W ubiegłym roku Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Dołdze złożyła wniosek do rządowego programu na lata 2020-2024 “Aktywna tablica”. - Ta forma dofinansowania spowodowała, że mogliśmy utworzyć i wyposażyć mały gabinet terapeutyczny na terenie szkoły. Gabinet zawiera pomoce, dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Korzystaliśmy też z funduszy pozarządowych, z budżetu szkoły, wsparcia rady rodziców, a także dostaliśmy 8,75 tys. zł od gminy Drelów. Cała inwestycja kosztowała 60 tys. zł. Mamy bardzo dobry sprzęt, który zapewni pomoc dzieciom, które posiadają orzeczenia, różnego rodzaju dysfunkcje jak dysleksja czy logopedyczne - mówi dyrektor Magdalena Semeniuk.
Specjaliści czekają
Dodaje, że w gabinecie są narzędzia do pracy logopedycznej z najmłodszymi i do terapii sensorycznej.
- Nasi specjaliści będą pracowali z dziećmi, które mają deficyty w tym obszarze. W gabinecie będą przyjmować pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholog, logopeda, mający kwalifikacje do pracy z dziećmi, w ramach zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych, rozwijających umiejętności społeczno-emocjonalne. Planujemy szeroki wachlarz zajęć, które będą równoważyły deficyty dzieci już w oddziałach przedszkolnych, ale też klas 1-8. By skorzystać z gabinetu nie będzie potrzebne orzeczenie. Nasi specjaliści przeprowadzają badania przesiewowe, w pierwszych miesiącach pracy czyli we wrześniu i październiku. Dzieci do gabinetu będą kierowane też na wniosek wychowawcy klasy czy oddziału przedszkolnego, ale również rodzica - wyjaśnia Magdalena Semeniuk.
Zauważa, że opiekę specjalistów otrzymają też dzieci posiadające opinie lub orzeczenia o formach niepełnosprawności. - Mamy wykwalifikowaną kadrę, mimo, że jesteśmy małą szkołą wiejską liczącą 135 uczniów. Staramy się oferować pomoc, której nie powstydziłby się szkoły miejskie - zauważa.
Tłumaczy, że specjaliści nie będą musieli przyjeżdżać, gdyż szkoła ma tak wykwalifikowaną kadrę, że nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. - Nauczyciele z naszej szkoły kończą studia podyplomowe, kursy doszkalające, więc mają możliwość udzielania wsparcia uczniom. Gabinet będzie funkcjonował codziennie, w ramach pracy szkoły. Będą wchodzić do niego specjaliści w ramach swojego harmonogramu pracy i potrzeb, które będą wynikały na bieżąco - mówi dyrektor. Dodaje, że możliwe jest też przeprowadzenie w gabinecie terapeutycznym lekcji wychowawczej np. z wykorzystaniem “magicznego dywanu”.
Działania interaktywne
- W gabinecie mamy m.in. interaktywną podłogę, która ma wgrane programy do zajęć rewalidacyjnych. One umożliwiają pracę z dziećmi, które mają formę niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Jest też pakiet narzędzi terapeutycznych czyli programów komputerowych, do dysleksji i innych dysfunkcji, w tym logopedycznych. Jest też tablica interaktywna, komputer z programami wspierającymi funkcjonowanie podopiecznych, piłki sensoryczne pomagające wyciszyć emocje, basen piankowy, umożliwiający przeprowadzenie terapii - wymienia dyrektor. Oficjalne otwarcie gabinetu terapeutycznego odbyło się 26 marca, służy on uczniom od 27 marca.
Z kolei wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski przekazuje, że każda inwestycja, która skierowana jest na podniesienie umiejętności, albo redukcję jakichkolwiek dysfunkcji, które się pojawiają w populacji szkolnej jest mile widziana. - Czasy zmieniają się bardzo mocno, niosą za sobą presję społeczną, presję sukcesu, rozwoju, dochodzenia do wysokich standardów. Nie wszyscy nadążają. Jest wiele dysfunkcji wymagających wsparcia zewnętrznego. Jest wielu młodych ludzi zagubionych, więc formy wsparcia jak opieka psychologiczna, którą staramy się zapewniać w gminnych szkołach, czy też gabinet terapii jak w Dołdze, są niezwykle potrzebne - mówi Piotr Kazimierski. Dodaje, że się cieszy z inicjatywy, której podjęła się dyrektor Magdalena Semeniuk.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze