Sejmik Województwa Lubelskiego, na sesji 26 stycznia br. przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 „Rokiem Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”. Konferencja, która odbyła się 12 kwietnia, była okazją do uczczenia ważnej rocznicy dla Województwa Lubelskiego obchodzącego w 2024 roku okrągły jubileusz. Organizatorem obchodów był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a współorganizatorami Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lubelskie Centrum Konferencyjne.
Pamiątkowe medale
Specjalnie na tę okazję przygotowano pamiątkowe medale z insygniami województwa. W dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wkład na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej czy kulturowej, uhonorowani medalem zostali naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele władz, duchowieństwa, regionaliści czy krajoznawcy, łącznie 41 osób.
– Taka rocznica zdarza się tylko raz w roku i z związku z tym przy wsparciu naszych przyjaciół z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej chcieliśmy przypomnieć historię województwa, jego koleje, losy i znaczenie. To jest początek obchodów 550-lecia naszej małej ojczyzny oraz tej większej, czyli regionalnej. W 1474 roku województwo składało się z trzech powiatów. Solidarność narodziła się w 1569 roku podczas Unii Lubelskiej, czyli związku trzech narodów, które stworzyły pierwszą Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a ten wielki sojusz powstał właśnie tu, w Lublinie. Mam nadzieję, że nasz kraj dalej będzie nadawał Europie określone wizje rozwoju. Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie, żeby uczcić 550. rocznicę powstania Województwa Lubelskiego i chcecie przypominać, że odegraliśmy dużą rolę w historii państwa polskiego – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Wśród 41 odznaczonych znaleźli się prezydenci Lublina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa, starosta bialski Mariusz Filipiuk, starosta parczewski Janusz Horodejuki, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, starosta włodawski Adam Panasiuk, ks. abp dr hab. Stanisław Budzik arcybiskup metropolita lubelski oraz ks. abp Abel Andrzej Popławski prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski.
Województwo lubelskie
Administracyjnie województwo lubelskie zostało wydzielone już w 1474 roku. To tutaj miały miejsce najważniejsza wydarzenia z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, chociażby umowa międzynarodowa Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim, szeroko zwaną Unią Lubelską. Tu mieszały się kultury Wschodu i Zachodu. W czasie zaborów mieszkańcy województwa lubelskiego dawali przykład patriotyzmu, walcząc do końca w 1813, 1831 i 1864 roku. W okresie odrodzenia Polski, Lubelszczyzna stała się na krótko siedzibą pierwszego Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. To tu rozegrały się walki Kampanii Wrześniowej. Wreszcie w lipcowych strajkach w 1980 r. na ziemi lubelskiej tworzyły się zręby „Solidarności”.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze