"Co mnie do pracy pisarskiej popchnęło i co na niej utrzymało, wytłumaczyć nie umiem. Na pewno nie żądza sławy ani nagrody, bom się pierwszej nie mógł spodziewać, a drugiej nigdy nie czułem się godny. Bodźcem do mojej pracy zawsze była i jest miłość do Ojczyzny."
(Z przemówienia Józefa Ignacego Kraszewskiego wygłoszonego w Krakowie z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej).
Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym i okolicznościowym przemówieniem Andrzeja Nuszczyka, dyrektora szkoły. Na uroczystości obeci byli m.in. Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice, Krzysztof Biełuszka, wicewójt; ks. Jan Pieńkosz oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wisznicach z opiekunami.
Podczas imprezy podsumowano dwa szkolne konkursy: literacki na tekst hymnu szkoły i plastyczny „Moja widokówka z Wisznic z motywami związanymi z Patronem”.
Wyniki konkursu plastycznego:
- I miejsce – Oliwia Wiczuk kl. VI,
- II miejsce – Kajetan Jaroszewicz kl. IV, Jędrzej Jaroszewicz kl. V,
- III miejsce – Julia Kalinowska kl. V, Mikołaj Mazurek kl. VI,
- wyróżnienie – Szymon Jaszczuk kl. V, Sebastian Wiącek kl. IV, Karol Tymoszuk kl. V, Ksawery Korpysz kl. VI, Anna Kuflowska kl. IV
W konkursie literackim nagrodzono:
- Justynę Wyszyńską kl. VIII,
- Mikołaja Mazurka kl. VI z mamą P. Barbarą Mazurek,
- JerzegoTymoszuka kl. I z tatą Marcinem Tymoszukiem,
- Karola Tymoszuka kl. V z mamą Eweliną Tymoszuk.
- Zwycięzcami konkursu zostali bracia Kajetan i Jędrzej Jaroszewiczowie.
Wkrótce do ich tekstu zostanie skomponowana muzyka i stanie się on hymnem szkolnym.
Spotkanie uświetnił chór prowadzony przez Małgorzatę Cegłowską. Uczniowie kl. V zaprezentowali przedstawienie powstałe na podstawie "Bajki o kurce i kogutku" J. I. Kraszewskiego. W przygotowaniu inscenizacji i scenografii pomogły Anna Stawecka, Mirosława Bortniczuk – Iwanek, Urszula Zieniuk, Barbara Głowacka oraz uczennice kl. VI. Roślin użyczyli Małgorzata i Jarosław Kajszczakowie.
W przedstawieniu wystąpili: Kurka - Julia Kalinowska, Kogutek – Błażej Romaniuk, Morze – Nikola Zielińska, Wieprz – Mateusz Biełuszka, Dąb – Jerzy Olesiejuk, Lipa – Paula Laskowska, Krowa – Dawid Brodacki, Kosiarze – Jakub Matysiak, Jan Cegłowski, Jędrzej Jaroszewicz, Dziewczyna – Joanna Chodkowska, Chłopiec – Szymon Jaszczuk, Leszczyna – Karol Tymoszuk, Narratorzy – Julia Pawlik, Lena Terlecka, Aleksandra Lesiuk, Laura Gadomska
Uroczystość poprowadziła Aleksandra Marciak, przewodnicząca samorządu szkolnego. Tego dnia niektórzy uczniowie wystylizowali się na bohaterów utworów Kraszewskiego lub ludzi z XIX wieku. Szkolne Koło Wolontariatu , którym opiekuje się Ewa Biełuszka, zorganizowało słodki kiermasz charytatywny oraz przygotowało poczęstunek.
Społeczność szkoły od dawna przygotowywała się do świętowania. Uczniowie kl. I-III wykonali ilustracje do „Kwiatu paproci”, siódmoklasiści uporządkowali zabytkowy cmentarz, na którym znajduje się grobowiec rodziny Kraszewskich; delegacja kl. VIII złożyła kwiaty i zapaliła znicze; piątoklasiści odbyli zaś przed uroczystością wycieczkę do Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie. Kilkoro uczniów wzięło również udział w Ogólnopolskim Konkursie „Józef Ignacy Kraszewski – wzorem dla współczesnego człowieka”. Justyna Wyszyńska z kl. VIII zajęła III miejsce w kategorii literackiej tegoż konkursu.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze