22 kwietnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim odbyło się podsumowanie projektu.
- To kolejny projekt, w którym skupiłyśmy się na integracji osób uchodźczych ze społecznością lokalną. Przez prawie dwadzieścia miesięcy prowadziłyśmy działania, które bezpośrednio wspierały uchodźców i uchodźczynie. Nie zabrakło również aktywności, dzięki którym osoby te mogły poznać bliżej swoich polskich sąsiadów i sąsiadki - informuje Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia “Dla Ziemi” i koordynatorka projektu.
W ramach projektu „Akcja integracja” prowadzono chociażby kursy języka polskiego dola przebywających na terenie Polski obcokrajowców mających status uchodźczy.
Jak informują przedstawiciele stowarzyszenia ”Dla Ziemi” w Berezówce i Suchowoli na lekcje uczęszczała grupa z Afganistanu, pod opieką Doroty Iwanejko uczyły się całe rodziny - zarówno dzieci, jak i dorośli. W tym samym czasie prowadzone też były zajęcia online dla afgańskich uchodźców i uchodźczyń. Wszystkie te osoby przybyły do Polski w sierpniu 2021 roku.
W latach 2022/23 w szkołach prowadzone były zajęcia mające na celu integrację uczniów polskich z ukraińskimi. Zajęcia odbywały się m.in. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim. Tutaj udało się przedłużyć te prace także na kolejny rok szkolny.
W ramach realizowanego programu prowadzono też w różnych miejscach Lubelszczyzny spotkania integracyjne kobiet z lokalnych środowisk, z uchodźczyniami. Zrealizowany też wykłady on-line i w trybie stacjonarnym, które miały na celu poszerzenie wiedzy na temat sytuacji w krajach, z których uchodźcy do Polski przyjechali.
Projekt “Akcja Integracja” finansowany był przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze