystkich gminach powiatu bialskiego. Szkolenia dotyczą zmian we wnioskach o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w 2024 roku. O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR, tak więc zapraszam do siedziby Biura Powiatowego na ulicy Piłsudskiego 38 w Białej Podlaskiej. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą. Musi on posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chce otrzymać płatności, powinna być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie to przysługuje także rolnikowi, który ma mniej niż 1 ha gruntów, ale spełnia warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które miałby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro. Katalog płatności, o które można się ubiegać w rozpoczynającej się właśnie kampanii, jest niemal identyczny z tym z 2023 roku. W ramach dopłat bezpośrednich oprócz m.in. podstawowego wsparcia dochodów, czy płatności redystrybucyjnej, od ubiegłego roku realizowane jest dofinansowanie z tytułu ekoschematów. Tych w 2024 roku dotyczą pewne zmiany, np. wprowadzone zostały dodatkowe warianty w przypadku dobrostanu zwierząt hodowanych, zgodnie z systemami jakości. Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW.

Szkolenia ARiMR prowadzone są we wszystkich gminach powiatu bialskiego. Dotyczą zmian we wnioskach o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w 2024 roku. Fot. nadesłane

Wiemy, że zaszły zmiany w płatnościach bezpośrednich. Co się zmieniło?

Wprowadzono częściowe odstępstwo od normy GAEC 8, umożliwiającej rolnikom i innym beneficjentom spełnienie tej normy poprzez przeznaczenie minimalnego udziału, co najmniej 4 proc. gruntów ornych, na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub uprawy wiążące azot lub międzyplony. Przy czym międzyplony i uprawy wiążące azot muszą być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, a współczynnik ważenia w odniesieniu do międzyplonów wynosi 1.

Komisja Europejska opublikowała 15 marca 2024 roku projekty zmian dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje zakładają m.in. zniesienie obowiązku ugorowania, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem i uproszczenia dotyczące utrzymania okrywy glebowej. Zgodnie z tymi propozycjami, od bieżącego roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, jeżeli państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy będą otrzymywali dodatkową płatność.

Komisja proponuje też, aby od 1 stycznia 2024 r. rolnicy mogli mieć wybór – albo stosować dywersyfikację upraw, albo zmianowanie. W razie wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 hektarów wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa nie może stanowić więcej niż 75 proc. Dla gospodarstw powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie główne razem nie więcej niż 95 proc.

Państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu, w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Jest to propozycja oczekiwana przez rolników. Gospodarstwa do 10 ha nie będą podlegały sankcjom, związanym z realizacją norm środowiskowych – tzw. warunkowości. W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych także z tych wymogów. Wcześniej Komisja Europejska poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

Do kiedy i jak złożyć wniosek o płatności?

Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja 2024 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach, bez konsekwencji finansowych, będzie można wprowadzać do 31 maja 2024 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą także obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii powinien nastąpić 9 czerwca 2024 r., ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Gdybyś ciołku wysilił się to znalazłbyś informację, że tylko jeden kraj w unii europejskiej (Włochy) zakazuje jazdy jako kierowca zawodowy osobom powyżej 68 roku życia. Natomiast co do osobowych to przechodzą badania i mogą jeździć dożywotnio (jeżeli przejdą). Szkoda że nie ma możliwości przeprowadzenia badań przy narodzinach. Nie wiem czy napisałbyś tego posta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:18Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: WFNTreść komentarza: A czy ktoś zwrócił uwagę na szerokość tej ulicy? Wg ustawy minimalna szerokość pasa ruch w ciągu p-j bez zastosowania spowalniania ruch to 3.5m, z zastosowaniem spowalniania 2.75m. Ps. ZAKAZ PARKOWANIA I POSTOJU TEŻ POWINIEN OBOWIĄZYWAĆ.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 06:58Źródło komentarza: Biała Podlaska. Mieszkańcy pytają o dojazd dla służbAutor komentarza: emerytTreść komentarza: Starszym osobom (w zależności o stanu zdrowia) powinni przydzielać opiekuna. Emerytura jaką utrzymuje powinna byś na wydatki seniora. Natomiast opiekun powinien być finansowany w całości przez członka rodziny np. takiego studenta. Opiekun nie na godziny tylko całodobowo. Warto też zastanowić się czy kształcić takich idiotów czy może przekwalifikować na pomocników osób starszych. Po wpisie wnioskuję że na @student 21 szkoda pieniędzy z podatków na jego kształcenieData dodania komentarza: 3.04.2025, 05:47Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Za to ty niezależnie od wieku byłeś, jesteś i będziesz imbecylem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 01:46Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Piłeś - nie pisz. Ćpałeś - nie pisz. Nie umiesz - nie pisz.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 23:01Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama