Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 13:49
Reklama
Reklama

Mieszkania komunalne zyskują na popularności

– Takie lokale najczęściej mają ponad 30 metrów kwadratowych, a czynsz wynosi około 600 złotych – powiedział w rozmowie z jednym z ogólnopolskich portali, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. To cena bardzo atrakcyjna na tle tego, co dzieje się na rynku mieszkań do wynajęcia. Ceny lokali 1-, 2-pokojowych idą w tysiące złotych, w zależności od lokalizacji. Drożej jest w dużych miastach.
Mieszkania komunalne zyskują na popularności
Dla kogo mieszkanie komunalne?

Jeszcze w 1999 rok, jak podał Marek Wójcik, w Polsce było blisko 2 mln mieszkań komunalnych. W 2022 r. już tylko 620 tys. 

– Pozostałe sprzedano dotychczasowym najemcom – wyjaśnia przedstawiciel Związku Miast Polskich. 

W 2022 r. w kolejce po mieszkanie komunalne „stało” 126 tys. osób. Najwięcej, bo 80 proc., w dużych miastach. Jak podała gazeta.pl, w Pile jeden z kolejkowiczów złożył wniosek o przydział mieszkania 16 lat temu.

Mieszkania komunalne nie są dla każdego. Warunki przyznania go w każdej gminie są inne.

 – Zwykle jednak są one przyznawane osobom, które są w stanie opłacać czynsz – wyjaśnia w rozmowie z serwisem Marek Wójcik. Wynika to z tego, że mieszkania komunalne nie są przyznawane na tych samych zasadach, co tzw. lokale socjalne, które mogą otrzymać również osoby o najniższych dochodach. Przy przyznawaniu mieszkania komunalnego brane są pod uwagę m.in. obecne warunki mieszkaniowe oraz dochody, dzięki którym najemca będzie w stanie opłacić wynajęty lokal. Gminy w taki sposób próbują chronić swój interes finansowy. Często bowiem lokatorzy mieszkań komunalnych bardzo je zadłużają.

 – Zadłużenie w tym sektorze wynosi prawie 4 miliardy złotych – podsumowuje Wójcik. – Zadłużona jest połowa z 620 tys. mieszkań. Powód? Lokatorzy nie płacą czynszu. Rekordzista miał prawie 700 tys. zł długu.

Jak się o nie starać?

– W związku z tym, że zasady przyznawania mieszkań komunalnych różnią się w poszczególnych gminach, warto zajrzeć na stronę internetową danego samorządu i zapoznać się z uchwałą rady gminy w tej sprawie. Następnie należy złożyć wniosek o takie lokum. Zrobisz to w urzędzie gminy, w zwory dokumentów również znajdziesz na stronie internetowej placówki – podpowiada agent Północ Nieruchomości, Wojciech Gałecki

– Na pewno do wniosku będziesz musiał dołączyć dokumenty. Jakie? Warto najpierw zapytać o to urzędnika, np. podczas rozmowy telefonicznej. W ten sposób unikniesz powtórnej wizyty w urzędzie w celu uzupełnienia dokumentacji – radzi agent. Kolejnym krokiem jest wpisanie lub nie kandydata na listę oczekujących na mieszkanie. 

Kiedy sprawa zostanie załatwiona pozytywnie i mieszkanie komunalne będzie petentowi przydzielone, wydaje się, że to już koniec procedury. 

– Jednak w praktyce bywa różnie. Zdarza się, że osoba taka odrzuca propozycję gminy, bo np. mieszkanie za małe lub znajduje się na drugim piętrze, a nie ma windy. W takiej sytuacji gmina proponuje kolejne lokum, ale robi to do trzech razy. Jeśli penitent nie zdecyduje się na żadną z propozycji, zostaje skreślony z listy oczekujących na mieszkanie komunalne – zaznacza. 

Kiedy wnioskodawca zaakceptuje mieszkanie, podpisuje z gminą umowę najmu. 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: czy ty ty?Treść komentarza: Czy ty normalny jesteś? Jakby tam było przedszkole? Albo Twoja Matka szła?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:22Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: ewaTreść komentarza: na pewno warto też informować że skuteczniej będzie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą np tabletkami z estetrolem w składzie i w tedy antykoncepcja awaryjna nie będzie wcale potrzebnaData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Plan B na tabletkę dzień po. Od maja, ale bez lekarzaAutor komentarza: JozekTreść komentarza: Zaloze sie ze z blogoslawienstwem Jakubowskiego Radzyn bedzie dumnie obchodzil parade rownosci i inne inicjatywy lobby homoseksualnego :-DData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:48Źródło komentarza: Czego nie zrobę? Nie zmienię szacunku do tradycjiAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: P O CO. Po co dochodzenia? Policja nie ma nic do roboty? Poszkodowani, jeśli oskarżą, to może wtedy - wsiadali pod prymusem, przeecież. Nauki nigdy dość. Ta nauka, jest dość tania, a właściwie zysk, bo eliminacja szrocika. Zdrówka życzę. Będzie Pani, dobrym kierowcą. Gdzie się nauczyć, dachowania, no gdzie. Na Kursie. A nie, tam uczą, że właśnie się przepisy zmieniły w tym tygodniu. PoRD. PrzepraszamData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:46Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama