Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 04:41
Reklama
Reklama

Mieszkania komunalne zyskują na popularności

– Takie lokale najczęściej mają ponad 30 metrów kwadratowych, a czynsz wynosi około 600 złotych – powiedział w rozmowie z jednym z ogólnopolskich portali, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. To cena bardzo atrakcyjna na tle tego, co dzieje się na rynku mieszkań do wynajęcia. Ceny lokali 1-, 2-pokojowych idą w tysiące złotych, w zależności od lokalizacji. Drożej jest w dużych miastach.
Reklama
Mieszkania komunalne zyskują na popularności
Dla kogo mieszkanie komunalne?

Jeszcze w 1999 rok, jak podał Marek Wójcik, w Polsce było blisko 2 mln mieszkań komunalnych. W 2022 r. już tylko 620 tys. 

Reklama

– Pozostałe sprzedano dotychczasowym najemcom – wyjaśnia przedstawiciel Związku Miast Polskich. 

W 2022 r. w kolejce po mieszkanie komunalne „stało” 126 tys. osób. Najwięcej, bo 80 proc., w dużych miastach. Jak podała gazeta.pl, w Pile jeden z kolejkowiczów złożył wniosek o przydział mieszkania 16 lat temu.

Mieszkania komunalne nie są dla każdego. Warunki przyznania go w każdej gminie są inne.

 – Zwykle jednak są one przyznawane osobom, które są w stanie opłacać czynsz – wyjaśnia w rozmowie z serwisem Marek Wójcik. Wynika to z tego, że mieszkania komunalne nie są przyznawane na tych samych zasadach, co tzw. lokale socjalne, które mogą otrzymać również osoby o najniższych dochodach. Przy przyznawaniu mieszkania komunalnego brane są pod uwagę m.in. obecne warunki mieszkaniowe oraz dochody, dzięki którym najemca będzie w stanie opłacić wynajęty lokal. Gminy w taki sposób próbują chronić swój interes finansowy. Często bowiem lokatorzy mieszkań komunalnych bardzo je zadłużają.

 – Zadłużenie w tym sektorze wynosi prawie 4 miliardy złotych – podsumowuje Wójcik. – Zadłużona jest połowa z 620 tys. mieszkań. Powód? Lokatorzy nie płacą czynszu. Rekordzista miał prawie 700 tys. zł długu.

Jak się o nie starać?

– W związku z tym, że zasady przyznawania mieszkań komunalnych różnią się w poszczególnych gminach, warto zajrzeć na stronę internetową danego samorządu i zapoznać się z uchwałą rady gminy w tej sprawie. Następnie należy złożyć wniosek o takie lokum. Zrobisz to w urzędzie gminy, w zwory dokumentów również znajdziesz na stronie internetowej placówki – podpowiada agent Północ Nieruchomości, Wojciech Gałecki

– Na pewno do wniosku będziesz musiał dołączyć dokumenty. Jakie? Warto najpierw zapytać o to urzędnika, np. podczas rozmowy telefonicznej. W ten sposób unikniesz powtórnej wizyty w urzędzie w celu uzupełnienia dokumentacji – radzi agent. Kolejnym krokiem jest wpisanie lub nie kandydata na listę oczekujących na mieszkanie. 

Kiedy sprawa zostanie załatwiona pozytywnie i mieszkanie komunalne będzie petentowi przydzielone, wydaje się, że to już koniec procedury. 

– Jednak w praktyce bywa różnie. Zdarza się, że osoba taka odrzuca propozycję gminy, bo np. mieszkanie za małe lub znajduje się na drugim piętrze, a nie ma windy. W takiej sytuacji gmina proponuje kolejne lokum, ale robi to do trzech razy. Jeśli penitent nie zdecyduje się na żadną z propozycji, zostaje skreślony z listy oczekujących na mieszkanie komunalne – zaznacza. 

Kiedy wnioskodawca zaakceptuje mieszkanie, podpisuje z gminą umowę najmu. 


 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Gdybyś ciołku wysilił się to znalazłbyś informację, że tylko jeden kraj w unii europejskiej (Włochy) zakazuje jazdy jako kierowca zawodowy osobom powyżej 68 roku życia. Natomiast co do osobowych to przechodzą badania i mogą jeździć dożywotnio (jeżeli przejdą). Szkoda że nie ma możliwości przeprowadzenia badań przy narodzinach. Nie wiem czy napisałbyś tego posta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:18Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: WFNTreść komentarza: A czy ktoś zwrócił uwagę na szerokość tej ulicy? Wg ustawy minimalna szerokość pasa ruch w ciągu p-j bez zastosowania spowalniania ruch to 3.5m, z zastosowaniem spowalniania 2.75m. Ps. ZAKAZ PARKOWANIA I POSTOJU TEŻ POWINIEN OBOWIĄZYWAĆ.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 06:58Źródło komentarza: Biała Podlaska. Mieszkańcy pytają o dojazd dla służbAutor komentarza: emerytTreść komentarza: Starszym osobom (w zależności o stanu zdrowia) powinni przydzielać opiekuna. Emerytura jaką utrzymuje powinna byś na wydatki seniora. Natomiast opiekun powinien być finansowany w całości przez członka rodziny np. takiego studenta. Opiekun nie na godziny tylko całodobowo. Warto też zastanowić się czy kształcić takich idiotów czy może przekwalifikować na pomocników osób starszych. Po wpisie wnioskuję że na @student 21 szkoda pieniędzy z podatków na jego kształcenieData dodania komentarza: 3.04.2025, 05:47Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Za to ty niezależnie od wieku byłeś, jesteś i będziesz imbecylem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 01:46Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Piłeś - nie pisz. Ćpałeś - nie pisz. Nie umiesz - nie pisz.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 23:01Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama