Czteroosobowa grupa uczennic III klasy bialskiego Staszica: Anna Fedoruk, Alicja Komorowska, Roksana Orłowska oraz Małgorzata Kowalczuk wzięła udział w ogólnopolskiej olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". Jest to olimpiada polegająca na stworzeniu projektu edukującego lub poprawiającego życie naszego społeczeństwa. – Nasza paczka zgłosiła się do wzięcia udziału w tej olimpiadzie, a tematem naszych działań jest szkodliwość nadmiernego używania social mediów, które powodują u nas przebodźcowanie – wyjaśnia współtwórczyni projektu, Anna Fedoruk.
Zachęcają do refleksji
Licealistka wyjaśnia, że w ramach projektu, przez kilka miesięcy prowadziły badania dotyczące szkodliwości social mediów na lokalne społeczeństwo. Zagadnienie badały przeprowadzając m.in. ankiety, sondy i miniwywiady.
– Chcemy nagłośnić, jak szkodliwe może być zbyt długie oglądanie niewinnych TikToków, Reelsów itd. Są to godziny spędzane na przyjmowaniu dużej dawki, zazwyczaj zbędnych informacji, w bardzo krótkim czasie. Nasi rówieśnicy chętniej sięgają po taki rodzaj rozrywki, niżeli mieliby poświęcić czas na obejrzenie wartościowego, dłuższego filmu – twierdzi nastolatka.
- Eko-podróżniczka zainspirowała radzynian
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Rusza "Park sztuki". Artyści mogą zgłaszać projekty
Dlatego projekt społeczny ''15 sekund'' ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemów związanych z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych. Głównym przesłaniem projektu jest zachęcenie do refleksji nad ilością czasu, jaki spędzają online i promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych. – Problem związany z uzależnieniem od technologii polega na tym, że coraz więcej osób spędza zbyt dużo czasu online, co może prowadzić do szeregu negatywnych skutków. Uzależnienie od smartfonów, mediów społecznościowych i gier komputerowych może źle wpływać na zdrowie psychiczne, fizyczne oraz społeczne jednostki. Dlatego nasz projekt stara się podnosić świadomość na ten temat i zachęcać do bardziej zrównoważonego korzystania z codziennych platform oraz technologii – podkreśla Anna Fedoruk.
Ciekawe spotkania
Swoje przemyślenia i wyniki kilkumiesięcznych badań licealistki przedstawią 27 marca na AWF Biała Podlaska w trakcie ich dni otwartych. O godzinie 10:00 odbędzie się wykład otwarty. Dodatkowo przed zebranymi wystąpią prelegenci, którzy w codziennym życiu spotykają się ze skutkami przebodźcowania. – Będzie to dr hab. inż. Rafał Kobyłecki - profesor Politechniki Częstochowskiej, mgr Mariola Szupiluk - dziennikarka i nauczycielka, mgr Jakub Łobiński - psycholog, mgr Izabela Szymańska –-infulencerka w internecie znana jako Latex Coach – wylicza Anna Fedoruk.
Dodaje, że twórczynie projektu "15 sekund" mają również w planach odwiedziny w szkołach podstawowych, prowadzą profile "15 sekund" na Tik Toku, Facebooku i Instagramie.
Napisz komentarz
Komentarze