Jak podaje Renata Kaczmarek, dyrektor GOK w Janowie Podlaskim, Kazimierz Czesław Soćko urodził się 20 kwietnia 1959 r. w Łukowie.
– Z malarstwem jak podkreślił artysta, związany jest od najmłodszych lat. Ta początkowo dziecięca pasja sprawiła, że już na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku jego twórczość została doceniona i prezentowana na wystawach – przekazuje Renata Kaczmarek.
Dodaje, że po początkowych sukcesach, ze względów osobistych Kazimierz Czesław Soćko zaprzestał tworzenia na ponad 30 lat. W okresie tym, mimo że nie malował, nieprzerwanie pogłębiał wiedzę o sztuce – czytając książki, zwiedzając liczne europejskie muzea oraz galerie. Podróże te pozwoliły mu na poznanie warsztatu najwybitniejszych artystów światowych, co ma dziś ogromny wpływ na styl jego prac. Wskazuje, że 2014 r. był dla artysty przełomowy – po niemal trzech dekadach powrócił do sztalugi. Doświadczenia teoretyczne, w pozornie bez twórczym okresie okazały się kluczowe. Pogłębiły bowiem wrażliwość artystyczną i rozwinęły potencjał artystyczny.
Renata Kaczmarek zauważa, że drobiazgowość i i dbałość stanowią charakterystyczne cechy jego przedstawień. Część dzieł, zwłaszcza portretowych, osadzona jest na płasko portretowanym tle. Zabieg ten, pozornie odrealniający, w rzeczywistości uwypukla prezentowane postacie – tak, że zdają się one stanowić fragment wyciętych zdjęć.
Napisz komentarz
Komentarze