- Dawne zwyczaje i obrzędy w Lisiowólce opisałam korzystając z informacji uzyskanych podczas rozmów przeprowadzonych z najstarszymi mieszkańcami tej miejscowości, pamiętającymi rzeczywistość dawnego chłopskiego życia. We wspomnieniach dotyczących dawnych czasów były też opowieści, które w rodzinach moich rozmówców były przekazywane z pokolenia na pokolenie – informuje Teresa Pływacz.
Już 5 kwietnia o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Lisiowólce odbędzie się spotkanie z pisarką i możliwość rozmowy o jej publikacji. Organizatorami spotkania jest Gminne Centrum Kultury w Wohyniu, Radzyński Ośrodek Kultury oraz działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”.
- Teresa Pływacz, zainteresowana historią regionu, z zamiłowaniem zajmuje się badaniem dziejów powiatu radzyńskiego. Jest autorką książki „Lisiowólka w starej fotografii” (2020), która dzięki walorom historycznym spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców i wielu osób niezwiązanych z tym miejscem. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, to jej kolejna książka o historii tej miejscowości. Opisuje w niej dawne zwyczaje i obrzędy. Chce je przypomnieć i po swojemu odkryć – informuje Robert Mazurek ze stowarzyszenia „Podróżnik”.
Na obwolucie wydanej przez Teresę Pływacz książki znajduje się adnotacja, że dochód z jej sprzedaży zasili zbiórkę funduszy na leczenie Wiktora Zawadzkiego. 3-latka z gm. Kąkolewnica, który jest w trakcie podjętego leczenia w USA.
Całkowite leczenie w klinice Stanforda to 16 mln zł. Chłopczyk został zakwalifikowany do 2 operacji serca, jedną przeszedł jesienią ubiegłego roku, niedługo nadejdzie termin kolejnej, a zbiórka wciąż nie osiągnęła celu. Można ja zasilić TUTAJ, lub np. kupić książkę Teresy Pływacz, oznaczoną odpowiednią adnotacją na okładce.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze