Spotkanie odbyło się w środę 13 marca w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Wójtom gratulowała m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zwracając się do samorządowców, którzy pełnią funkcję wójta i burmistrza od 34 lat, gratulowała im poparcia społecznego. – To jest rzeczywiście imponujący dorobek, tyle lat w tym samym miejscu, mając poparcie mieszkańców. To jest najlepsze świadectwo tego, że te osoby zdobyły autorytet w swoich regionach – zaznaczyła. Uczestnikom zostały wręczone okazjonalne podziękowania za zaangażowanie i działania realizowane na rzecz rozwoju lokalnych społeczności reprezentowanych przez nich gmin.
Dla nas to służba
Jan Sikora funkcję wójta gminy Zalesie pełnił przez ponad 33 lata. – Dla mnie to był okres służby, w której człowiek zawsze był na pierwszym miejscu. Moim celem była poprawa warunków życia, dostrzeganie potrzeb mieszkańców gmin, ale też problemów i robienie wszystkiego, aby je rozwiązać – mówi Jan Sikora. – Przez 8 kadencji udało nam się wiele zrobić, unowocześnić gminę. Dlatego nowy wójt i nowa rada mają do wykonania inne zadania, przed nimi inne wyzwania. Na pewno będzie to opieka nad osobami starszymi, bo nasze społeczeństwo się starzeje. Trzeba będzie też przeznaczyć pieniądz na kulturę, na sport i na rekreację, oświatę. To będzie inny poziom zadań i rozwoju. Ale jestem zdania, że przychodzi taki moment, w którym trzeba odejść i dać możliwość podejmowania decyzji młodszym. Oddałem tej służbie najlepsze lata i cieszę się, że tak dużo udało się dokonać – podsumowuje wójt.
Z uhonorowania przez Senat jest dumny także wójt gminy Rossosz, Kazimierz Weremkowicz. – Pracę wójta rozpocząłem w 1991 r. Praca w administracji to służba i tak też traktowałem te lata. Oczywiście samorząd się zmieniał, wchodziły coraz to nowe przepisy, trzeba było nadążać za zmianami – mówi Kazimierz Weremkowicz. – Ale od początku na pierwszym miejscu był człowiek, mieszkaniec gminy. Zresztą muszę przyznać, że przez te lata my, jako samorząd, rozwijaliśmy naszą gminę we współpracy z mieszkańcami. Pamiętam, jak nasza społeczność budowała budynek urzędu gminy czy gimnazjum z salą gimnastyczną. To zaangażowanie mieszkańców jest i dziś. A ja, rada gminy i pracownicy urzędu robimy, co w naszej mocy, by wspierać ten rozwój. Korzystamy ze środków unijnych i realizujemy ważne projekty. Wiele z nich jest jeszcze do dokończenia, dlatego będę się starał o głosy mieszkańców również w nadchodzących wyborach – podkreśla wójt.
Potrzebna uchwała
Z sentymentem, ale też konstruktywnymi wnioskami spogląda na swoje 8 kadencji wójt gminy Terespol, Krzysztof Iwaniuk.
– To w Senacie narodził się samorząd, więc spotkanie wójtów właśnie tam było symboliczne i ważne. To była doskonała okazja do podsumowania, jak zmieniał się samorząd przez minione 34 lata – mówi szef Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. - Spotkanie odbyło się w rocznicę narodzenia samorządu. Zgodnie podkreślaliśmy, że samorząd to najlepsza reforma, jaka się udała po 89 r. Oczywiście, jesteśmy zróżnicowani, ale najlepiej samorząd się sprawdził w najmniejszych gminach, gdzie ludzie się znają od lat i wiedzą, czego się po sobie spodziewać – zaznacza Krzysztof Iwaniuk. - Moja przygoda z samorządem zaczęła się, kiedy wróciłem po studiach i wojsku do domu. Znajomi namawiali mnie, abym został radnym, więc się zgodziłem. Potem szukaliśmy kandydata na burmistrza, bo Terespol to było miasto i gmina. Padła propozycja, abym to był ja. W końcu dałem się przekonać i od tamtej pory minęło już 8 kadencji - wspomina włodarz.
Krzysztof Iwaniuk zaznacza, że sama idea samorządu jest bardzo dobra. Ale samorządy wiejskie muszą się dziś mierzyć z poważnymi problemami. Pogłębia się przepaść między gminami wiejskimi a miejskimi. - 80 proc. gmina wiejskich traci płynność finansową, bo m.in. wzrosły im wydatki. Sytuacja jest niepokojąca. Dlatego, jako ZGWRP pracujemy nad nową ustawą o dochodach opartych na wpływach z PIT-u i CIT-u -tłumaczy szef związku. Dodaje, że obszary wiejskie mają zaległości i trzeba je jak najszybciej nadrobić. Szczególnie ,że przed nimi stoją nowe wyzwania.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze