Całość uzupełniły liryczne utwory z najnowszej płyty Podlasia „Zagrajże muzyko” dostępnej także w największych serwisach muzycznych: Spotify, Apple Music, TIDAL, Amazon Music i inne. Z tańcem dawką energii i humoru członkowie zespołu zaprosili widzów do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie „zaroiło się od majówkowiczów”.
Melodie tanga i fokstrota
Na scenie można było zobaczyć sztajery, polki walczyki, a także usłyszeć melodie tanga i fokstrota popularne w czasach XX-lecia międzywojennego, połączone z melodiami znanymi i lubianymi.
- „Kinematograf na Bielanach” to widowisko taneczno-muzyczne, w którym muzyka i taniec towarzyszą obrazom przedwojennej Warszawy, oprócz szlagierów nie zabrakło akcentów sportowych związanych z powstaniem Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Z wielu względów to połączenie wpisuje się w tożsamość i charakter zespołu oraz uczelni, uwzględniając sportowe DNA tancerzy oraz ich twórców - mówi kierownik artystyczny, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF Marcin Bochenek.
Tryptyk Podlaski Tajemnica Korobeczki
Dodaje, że folklor taneczny Podlasia to interesująca karta, która została zapisana dawno temu, a swoją treścią intryguje na wiele różnych sposobów. - Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu nawiązuje do „korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz, który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową - przekazuje Marcin Bochenek. Wskazuje, że tematyka obrzędowości i folkloru tanecznego ludności nadbużańskiej stanowiła inspirację dla obrazów choreograficznych spektaklu. Na tym tle zaprezentowane zostały tańce i pieśni Podlasia, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Za reżyserię i choreografię odpowiadał Marcin Bochenek, za opracowania muzyczne, kompozycje i aranżacje Przemysław Marcyniak, a przygotowanie wokalne Marek Chmiel.
Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej jest ambasadorem kultury polskiej w kraju i za granicą. Od 1970 roku uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Jego działalność oparta jest głównie na popularyzacji tańca. Wykształcił wielu instruktorów i animatorów kultury, a rangę tej wieloletniej pracy podkreślają nieustannie studenci i absolwenci, którzy są związani z rozwojem i promocją rodzimej kultury.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze